Huawei Mate 10 Pro – výborný phablet s fantastickým hardvérom

9 Výkon

8 Výdrž na batériu

8 Softvér

9 Displej

9 Fotoaparát

9 Vyhotovenie a dizajn

8.7

Poškuľujete po veľkom phablete, ale zdráhate sa investovať nemalé peniaze do Galaxy Note 8 alebo iPhone X? Skúste Huawei Mate 10 Pro! Ide o výborný phablet s fantastickým hardvérom.

Huawei Mate 10 Pro sa môže sa pochváliť prekrásnym OLED displejom s HDR, super rýchlym procesorom, veľkorysou pamäťou ako aj vynikajúcou výdržou na batériu. Cena na úrovni 700 eur je s ohľadom na výbavu a funkcie priaznivá. Jedinú výhradu máme k Android nadstavbe, ktorú tu skôr prekáža.

Huawei Mate 10 Pro – dizajn

Huawei Mate 10 Pro má podobný dizajn ako klasický Mate 10, čo vôbec nie je zlé. Konštrukcia z kovu a skla je identická ako v prípade Galaxy Note 8 alebo iPhone X. Mierne zakrivené sklo, spolu s robustnými kovovými stranami a úhľadnou prednou stranou, robia z Mate 10 Pro jeden z najkrajších phabetov na trhu. Vďaka tenkému rámiku okolo displeja nevyzerá tento phablet ťažkopádne. Okrem toho tu nájdete funkcie, ktoré by ste od vlajkovej lode z roku 2017 očakávali.

Na zadnej strane, tesne pod zdvojenými fotoaparátmi značky Leica, nájdete snímač odtlačkov prstov, ktorý funguje rýchlo a spoľahlivo. Na spodnej strane sa nachádza čoraz bežnejší USB-C port a reproduktor. Ten síce nie je najhlasnejší, ale je viac než dobrý na video hovory. Kvalita vyhotovenia je taktiež vynikajúca.

Na rozdiel od lacnejších telefónov je použité sklo prekvapivo odolné voči poškriabaniu. Certifikát IP67 prichádza taktiež vhod. Nemusíte sa báť, že telefón nechtiac utopíte. 128 GB vstavaného úložného priestoru je pre väčšinu používateľov viac než dosť, preto nám absencia slotu na microSD karty nevadila. Jediná výhradu máme chýbajúcemu 3,5 mm audio konektoru. Vieme, že bojujeme vopred prehranú bitku, pretože všetci výrobcovia vrátane Apple na 3,5 mm konektor zanevreli, ale pre nás, ako aj mnohých fanúšikov hudby je absencia tohto portu skôr negatívum.

Huawei Mate 10 Pro – displej

Veľký rozdiel medzi Mate 10 Pro a štandardným modelom Mate 10 spočíva v tom, že Pro má OLED displej a nie LCD. Konkrétne Pro prichádza s 6-palcovým OLED displejom s HDR, zatiaľ čo Mate 10 iba so základným 5,8-palcovým LCD displejom s HDR. Niektorí ľudia sa môžu sťažovať na zdanlivo nižšie rozlíšenie, ale pravdou je, že rozlíšenie 2160 x 1080 obrazových bodov je viac než dosť. Voľným okom nedokážete od seba rozpoznať jednotlivé obrazové body. OLED displeje sú jednoducho najlepšie. Displej sa vyznačoval skôr teplejším nádychom a peknými, žiarivými farbami. Biela síce nie je najčistejšia ako v prípade kvalitného IPS panela, ale nie je to žiadna katastrofa. Pôsobí skôr príjemne bez žltého alebo modrého nádychu. Čierna farba je taktiež v poriadku.

Displej sa vyznačuje  mimoriadne vysokej úrovňou jasu, vďaka čomu zariadenie spĺňa normu Mobile HDR 10. Celkovo ide o jeden z najlepších displejov vo svojej cenovej kategórii.

Huawei Mate 10 Pro – softvér

Spoločnosť Huawei vždy presadzovala svoju nadstavbu mobilného softvéru. Systém Android tak možno zmeniť na nepoznanie. Niekomu to prekážať nemusí, nám sa však nepáčilo množstvo bloatwaru, ako aj množstvo duplicitných aplikácií. Hoci Huawei Mate 10 Pro prichádza s najnovším OS Android 8 Oreo, nadstavba od Huawei dokáže úplne zmeniť niektoré kľúčové veci, akou je napr. ponuka nastavení systému Android. Takže môže byť pre vás ťažšie nájsť konkrétne nastavenie, ktoré hľadáte. Okrem toho sa tu nachádzajú aj zbytočné duplicitné aplikácie, ako je hudba, kalendár či správy.

Huawei Mate 10 Pro – výkon

Dostávame sa k tomu najlepšiemu čo tento smartfón ponúka. Je ním výkon pochádzajúci z použitého procesor Kirin 970. Podľa Huawei ide o najnovší 8-jadrový procesor, ktorý sa dodáva so špeciálne vyvinutou jednotkou “Neural Processing Unit”. Táto jednotka pridáva množstvo funkcií na optimalizáciu výkonu “AI”. Telefón sa dokáže postupom času učiť a predpovedať vaše vzorce správania sa s ohľadom na používanie telefónu. Dokáže predbežne spustiť alebo vylepšiť aplikácie spôsobom, aby vyhovovali vašim potrebám.

Pridanou hodnotou AI je, že sám dokáže rozpoznať, kedy vypnúť nepotrebné procesy, aby šetril batériu a zabránil zhoršovanie výkonu v času. Tieto tvrdenia spoločnosti Huawei môžme iba potvrdiť. Za niekoľko mesiacov intenzívneho používania sme nespozorovali akákoľvek spomalenie, telefón bol rovnako rýchly ak nie rýchlejší ako keď sme ho prvý krát spustili.

Supermoderný procesor a 6 GB pamäte RAM sú priam na nezaplatenie. Prehliadanie webových stránok na viacerých kartách nepredstavovalo problém, aplikácie a hry sa otvárali v priebehu milisekúnd. Telefonické hovory boli stabilné a príjemné bez akýchkoľvek výpadov. Mate 10 Pro zvládal hladko aj náročné 3D hry. Mierne nás znepokojovalo prehrievanie, ktoré sa však objavovalo iba pri dlhotrvajúcom intenzívnom používaní.

Huawei Mate 10 Pro – Fotoaparát, batéria a záver

Huawei tvrdí, že procesory AI spoločnosti Kirin CPU sa vzťahujú aj na dvojité zadné kamery telefónu, ktoré obsahujú farebný snímač s rozlíšením 12 megapixlov a špecializovaný monochromatický fotoaparát s rozlíšením 20 megapixlov. Konkrétne Huawei tvrdí, že čip umožňuje automatický výber režimy v závislosti od toho čo fotografujete. Ak chcete napr. urobiť detailný záber kvetu, rozpozná, že je treba prejsť do režimu makro. Funkcia automatického rozpoznania však bola trochu pomalšia a preto sme dali po niekoľkých dňoch prednosť ručnému prepínaniu.

Fotoaparát však ostáva pôsobivý, predovšetkým v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami Huawei P10 a Huawei P10 Plus. Aplikácia fotoaparátu je teraz oveľa rýchlejšia ako v minulosti a má inteligentnejšie rozmiestnené používateľské rozhranie.

Fotografie urobené za bežného svetla sú nádherne ostré. Zlepšila sa aj kvalita pri slabom osvetlení. Širšia clona f / 1.6 a pridanie OIS stabilizácie spolu s niekoľkými vylepšeniami softvéru znamenajú, že aj pri nižšej rýchlosti uzávierky, nemajú fotografie zhotovené pri slabom osvetlení veľa šumu. Fotoaparát má však stále niekoľko drobných nedostatkov. Farby sa začínajú v horších svetelných podmienkach miešať a automatické zaostrovanie môže byť pri slabšom osvetlení problémové. To sa však týka všetkých telefónov bez rozdielu. Zaznamenávanie videa funguje dobre pri dobrom osvetlení, ale pri horšom nemusí fungovať najspoľahlivejšie stabilizácia.

Huawei Mate 10 Pro – batéria

Životnosť batérie je ďalšou z oblastí, v ktorej Huawei Mate 10 Pro dominuje. Vďaka obrovskej 4000 mAh batérii budete mať problém nájsť telefón s ekvivalentnou, nieto ešte väčšou batériou. Dva dni aktívneho používania nie sú pre tento telefón žiadnym problémom.

Pravidelné používanie znamená počúvanie hudby ráno a večer, uskutočňovanie niekoľkých hovorov, neustále zasielanie správ na WhatsApp, pravidelnú kontrolu e-mailov a sociálnych médií, päťhodinové hranie hier a sledovanie niekoľkých videí. Pri prehrávaní videí stratil Mate 10 Pro asi 8-10% svojej kapacity za hodinu. Výkonnosť v hrách bola rovnako pôsobivá. Pri hraní náročných 3D hier ako Riptide a Asphalt, Mate 10 Pro stratil v priemere 15-18% svojej kapacity.
 

Prečo si kúpiť Huawei Mate 10 Pro?

Ak sa zaujímate o high-end phablet, ale nechcete zaplatiť toľko peňazí, ktoré by ste inak museli investovať do Galaxy Note 8 alebo iPhone X, bude pre vás Huawei Mate 10 Pro najlepšou voľbou. Hardvér Mate 10 Pro je až predimenzovaný, spoľahnúť sa môžete na vysoký výkon, nadpriemerný fotoaparát a vynikajúcu výdrž. Toto všetko je zabalené v nadmieru elegantnom kabáte z kovu a skla. Jedinou nevýhodou je nadstavba s nepotrebnými alebo duplicitnými aplikáciami.

Cena: € 700,-

Zapožičal: Huawei Slovensko

Tags from the story
,
Written By
More from redakcia

ASUS získal 17 ocenení na veľtrhu Computex 2018

Spoločnosť ASUS oznámila, že jeho produkty získali šesť ocenení Best Choice a jedenásť...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *