Ako vybrať kombinovanú práčku so sušičkou

Pokiaľ máte malý byt, v ktorom nie je miesto na sušičku, potom by sa vám možno hodil kombinovaný spotrebič. Kombinovaná práčka so sušičkou má svoje výhody, ale aj nevýhody. Oboznámime vás so všetkými dôležitými funkciami, ale aj tým ako čítať energetický štítok.

Tip redakcie: Domáce spotrebiče s dopravou zadarmo

Nákupných sprievodcom píšeme tak, aby ste boli schopní vybrať aj bez toho, aby ste museli vkročiť do predajňe. Dajte preto prednosť pohodlnému nákupu cez internet bez akýchkoľvek obáv.

Ako vybrať práčku so sušičkou stručne

Zvoľte kapacitu prania a sušenia podľa veľkosti vašej domácnosti. Pre štvorčlennú domácnosť odporúčame minimálnu kapacitu prania 8 kg. Maximálny možný objem pre sušenie je vždy menšií, ak váhate, siahnite radšej po spotrebičmi s väčšou kapacitou. Zamerajte sa na počet otáčok, triedu prania a odstreďovania, aby ste vybrali čo najvýkonnejší produkt.

Súčasné práčky na trhu v triede prania neklesajú pod A, v triede odstreďovanie však môžu niesť aj horšie označenie B. Ak sú pre vás na prvom mieste financie, okrem obstarávacej ceny práčky so sušičkou neopomeňte tiež jej spotrebu, ktorá sa pri rôznych modeloch môže líšiť. Ak ste náročnejší užívateľ, sústreďte sa na funkcie, ktoré daná práčka ponúka.

Väčšina disponuje základnými technológiami, ako je odložený štart alebo detská poistka, pokročilejšie potom vie napr. detekovať bielizeň, a tým zvoliť najvhodnejší štýl prania.

Ako funguje práčka so sušičkou?

Princíp fungovania tohto kombinovaného spotrebiča nemusí byť každému celkom jasný. Pramení z neho ale rada ďalších špecifík (napr. spotreba vody), výhody a nevýhody práčok so sušičkou. Rovnako ako bežné sušičky, aj práčky so sušičkou sú v drvivej väčšine kondenzačné. Existujú aj ventilačné práčky so sušičkou, pravdepodobne na ne v obchode ale nenarazíte.

Hlavný rozdiel medzi ventilačným a kondenzačným sušením spočíva v tom, že voda z bielizne, ktorá sa premení v paru, odchádza z ventilačného prístroja odvodovou hadicou von, zatiaľ čo u kondenzačného modeli dochádza k jej schladeniu, opätovnému skvapalneniu a odvodu do odpadu. Vďaka tomu nemusíte pri kondenzačných práčok so sušičkou nijako zasahovať do stavby, na ich prevádzku stačí prípojka na elektrinu, na vodu a na odpad.

Dohromady alebo zvlášť?

Mnohí ľuďia nemajú jasno v tom, či je lepšie vybrať práčku so sušičkou alebo sušičku zvlášť. Ak je to vo vašich možnostiach, vždy uprednostnite oddelené spotrebiče. Jedným z dôvodov je, že sušenie v kombinovanom prístroji nebude nikdy plnohodnotné. Práčka so sušičkou dokáže vysušt menej bielizne, než zvládne vyprať. Okrem toho ponúka menej programov ako samostatné sušičky a jej bubon je primárne určený na pranie, takže je konštrukčne menej efektívny.

Druhým vcelku zásadným negatívom sú náklady na prevádzku. Už samotné pranie v týchto práčkach býva drahšie ako u práčok bez sušičky, pokiaľ však plánujete funkciu sušenia využívať pravidelne, môže vás to vyjsť poriadne draho. Príčinou je okrem vyššej energetickej náročnosti aj systém chladenia vodou. Samostatné sušičky na tento účel využívajú chladivo a preto žiadnu vodu nepotrebujú. Napriek tomu však existuje veľa ľudí, ktorí si práčku so sušičkou zaobstarali a nemôžu si ju vynachváliť.

Výhodou tohto kombinovaného prístroja sú tiež nižšie zaobstarávacie náklady ako v prípade kupovanie samostatných spotrebičov. Samozrejme šetrí sa tiež miesto v domácnosti. Kombinovaný spotrebič preto odporúčame vtedy, ak bojujete doma s miestom a v prípade, že bude sušenie skôr doplnkovou funkciou práčky a nie plnohodnotnou náhradou samostatnej sušičky.

S horným alebo predným plnením

Všeobecne sa dá povedať, že je na trhu výrazne menší výber práčok so sušičkou, než keby ste kupovali práčku a sušičku zvlášť. Prevažne nájdete práčky so sušičkou s predným plnením, napriek tomu sa ale na trhu nájde aj pár modelov s horným plnením. Aké sú teda výhody a nevýhody týchto typov?

Začnime horným plnením. U neho je kľúčové výhodou úspora miesta, primárne na šírku. Väčšinou sú práčky s horným plnením vyššie ako práčky s predným plnením, v tomto smere si teda nepolepšíte. Tiež sa nedajú zakomponovať napr. do kuchynskej linky, ani sa na ich veko nedá nič položiť. Výhodou práčky s horným plnením je že prebieha zhora, nie je preto nutné sa k práčke ohýbať a to určite ocenia hlavne starší ľudia.

Práčky s predným plnením ponúkajú väčší výber modelov, väčší výber funkcií a väčšinou aj vyššiu efektivitu. Práčky so sušičkou s predným plnením sú tiež jediné, ktoré existujú aj vo vstavanej variante. Výhodou vstavaných spotrebičov je určite estetický dojem. Ak sa vám práčka nezmestí do kúpeľne, alebo z akýchkoľvek iných dôvodov uprednostnite umiestnenie práčky so sušičkou v kuchyni, iste oceníte možnosť jej zakomponovanie pod kuchynskú linku.

Kombinovaná práčka so sušičkou: Energetický štítok

Energetický štítok je nenahraditeľný pomocník pri výbere spotrebičov do domácnosti. Údaje na ňom sú dané zákonom a ich presnosť kontroluje nezávislé laboratórium. Nemalo by sa teda stať, že by boli nejako skreslené alebo nepresné. Vďaka tomu je energetický štítok základným vodítkom, ktorým by ste sa mali pri výbere práčky so sušičkou riadiť. Vysvetlime si teda, aké údaje na ňom nájdete a čo znamenajú.

Energetická trieda
Písmenko v čiernom poli naproti farebným pruhom značí energetickú triedu práčky. V prípade práčok so sušičkou sa energetická trieda značí písmenami A – G. Písmeno A je najlepšia známka, G potom najhoršie. Odporúčame kupovať najmä produkty s energetickou triedou A, v súčasnosti by sa na trhu nemala objaviť trieda horšia ako B. Práčka so sušičkou predsa len nemá úplne najmenšiu spotrebu, a tak by sa vám kúpa lacnejšieho modelu s horšou energetickou triedou nakoniec mohla predražiť na prevádzkových nákladoch .

Spotreba elektrickej energie
Ďalší údaj, ktorý na energetickom štítku nájdete, je spotreba elektrickej energie. Tá sa udáva ako pre pranie a sušenie, tak aj pre samostatné pranie. Číslo zodpovedá spotrebe za jeden prscí resp. jeden prací a sušiaci cyklus. Aby ste získali ročnú spotrebu, ktorá je o niečo viac vypovedajúce, stačí vynásobiť spotrebu za jeden cyklus číslom 220. To je štandardný orientačný počet cyklov za rok, ktorý sa udáva napr. u bežných práčok a vyjadruje pranie a sušenie priemerne každý všedný deň. Približné náklady na elektrinu potom získate vynásobením čísla cenou jednej kWh.

Účinnosť prania
Rovnako ako energetická trieda, aj účinnosť prania sa známkuje písmenami A – G, kedy A je najlepší výsledok a G najhorší. V dnešnej dobe majú všetky bežné práčky bez sušičky na trhu známku A v účinnosti prania. Z tohto dôvodu odporúčame aj v prípade práčok so sušičkou vyberať tie, ktoré majú v kategórii prania to najlepšie hodnotenie, max. môžete zľaviť na triedu B. Predsa len ide o základnú funkciu práčky a jedno z najdôležitejších kritérií.

Otáčky pri odstreďovaní
Ďalšie dôležitý údaj, ktorý by ste nemali prehliadnuť, je počet otáčok. Zostáva pravidlom, že pre efektívne využitie prania a sušenia je potreba odstreďovať minimálne na 1 200 ot./min. Práčky už sú so sušičkou spojené, takže logicky by žiadna nemala mať menej ako 1 200 ot./min, teda nutné minimum pre efektívne sušenie. Pokiaľ na nejaká taký model narazíte, rozhodne ho nekupujte. Čím viac otáčok použije práčka pri odstreďovaní, tým menej energie a času spotrebuje pri sušení. Práčka s nedostatočným odstreďovaním by sa vám tak vo výsledku predražila na prevádzkových nákladoch.

K vysokému počtu otáčok sa niekedy viaže i menej príjemný faktor, a to stláčanie bielizne. Nedá sa však počítať s tým, že zo sušičky (v našom prípade práčky so sušičkou) vytiahnete bielizeň vždy úplne nepokrčenú. Nutnosť žehlenie je rôzna, ale veľkú časť bielizne je potrebné aj po sušení ešte vyžehliť. Ak nechcete nutne každú bielizeň sušiť v sušičke, alebo máte napr. jemnú bielizeň, ktorú do sušičky dať nemôžete, oceníte možnosť zníženia počtu otáčok. Väčšina práčok má túto hodnotu nastaviteľnú, príliš vysoký počet otáčok v kombinácii s veľmi jemnou bielizňou by mohol vyústiť do pokrčenia, ale aj možného žmolkovania bielizne.

Maximálna náplň
Štítok vám prezradí aj to, aké veľké množstvo bielizne môžete do práčky vtesnať. Na štítku nájdete kapacity rovno dve, jednu pre pranie a jednu pre pranie a sušenie. Pri kúpe práčky so sušičkou a pri jej neskoršom používaní je potreba pamätať na to, že kapacita sušenia býva spravidla menšie ako kapacita prania. Práčka s kapacitou pri praní 8 kg tak zvládne efektívne usušiť napr. iba 6 kg bielizne. Často aj rozmerovo veľká práčka máva malú maximálnu náplň bubna, 4 kg pri sušení už sú celkom hraničné.

Odporúčame sa preto poobzerať po práčku s väčšou než menšou kapacitou, už len pre prípad, že budete prať a sušiť väčšie kusy bielizne (napr. obliečky). Pri procese prania je tiež lepšie, keď nie je bubon úplne zaplnený, aby sa bielizeň mohla vnútri voľnejšie pohybovať, a tak lepšie vyprať, resp. vysušiť. Maximálna kapacita okolo 4 kg sa hodí pre jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, štvorčlenné už ocenia kapacitu 8 a viac kg.

Spotreba vody
Rovnako ako klasické práčky, aj práčky so sušičkou nespotrebúvajú len elektrinu, ale aj vodu. Ako sme už spomenuli, väčšina práčok využíva okrem prania vodu tiež na chladenie pri procese sušenia, spotreba vody pri praní a sušení zároveň teda býva výrazne vyššie ako pri samostatnom pracom programe. V tomto prípade však existuje aj niekoľko výnimiek, ktoré vďaka unikátnej technológii nevyužívajú pri sušení vodu a ich spotreba vody tak zostáva rovnaká pre cyklus prania i pre cyklus prania so sušením. Na energetickom štítku nájdete len jednu hodnotu, tá zastupuje celkovú spotrebu vody na jeden program, teda pri praní aj sušení dohromady.

Rovnako ako u energetickej spotreby, aj v prípade spotreby vody môžete získať približnú predstavu o tom, koľko vás bude práčka ročne stáť, keď vynásobíte počet litrov na jeden cyklus 220 a približnou cenou jedného litra.

Hlučnosť
Tento parameter sa v prípade práčok so sušičkou udáva hneď tromi číslami, hlučnosťou pri praní, odstreďovaní a sušení. V prípade prania a odstreďovania je ideálne porovnávať s bežnou práčkou. Bežná hlučnosť lepšej práčky pri praní sa dnes pohybuje okolo 55 dB, pri odstreďovaní okolo 75 dB. Hlučnosť pri sušení býva podobná ako pri praní.

Kombinovaná práčka so sušičkou: Funkcie a výbava

Práčky so sušičkou disponujú funkciami, s ktorými sa pochopiteľne môžete stretnúť už u samostatných práčok a sušičiek. Či už ide o základné funkcie, ako je odložený štart, alebo o novšie technológie, medzi ktoré patrí množstevná automatika alebo napr. ovládanie cez smartfón.

Základné funkcie
Bežné funkcie týchto práčok sú v podstate zhodné s práčkami bez schopnosti sušenia. Od väčšiny modelov teda môžete očakávať napr. detský zámok, vďaka ktorému vám deti nebudú robiť v praní neplechu. V dnešnej dobe už je väčšinou samozrejmosťou displej, ktorý vás informuje napr. o zostávajúcom čase prania. Prácu s práčkou vám značne uľahčí odložený štart alebo koniec prania. Bielizeň dáte do bubna, zapnete program s odloženým štartom a prací program sa sám spustí napríklad až budete v práci. Práčka vás tak nielen neruší, ale nemusíte na bielizeň ani čakať. Skrátka sa pranie úplne prispôsobí vášmu časovému rozvrhu.

Množstevná automatika
Spôsob, akým ušetriť čo najviac prevádzkových nákladov, to je množstevná automatika, inak nazývaná aj ako Fuzzy logic, Easy logic alebo 6. zmysel. Táto funkcia prispôsobí program konkrétne várke bielizne, a tak šetrí vodu i energie. Ak teda naplníte práčku napr. len z polovice, nebude pranie tak nevýhodné, pretože množstevná automatika zníži množstvo vody a dĺžku programu. Takéto pranie je navyše šetrnejší k životnému prostrediu.

Senzory vlhkosti
Tak ako u sušičiek, aj pri práčkach kombinovaných so sušičkou môžete naraziť na senzory vlhkosti. Tie vám umožnia nastaviť úroveň zvyškovej vlhkosti, a bielizeň tak môžete mať napr. perfektne vysušenú na zloženie do skrine, alebo napr. ešte mierne vlhkú pre jednoduchšie žehlenie.

Parné programy
Keď už sme spomenuli žehlenie, tomu sa môžete do istej miery vyhnúť zaobstaraním práčky s parnými funkciami. Para v tomto prípade neslúži iba na vyrovnanie záhybov na bielizni, ale môžete ju využiť aj na osvieženie a dezinfekciu bielizne, ktoré zrovna prať nechcete, alebo nie je na pranie vhodné.

AquaStop
Ďalšou vymoženosťou dnešnej doby je funkcia AquaStop, ochranný systém, ktorý chráni kúpeľňu pred vytopením spôsobeným poruchou práčky alebo poškodením prívodnej hadice. Nemusíte sa tak obávať telefonátu do práce od susedov, ktorým odkvapkáva zo stropu voda z vašej práčky. Funguje napr. na báze plavákového spínača, ktorý zareaguje na zvýšenie hladiny vody v bezpečnostnej nádobe zastavením práčky, uzavretím prívodu vody a odčerpaním prebytočnej vody z nádrže.

Smart technológie
Niektoré novšie modely už dnes umožňujú aj pripojenie k smartfónu alebo tabletu. Vďaka tomu môžete práčku ovládať aj na diaľku. To ale nie je jediná výhoda tohto šikovného riešenia. Príslušná aplikácia tiež slúži na diagnostiku práčky v prípade poruchy, v niektorých prípadoch môžete dokonca upravovať programy prania a sušenie alebo z internetu sťahovať nové.

Kombinovaná práčka so sušičkou a cena

Cena by nemala hrať pri výbere práčky so sušičkou kľúčovú úlohu, napriek tomu je aôe do istej miery zásadná. Povieme si teda, čo za aké peniaze môžete očakávať a či sa oplatí zainvestovať viac, alebo zoženiete aj „za málo peňazí veľa muziky“.

V najnižšej cenovej kategórii sú spravidla dostupné iba najmenej úsporné modely. Ak chcete čo najviac ušetriť, odporúčame vždy starostlivo skontrolovať spotrebu práčky. Naozaj lacné práčky so sušičkou tiež mávajú nižší počet otáčok a neoslnia vás ani svojou výbavou. Samozrejme aj v tejto kategórii môžete nájsť kvalitný produkt, ktorý vám bude úplne vyhovovať. Len môže byť hľadanie o niečo náročnejšie, záleží najmä na vašich preferenciách.

Práčky zo strednej cenovej kategórii pravdepodobne nájdu najviac priaznivcov. Ich spotreba býva nižšia, než u lacnejších práčok (aj keď na úplne úspornú práčku so sušičkou narazíte pravdepodobne len ťažko). Čo sa týka otáčok, ponúknu vám aj 1 400 alebo 1 600 otáčok, čo sú sľubná čísla pre čo najefektívnejšie sušenie. Bývajú tiež lepšie vybavené funkciami, ako je napr. AquaStop.

V prípade najdrahšej cenovej kategórie stojí za zváženie, či sa vám neoplatí radšej kúpiť dva spotrebiče, ktoré môžeu mať častokrát menšie prevádzkové náklady. Pokiaľ by ste však chceli drahú práčku so sušičkou, môžete sa tešiť najmä na pestrý výber funkcií a pri niektorých modeloch tiež na triedu účinnosti odstredenia A, ktorá býva medzi bežnými práčkami skôr raritou.

Napíšte hľadané slovo / slová a stlačte ENTER