Lenovo Moto G5 Plus: budget smartfón do každého vrecka 

8 Dobrá výdrž na batériu

7 Dobrý fotoaparát

6 Vyhotovenie a dizajn je krokom späť

7 Dostatočne výkonný

8 Výborný softvér, ovládanie gestami

6 Priemerný displej

7

Už niekoľko rokov sú smartfóny Moto G synonymom najlepšieho pomeru výkon/cena. Niektoré konkurenčné telefóny sú síce lacnejšie, ale nikto ešte nikdy nevyrobil lacný telefón, ktorý by skutočne fungoval ako ten za dvojnásobne vyššiu cenu.

Nový G5 Plus sa práve o toto pokúša. Výrobca pridal lepší fotoaparát, rýchlejší procesor a niekoľkých šikovných doplnkov, ako napríklad NFC. Nie je toho veľa, ale za cenu 250 EUR na trhu momentálne nič lepšie nie je.

Asus ZenFone Live: smartfón za hubičku pre vašu polovičku!

Vždy sa nám páčila robustnosť série Moto G. Boli to masívne plastové telefóny, ktoré boli mimoriadne trvácne. Mali skôr jednoduchšiu ale dobrú konštrukciu. Všetko sa zmenilo s príchodom Moto G5. Spoločnosť Lenovo nahradila plastové telo kovom a je to tak dobre. Smartfón však aj naďalej obsahuje veľa plastov, ktoré pôsobia ako kov. Rozdiely medzi kovovými časťami a plastmi sú zrejmé čo celkový dojem skôr kazí. Aj ponuka farieb je dosť chabá – jeden zlatý a jeden šedý model je dosť málo.

Ak sa dokážete zmieriť s trochu nudným dizajnom, telefón vás odmení skutočne dobrou výbavou.

Moto G5 Plus nahradil 5,5-palcový displej o niečo menším 5,2 palcovým čo je ideálna veľkosť na pohodlné používané v jednej ruke. Na spodnej strane nachádzame Micro USB port, čo môže prísť niekomu ako krok späť. V prípade telefónu za 250 EUR však absenciu USB-C konektora kvitujeme. Chválime veľmi rýchly snímač odtlačkov prstov vpredu. 5.2-palcový LCD displej dostal rozlíšenie 1080p. Farby sú relatívne presné a je tu veľa detailov, ale často môže byť v porovnaní s LG G4 alebo Honor 6X trochu nudný. Fotografie a videá pôsobia na takomto displeji trochu vyblednutým dojmom. Jediným spôsobom ako tento nedostatok eliminovať je nastavenie vyššieho jasu. Čím je jas vyšší o to sú aj farby sýtejšie. Displej je veľmi citlivý a presný, naviac obsahuje vhodnú oleofóbnu vrstvu.

Čo sa výkonu týka, nepoznáme odpoveď na to, prečo ľudia vyhľadávajú ešte výkonnejšie telefóny. Procesor Snapdragon 625 je jedným z našich favoritov, pretože v sebe kombinuje vysoký výkon s fantastickou efektivitu. Zahráte sa vďaka nemu hry ako Asphalt či Modern Combat, ktoré pobežia veľmi hladko a rýchlo. Benchmarky nie sú najlepším spôsobom, ako posúdiť výkonnosť telefónu, ale môžu dať pekný prehľad. Kým Moto G5 získal 2 440 bodov v 4 multi-core testoch, Moto G5 Plus zaznamenal oveľa slušnejších 4 214 bodov. K dispozícii je kvalitný predný reproduktor s prekvapivo dobrým zvukom. Kvalita hovorov bola vynikajúca, ako je mikrofón, ktorý je výrazne lepší ako ten v iPhone 7 či LG G6.

Samotný OS Android 7.0 predstavuje to najlepšie, čo je momentálne k dispozícii. Jeho čistá verzia je nainštalovaná aj v tomto smartfóne, podobne ako v smartfónoch Google Pixel. Vychytávkou je, že tento smartfón je možné ovládať gestami. Moto displej zobrazí čas a iné oznámenia jednoduchým potrasením telefónu. Jednoduchým gestom spustíte fotoaparát, či iné aplikácie. Nenachádza sa tu žiaden bloatware ale iba aplikácie od Google, čo sa nám veľmi páčilo. Pokiaľ sledujete množstvo YouTube videí a súčasne prezeráte obsiahle webové stránky, energiu pomáha šetriť funkcia Doze.

Nezaznamenali sme veľký rozdiel medzi 13-megapixelovým snímačom v Moto G5 a tým 12 megapixlovým v modeli Plus. Snímky zhotovené s G5 Plus ďaleko prevyšujú svoju cenovú kategóriu, najmä v prípade dobrých svetelných podmienok. Denné zábery sú detailné s pôsobivým kontrastom a dokonca s prekvapivým množstvom hĺbky. Najprirodzenejšie vyzerajú fotografie krajiniek a výborne pôsobiace portréty. Veci sa začínajú meniť v prípade horších svetelných podmienok. Fotografie majú v sebe šum a na objekty v tme je problém dobre zaostriť. Moto dokonca umožňuje nahrávať 4K video ale absencia stabilizácie obrazu túto možnosť vylučuje. Odporúčame preto nahrávať v kvalite 1080p pri 60fps. Predný 5-megapixlový fotoaparát je v poriadku, ale Selfie pôsobia trochu bez života.

Zatiaľ čo menšie a lacnejšie Moto G5 disponuje vymeniteľnou batériou, model Plus si musí vystačiť s 3 000 mAh batériou zabudovanou v tele. S ohľadom na pomerne impozantnú výdrž by to nemalo predstavovať problém. Moto G5 Plus vám pohodlne poslúži celý deň a to aj v prípade intenzívneho používania.  Ďalším bonusom je rýchlo nabíjačka s ktorou dokáže smartfónu veľmi rýchlo dobiť na plnú kapacitu zhruba za 70-80 minút.

Moto G5 Plus ponúka dobrý fotoaparát, čistý softvér a celodennú výdrž na batériu. To všetko za cenu približne 250 EUR. K celkovému dizajnu a hrúbke máme niekoľko výhrad a aj displej by mohol byť lepší. Po zvážení všetkých za a proti však stále ide o veľmi dobrý smartfón za bezkonkurenčnú cenu. Za konkurenta možno považovať oveľa rozmernejší model Lenovo P2. Rýchlejší procesor v kombinácii s lepším fotoaparátom a NFC v testovanom Moto G5 Plus stoja naozaj za to!

Cena: € 250,-

Zapožičal: Lenovo Slovensko

Tags from the story
Written By
More from redakcia

Huawei a Leica v čele revolúcie v mobilnej fotografii

Pred niečo vyše 100 rokmi spoločnosť Leica navždy zmenila svet fotografie. Teraz...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *