Sony KD-65XG8505: najdostupnejší 100 Hz Ultra HD televízor od Sony

Sony 65XG8505 z modelovej rady XG85 / XG83 je najdostupnejším Ultra HD televízorom so 100 Hz panelom od japonského výrobcu. Je vybavený 65-palcovým, 100 Hz, 10-bitovým (8-bitovým + FRC) panelom s rozlíšením Ultra HD s rozlíšením 3840 x 2160px a systémom podsvietenia EDGE-LED.

Na rozdiel od väčšiny televízorov Sony sa tento model uspokojí s IPS panelom, ktorý ponúka dobré pozorovacie uhly na úkor prirodzeného kontrastu.

Tip redakcie: Televízory, prehrávače, HiFi a reproduktory na jednom mieste za akciové ceny

Niet divu, že kontrastný pomer je v prípade tohto televízora pomerne nízky. Zatiaľ čo modely s VA panelmi dosahujú kontrast väčší ako 3 000:1 alebo dokonca 5 000: 1, hodnota kontrastu v príp. tohto modelu je 930: 1 čo je pomerne málo. Na obraze sa to prejavuje čiernou farbou so sivým nádychom. Sony KD-65XG8505 môže byť preto vhodný pre športových fanúšikov a na sledovanie televíznych programov. Milovníci filmov môžu byť mierne sklamaní. Okrem toho nižší kontrast nie je možné kompenzovať vysokým jasom.

Situáciu zachraňuje prítomnosť technológie Motionflow XR 800, procesora Sony X1 4K HDR a 20-wattového zvukového systém Acoustic Multi-Audio. K dispozícii je svižný Android vo verzii  Oreo 8.0, ktorý dokonale pracuje v tandeme s prepracovaným diaľkovým ovládaním.

Priplatte si za značku. Dostanete SONY

Cena modelu Sony Bravia KD-65XG8505 je približne 1 700 EUR. Tento model je však k dispozícii aj za nižšiu cenu v podobe 55-palcovej verzie s označením KD-55XG8505 za približne 1 400 EUR. K dispozícii sú aj 43 a 49 palcové modely vybavené s IPS panelmi 100 Hz s Ultra HD rozlíšením. Ich produktové označenie je KD-43XG8305 a KD-49XG8305. Tieto menšie modely však neobsahujú zvukový audiosystém Acoustic (sú vybavené dvoma 10 W reproduktormi).

V expertnom režime je priemerná hodnota delta E tesne pod prahom 3, čo je hodnota, pod ktorou už oko nevníma rozdiel medzi požadovanými farbami a farbami zobrazenými na obrazovke. V skutočnosti iba 3 odtiene prekračujú hodnotu 3. Celkovo sú farby na tomto televízory veľmi pekné a presné. Teplota farieb je taktiež veľmi dobrá, so stabilnou krivkou v celom spektre s priemernou hodnotou 6 870 K, celkom blízko referenčnej hodnoty 6 500 K.

Procesor Sony X1 4K HDR riadi škálovanie obsahu SD, HD a Full HD na paneli Ultra HD a sčasti menežuje rýchle scény na obrazovke. Deje sa tak veľmi plynule vyhladzovaním určitých častí bez toho aby bolo pridaných príliš veľa detailov. Použitý 100 Hz panel dokáže efektívne pracovať s podsvietením. Televízor Sony KD-65XG8505 je kompatibilný s HDR10, HLG a Dolby Vision.

Maximálny jas 511 cd/m2 nie je nič mimoriadne, ale vždy lepší ako v prípade lacnejších Ultra HD modelov s jasom 300 cd/m2. Drahšie modely ako napr. Sony 65XF9005 poskytujú oveľa vyššiu hodnotu jasu na úrovni až 1090 cd/2, alebo dokonca 1 600 cd/m2 v prípade televízora Samsung 65Q9F či dokonca 2 280 cd/m2 na modely Samsung 75Q900R. Našťastie kompatibilita s Dolby Vision trochu mení hru, pretože dynamické metadáta HDR v tomto formáte dokážu plne využiť všetkých nuáns. Najväčším hendikepom preto ostáva nedostatočný kontrast, čo je očividné najmä v prípade veľmi tmavého obsahu.

Pomerne rýchly panel a úžasné farby

Model Sony Bravia KD-65XG8505 je vybavený pomerne rýchlym panelom. Namerali sme iba 14,5 ms, čo je veľmi dobrá hodnota. Najlepšie LCD modely však dosahujú rýchlosť odozvy iba 11 ms, ako napr. Sony 65ZF9 alebo Samsung 65Q9F. Modely s OLED technológiou sú v tomto smere neprekonateľné, nakoľko ich odozva je nižšia ako 1 ms.

Kvalita vykresľovania farieb na tomto televízory je mimoriadna verná a to dokonca aj v hernom režime. Teplota je o niečo vyššia, pretože prekračuje 7 000 K, ale tú je  možné nastaviť v nastavení Expert 1 tak, aby sa priemer nachádzal bližšie k referenčnej hodnote 6 500 K. V prípade HDR sú farby rovnako kvalitné.

Použitý systém podsvietenia Edge-LED predstavuje riziko degradácie obrazu. Filter na distribúciu svetla je náchylný na poškodenie napr. počas prepravy a televízor môže mať problém homogenitou podsvietenia. Na našej testovanej vzorke sme však žiadne takéto problémy nezaznamenali. Podsvietenie obrazu bolo nanajvýš homogénne.

Klasický dizajn, čisté dizajnové línie a úzke rámiky

Sony KD-65XG8505 prichádza s klasickým dizajnom. Dve excentrické nohy zdvíhajú obrazovku dostatočne vysoko na to, aby bolo možné dopredu umiestniť soundbar. Nohy sú veľmi tenké a dodávajú televízoru vzdušný dizajn. Použitý filter obrazovky je totožný s filtrom na špičkovom modely 75XG9505. Odrazy sú celkom dobre odfiltrované a to aj v porovnaní s OLED televízormi, ktoré sa v tomto smere radia k najlepším. Sony Bravia 65XG8505 je hrubá iba 5,2 cm bez nôh čo nie je o veľa viac ako v príp. OLED modelov.

Manažment káblov je veľmi dobrý, nakoľko všetky káble možno efektne skryť dovnútra nôh s jednoduchými ale efektívnymi kanálmi. Konektivita modelu Sony 65XG8505 pozostáva zo štyroch vstupov HDMI 2.0b, troch portov USB vrátane portu USB 3.0, portu Ethernet, optického digitálneho zvukového výstupu, výstupu pre slúchadlá, hybridného komponentného / kompozitného vstupu (zelený) a portu PCMCIA. (CI + Common Interface), konektor antény a konektor satelitu. Má duálny tuner DVB-T / T2 (DVB-T), DVB-S / S2 (satelit) a DVB-C (kábel). Dodáva sa tiež so sieťou Wi-Fi 802.11a / b / g / n a Bluetooth.

Tohtoročný Ultra HD televízor so systémom Android

Sony KD-65XG8505 sa dodáva so systémom Android TV 8.0 a úplne prepracovaným rozhraním. Aplikácie sa spúšťajú rýchlo a zostávajú v pamäti na rýchle spustenie. Toto rozhranie je spočiatku trochu menej intuitívne, neskôr nám prišlo veľmi efektívne. Systém Android TV je jedným z najkompletnejších na trhu a čo je najdôležitejšie, obsahuje najviac aplikácií optimalizovaných na použitie v televízii. Tento rok spoločnosť Sony osobitne zapracovala na plynulosti systému. Ten je teraz v porovnaní s minuloročnými modelmi oveľa svižnejší.

Podobne ako u všetkých televízorov s Androidom je prvý štart o niečo dlhší a trvá približne 35 sekúnd. V každom prípade je to oveľa dlhšie ako v príp. systémov Samsung vybavených s OS Tizen alebo LG WebOS, ktoré štartujú za menej ako 5 sekúnd. Našťastie sa televízor vypne z pohotovostného režimu za menej ako 2 sekundy, pričom v pohotovostnom režime spotrebuje menej ako jeden watt. Štart z pohotovostného režimu je okamžitý. Model Sony 65XG8505 k tomu televízoru prikladá inovovaný diaľkový ovládač so zaoblenými hranami. Ide o infračervené a Bluetooth diaľkové ovládanie, ktoré je vybavené mikrofónom. Ten je potrebný na ovládanie hlasom  Pogumované tlačidlá sú na dotyk príjemné a nevydávajú žiadny hluk. Hlavné tlačidlá sú dobre dostupné, nie sú však podsvietené čo v tejto cenovej kategórii nie je zvykom.

Sony KD-65XG8505 je vybavený dvoma 10 W reproduktormi podporovanými dvoma ďalšími výškovými reproduktormi umiestnenými na zadnej strane v hornej časti televízora. Tento systém, nazývaný akustický multi-zvuk, skutočne nezlepšuje vykresľovanie zvuku, ale umožňuje experimentovať s vyžarovaným zvuku. Zdá sa, že zvuk vychádza zo stredu televízora a menej zdola. Zvuk nie je ani zďaleka výnimočný, ale zostáva priemerným. Systému sa darí celkom dobre v rozmedzí 80 a 20 000 Hz a väčšinou nemá basy. Sony 65XG8505 spotrebuje v priemere iba 65 W. Ide preto o relatívne energeticky nenáročný spotrebič.

1 komentár

  • Marek
    5 rokov ago

    Tento televízor sme si obľúbili najmä pre jeho jednoduchý a krásny dizajn, veľmi kvalitný obraz a nádherné farby. Stačí zobrať 55-palcovú uhlopriečku, ktorá je dostatočná. Bonusom je Android s množstvom aplikácií a fantastické ovládanie, škoda že bez podsvietenia. K nižšiemu kontrastu: Nie je to nič hrozné. Porovnávali sme s OLED čo je však úplne iná kategória. Pravdou však ostáva, že za túto cenu sa dá kúpiť už aj OLED televízor. Vysoké hodnotenie tohto televízora je však úplne na mieste.

Napíšte komentár

Napíšte hľadané slovo / slová a stlačte ENTER