A password will be e-mailed to you.

Hoci môže byť výber tejto hry pomerne jednoduchou úlohou, opak je pravdou. Hneď na začiatku stojíte pred zásadným rozhodnutím, ktoré spočíva vo voľbe vhodného typu futbalu podľa konštrukcie a miesta použitia. Pri výbere konkrétnych modelov by ste mali brať ohľad najmä na hmotnosť, ktorá ovplyvňuje stabilitu a kvalitu hry. Svoju úlohu zohrávajú tiež rozmery.

Rodičia menších detí by mali dbať na adekvátny výber ovládacích tyčí tak, aby sa mohli deti hrať sa aj bez dozoru. V neposlednom rade si overte kvalitu použitých materiálov a fajnšmekri sa iste budú zaujímať aj o typ figúr hráčov.

Typ podľa konštrukcie

Vedeli ste, že pojmom stolný futbal sa označujú hneď dva základné druhy konštrukcie? Hoci pravidlá hry, prevedenie ihrisko i veľkosť lopty zostávajú rovnaké, napriek tomu je rozdiel viditeľný hneď na prvý pohľad. Ostatne posúďte sami.

stolný futbal na nožičkách – robustnejšia konštrukcia, vyvýšené nohy, väčšie rozmery
stolný futbal pre položenie na stôl – nižšia cena, slabšia konštrukcia, drobnejšie rozmery

Skúsenejší a závodní hráči vždy radšej uprednostnia stolný futbal výhradne ten, ktorý stojí na vlastných nohách. Variant pre umiestnenie na stôl je určený skôr menším deťom, ktoré nedosahujú potrebnej výšky a ocenia menšie rozostupy medzi tiahlami. Rovnako tak ju ocenia rodičia, ktorí ju môžu po skončení hry bez väčších problémov uložiť napríklad do skrine.

Stále väčšiu popularitu v poslednej dobe získava futbal španielskeho typu, tzv. Futbolin Catalan. Základom je masívna drevená konštrukcia s prehnutou tvrdenou doskou. Hliníkoví hráči s dvomi nohami umožňujú lepšie ovládanie lopty. Usporiadanie hráčov vo formácii 1-3-3-4 poskytuje pokročilejšie taktické možnosti a vďaka absencii skleneného krytu možno dokonca hrať vzduchom. Hoci sa dá v budúcnosti očakávať výraznejšie rozšírenie tohto typu, zatiaľ si u nás nezískal príliš veľkú obľubu medzi hráčmi.

Typ podľa použitia

Kupujete hru domov alebo do novo zariaďovaného podniku? Modely pre domácnosti a komerčné použitie sa totiž logicky pomerne zásadne odlišujú. Stojí za tým najmä potreba oveľa väčšej odolnosti a bezpečnosti zo strany firiem a inštitúcií.

U rodinných futbalov si plne vystačíte so štandardným vyhotovením v podobe hracej dosky, figúrok, tiahel a loptičiek. Sklo býva voliteľné a odporúča sa hlavne pre dospelých hráčov. U detí naopak odporúčame množstvo krehkých prvkov obmedziť na minimum.

Stoly pre komerčné použitie predstavujú úplne inú ligu. Ich konštrukcia musí byť dostatočne robustná, aby vydržala výraznú a dlhodobú záťaž. Netreba dlho rozpisovať, aké riziká so sebou nesie hra dvoch podnapitých jedincov. Samozrejmosťou by malo byť odolné ochranné sklo, ktoré zabráni vyleteniu loptičky z ihriska a odcudzeniu hracích prvkov. Vzhľadom k tomu, že Futbaly bývajú obľúbenou kratochvíľou v neskorých večerných hodinách, oplatí sa, ak sú vybavené praktickým LED osvetlením.

Pokiaľ plánujete hru spoplatniť, nepodceňujte voľbu vhodného mincovníka. Kým klasické mechanické akceptujú iba jeden druh mincí a vyznačujú sa jednoduchšou údržbou, elektronické mincovníky nemajú problém so širokou paletou peňazí, ich oprava je však omnoho náročnejšia.

Hmotnosť

Možno sa to nezdá, ale hmotnosť patrí medzi základné parametre pri výbere stolného futbalu. Jednak poukazuje na kvalitu použitých materiálov, po druhé ovplyvňuje celkovú stabilitu a bezpečie hráčov. Všeobecne platí, že so stúpajúcou hmotnosťou úmerne rastie kvalita a rýchlosť hry. Stabilnejšie konštrukcia dovoľuje zapojiť väčšiu silu a razanciu. Nemusíte sa báť, že by ste v zápale hry zatlačili tak silno, že by nohy povolili a celá konštrukcia sa rozsypala.

Rozmery

Každé futbalové ihrisko sa vyznačuje inými rozmermi. To isté platí aj pre veľkosť hracej plochy stolových futbalov. Štandard, využívaný u väčšiny komerčných modelov a pri súťažiach je 120 x 70 cm.

Pre deti a menej skúsených hráčov sú k dispozícii zmenšené verzie umožňujúce ľahšie nacvičiť ovládanie jednotlivých radov. Milovníci veľkých turnajov naopak ocenia party varianty, ktoré môže obsluhovať hneď niekoľko hráčov naraz. Výška stola zvyčajne dosahuje jedného metra, loptička má priemer 34 milimetrov. Aj tu sa však môžu jednotlivé Futbaly líšiť, hlavne ak pochádzajú z dielne zahraničných výrobcov.

Vyhotovenie ovládacích tyčí

Vyberáte hru pre seba alebo svoje deti? Radi by ste nechali svoje ratolesti hrať bez dozoru? Nezabudnite zvoliť adekvátne prevedenie ovládacích tyčí, lebo aj na prvý pohľad pokojná hra ako je stolný futbal, poskytuje nejedno nebezpečenstvo.

Najmä u menších detí sa dá očakávať, že pri hre budú experimentovať a skúšať, čo všetko vlastne tiahla dokážu. Aj preto máte možnosť výberu z dvoch základných systémov ovládacích tyčí:

  • teleskopické – mäkší materiál, menšia razancia, nižšia cena, neprechádzajú stolom, určené pre deti a neskúsených hráčov
  • priechodné – tvrdší materiál, väčšia razancia, vyššia cena, prechádzajú stolom, určené dospelým.

Výrobný materiál

Dôležitý vplyv na kvalitu a najmä životnosť hry má použitý výrobný materiál. Ešte pred potvrdením objednávky radšej navštívte kamennú predajňu a zvolený model si dôkladne prezrite.

Lacnejšie futbaly sú vyrobené z 15mm MDF dosiek, ktoré sa pýšia dostatočnou odolnosťou a dlhou životnosťou pri občasnom používaní. Trávite však hrou naozaj veľa času a stolný futbal používate pri domácich oslavách? Potom sa možno oplatí investovať do drahšej preglejky s plastovou lamináciou.

Majitelia komerčných priestorov a profesionálni hráči by sa potom mali poobzerať po konštrukcii z drevených dosiek s hrúbkou presahujúcu 24 mm. Jedine tak zabezpečia, že nebudú musieť za niekoľko málo týždňov kupovať nový model.

Druh figúr

Možno sa vám na prvý pohľad zdá výber figúr ako nepodstatný. Veď sú predsa všetci hráči rovnakí, tak čo? Ak stolný futbal považujete len za voľnočasovú zábavku, tak sa týmto kritériom nemusíte dlhšie zaoberať, v opačnom prípade sa však odporúčame nad konečnou voľbou dobre zamyslieť. V súčasnej dobe môžete vyberať z troch základných skupín hráčov:

  • univerzálne figúrky – pre amatérskych hráčov a deti, štandardizovaná veľkosť a možnosť výmeny všetkých postov
  • hráči RETA – figúrky využívané v stoloch vyššej triedy v ligách a ubytovacích a stravovacích zariadeniach, nesú certifikáciu svetovej únie
  • hráči uznaní Foosballovou úniou Slovenska – pre turnaja v rámci Slovenskej republiky.

Cena

Dostupné modely sme rozdelili do troch základných pásiem, v ktorých sa nachádzajú stoly podobných vlastností a kvalít. Len letmým pohľadom tak zistíte, aký veľký finančný obnos by ste si mali pripraviť pre obstaranie svoje obľúbené kratochvíle.

Cena do 200 €

Hľadáte vhodnú hru na skrátenie dlhých zimných večerov? Chcete do tajov stolného futbalu zasvätiť aj svoje deti? Poobzerajte v cenovej kategórii do 200 €. Nájdete tu ako klasické stolné futbaly na nožičkách ako aj drobnejšie dosky, určené na položenie na samostatnú pevnú podložku, na ktorých sa môžu začať učiť najmenšie deti.

Hmotnosť sa pohybuje od 35 do 100 kilogramov podľa typu stola. Rozmery bývajú štandardné. Hlavný výrobný materiál predstavujú MDF dosky, výnimočne ale nájdete aj v tejto kategórii produkty z kvalitného dreva. U takých si môžete byť istí dostatočne dlhou životnosťou.

Cena od 200 € do 400 €

Stredná trieda je určená pre všetkých, ktorí stolný futbal nepovažujú len za vhodný spôsob zabíjania voľného času, ale venujú sa mu na vyššej úrovni. Samozrejmosťou je použitie kvalitnejších materiálov, či už ide o preglejku s plastovou lamináciou či dokonca drevo. Na svoje si prídu aj vzdelávacie inštitúcie či voľnočasové kluby, pretože niektoré z ponúkaných modelov sú vybavené bezpečnostným sklom.

V tejto skupine už len zriedka nájdete detské hry, čomu zodpovedá aj hmotnosť stola. Tá sa pohybuje nad hranicou 60 kilogramov, vďaka čomu je zaistená optimálna stabilita. Nemusíte sa báť, že by ste konštrukciu vyvrátili trošku silnejším úderom. Samozrejmosťou sú štandardné rozmery 120 x 70 centimetrov.

Cena nad 400 €

Radi by ste svojim hosťom poskytli zábavu? Potrebujete vybaviť klubovňu, komunitné centrum či herňu? V tom prípade si nachystajte aspoň 400 € , lebo za túto sumičku už zakúpite stoly určené pre najnáročnejšie používanie. Základom je samozrejme odolná drevená konštrukcia, ktorá bez väčších ťažkostí ustojí aj intenzívne a nešetrné užívania, tvrdené sklo a mechanizmy zabraňujúce odcudzeniu figúrok či loptičiek.

V najdrahších úrovniach nad 700 € sa nachádzajú modely vybavené mincovníkmi či LED diódami, ktoré zaistia dokonalý prehľad aj v neskorých nočných hodinách. Na svoje si prídu aj profesionálni hráči, lebo stoly najvyššej kvality spĺňajú všetky certifikácie kladené medzinárodnou fosballovou organizáciou, takže ich je možné využiť aj pre turnaje, majstrovstvá a ligy.

Žiadny ďalší článok