Sprievodca výberom a kúpou – teleskop a astronomický ďalekohľad

Základnou funkciou každého teleskopu je pozorovanie vzdialených svetov a predmetov. Najskôr to bude určite Mesiac, planéty a neskôr objekty hlbokého vesmíru. Súčasný trh je zaplavený veľkým množstvom teleskopov od rôznych výrobcov. Každý typ teleskopu má svoje výhody aj nevýhody.

Tip redakcie: Knihy detské, dobrodružné aj kuchárske. Literatúra faktu, romantická a klasická tvorba. Všetko na jednom mieste.

Teleskop sa skladá z dvoch hlavných častí – z objektívu a okulára. Objektív slúži na zhromažďovanie svetla a okulárom potom pozorujeme obraz, podobne ako malé veci lupou. Pri zhromažďovaní svetla sa využíva dvoch fyzikálnych princípov – lom a odraz svetla. Konštrukcie teleskopov sa delia práve na základe tohto princípu.

Štandardný teleskop sa lepšie hodí na pozorovanie svetelnejších objektov ako mesiac a planéty, väčšie priemery zrkadlových teleskopov sú ideálne na pozorovanie menej jasných objektov a galaxií.

Aurora Station: prvý vesmírny hotel na svete otvoria v roku 2021

Šošovkový, zrkadlový, alebo kata dioptrický teleskop?

Objektív šošovkových teleskopov tvorí šošovka (využíva sa princíp lomu svetla). Základným parametrom u týchto ďalekohľadov je priemer objektívu, šošovky a ohnisková vzdialenosť, respektíve dĺžka tubusu. Majú podobnú konštrukciu ako klasické binokulárne ďalekohľady. V dnešnej dobe sú šošovkové ďalekohľady menej populárne, avšak stále sa pomerne často využívajú najmä v amatérskej astronómií. Prvý šošovkový ďalekohľad použil už v roku 1610 Galileo Galilei.

Zrkadlové ďalekohľady pracujú na jednoduchom princípe odrazu svetla od primárneho zrkadla na konci tubusu, do sekundárneho zrkadla a následne do oka pozorovateľa. Ich výhodou je veľmi dobrý pomer cena/výkon, jednoduchá kolimácia a minimálna pravdepodobnosť zarosenia. Ich nevýhodou je otvorený tubus pri pozorovaní, čoho dôsledkom dopadá prach na optiku. U týchto ďalekohľadov platí jednoduché pravidlo, čím väčší priemer zrkadla, o to lepšie možnosti pozorovania vďaka väčšej svetelnosti.

Pre záujemcov o fotografovanie nočnej oblohy sú vhodné modely s T2 závitom pre jednoduché pripojenie zrkadlovky.

Kata dioptrické optické systémy kombinujú výhody ako šošovkových, tak aj zrkadlových optických systémov. Sú to vlastne zrkadlové systémy vylepšené špeciálnymi šošovkami, ktoré odstraňujú určité optické chyby čisto zrkadlových sústav. Z pohľadu vývoja optických systémov ide o najnovšie konštrukcie. Ďalšou ich veľkou výhodou je ich krátka konštrukčná dĺžka.

Pre začínajúcich astronómov: Binokulárne ďalekohľady

Na prvé astronomické pozorovania, alebo na pozorovanie vzdialených objektov najčastejšie z pevných stanovíšť sa používajú astronomické ďalekohľady. Tieto ďalekohľady majú veľké priemery na dosiahnutie veľkej svetelnosti, sú pomerne ťažké a náročnejšie na prenášanie. Preto sa nehodia na dlhšie prechádzky v prírode.

Najčastejšie sa tu stretávame s rozmermi 15×70, 20×80 a 25×10. Najmä posledný spomenutý model už potrebuje na pozorovanie statív, pozorovanie z ruky s modelom 25×100 už je takmer nemožné. Čo všetko tieto čísla znamenajú? Prvé číslo predstavuje zväčšenie, ďalekohľad 15×70 vám teda 15x zväčší obraz, druhé číslo 70 znamená veľkosť objektívu v mm. Čím vyššie toto číslo je, tým bude ďalekohľad väčší.

Vo všeobecnosti platí, že čím väčšie priblíženie o to menšia svetelnosť a čím väčší objektív o to vyššia svetelnosť. Toto treba zohľadniť najmä pri pozorovaní za šera. Pre klasické pozorovanie z ruky sa odporúča zväčšenie 7-12x. Vyššie zväčšenie ako napríklad 16x alebo 20x sa na pozorovanie z ruky  neodporúča, nakoľko je veľmi náročné ďalekohľad udržať  pevne v ruke. Pri väčších zväčšeniach je vhodné použiť  statív.

O spoločnosti JURIKO spol. s r.o.

Spoločnosť JURYKO, s.r.o. sa dlhé roky špecializuje na predaj optických prístrojov rôzneho použitia. Širokú ponuku tvoria produkty mnohých svetových výrobcov, ktoré sú z veľkej časti osobne odskúšané a overené. Ľudia zo spoločnosti JURIKO vám poskytnú profesionálne rady a poradia s výberom telefonicky, alebo mailom. Okrem on-line nakupovania je k dispozícii aj kamenná predajňa na Komenského 5 v Trenčíne, kde si môžete jednotlivé produkty pozrieť a vyskúšať.

Zdroj: dalekohlady.sk

1 komentár

Napíšte komentár

Napíšte hľadané slovo / slová a stlačte ENTER