Sprievodca výberom a kúpou. Osobné (inteligentné) váhy

Osobné váhy sa delia na mechanické a digitálne. V tomto článku si objasníme hlavné rozdiely medzi klasickou a inteligentnou digitálnou váhou. Pokiaľ ide o jednotlivé parametre osobných váh, zameriame sa nielen na ich vzhľad, ale aj na ostatné dôležité veci ako rozmery, nosnosť a funkčnú výbava. Tá sa bude týkať predovšetkým modernejších zariadení. Zaverom sa zmienime o správnom meraní a cenách jednotlivých váh.

Kvalitné váhy od svetoznámych výrobcov na jednom mieste

Mechanické vs. digitálne váhy

Prvé hlavné rozdelenie osobných váh súvisí s tým najzákladnejším. Súčasný trh ponúka mechanické a digitálne modely, ktoré sa líšia nielen svojím vzhľadom, ale hlavne vážiacim mechanizmom a spôsobom zobrazenia výsledných informácií. Mechanické osobné váhy pozná bezpochyby každý. Sú primárne určené pre nenáročných zákazníkov. V ich prospech hovorí predovšetkým jednoduchosť, rýchlosť merania a v neposlednom rade nízka cena. Počítať by ste však mali s tým, že presnosť nameraných hodnôt nemusí byť dokonalá.

Digitálne osobné váhy

Súčasťou tohto typu osobnej váhy už nie je mechanická ručička zobrazujúca výslednú hmotnosť, ale LCD displej z tekutých kryštálov. Pri vážení sa vám zobrazia o niečo presnejšie výsledky než u mechanickej digitálnej váhy. Veľmi často narazíte na kvalitnejšie spracovanie a modernejší dizajn. Digitálne modely sú samozrejme drahšie.

Klasické vs. inteligentné váhy

Teraz prejdime iba k digitálnym váham, ktoré sú najžiadanejšie. Rada výrobcov delí digitálne váhy ešte na ďalšie dve kategórie podľa toho, čo od osobnej váhy očakávate. Tieto váhy sú častokrát označované ako inteligentné, príp. diagnostické. Ich nadstavbou sú najrôznejšie funkcie, ktoré vám sprostredkujú informácie o vašom zdraví. Od zastúpenia tuku, až po množstvo vody v tele.


Inteligentné digitálne váhy sú dokonca vybavené rôznymi komunikačnými rozhraniami, ako napr. USB porty či bezdrôtová technológia Bluetooth. Takúto inteligentnú váhu môžete potom bez problému prepojiť nielen s počítačom, ale aj so smartfónom. Inteligentné osobné váhy dokážu v komplexne posúdiť vašu kompletnú životosprávu a umožnia vám rad meraných údajov ukladať pre neskoršie vyhodnotenie.

Treba rátať iba s tým, že ide o drahšie typy osobných váh, ktoré sa vďaka svojim možnostiam pýšia aj trochu zložitejším ovládaním.

Celkové vyhotovenie a vzhľad

Vzhľad osobných váh je pre mnohých zákazníkov tiež veľmi dôležitý. Neprekvapí preto, že na trhu možno naraziť na rôzne dizajnové kúsky. Tie lacnejšie výrobky sú spojené s plastom. Pri drahších narazíte na elegantne vyzerajúce sklo. Jeho neoddeliteľnou súčasťou môžu byť aj nerezové doplnky, drevo a ďalšie prvky. K dipozíci sú osobné váhy hranaté, zaoblené, guľaté, obrázkové, ale aj extravagantné. Tie sa môžu stať neprehliadnuteľnou súčasťou vášho interiéru.

Rozmery

Rozmery osobnej váhy môžu byť pre niekoho tiež dôležitým kritériom. Väčšinu váh charakterizujú podobné rozmery, iba tie inteligentné môžu mať trochu väčšie veľkosti. Pokiaľ ide o hmotnosť váhy, tými najľahšímu sú základné sklenené varianty.

Nosnosť a presnosť merania

Ďaleko dôležitejším parametrom než vzhľad a rozmery je nosnosť váhy. Ide o údaj vypovedajúci o tom, ako ťažkú ​​osobu bude schopná váha zvážiť. Najnižšia nosnosť začína na 100 kg, zvyčajne je to ale okolo 120 – 150 kg. Výnimkou nie sú ani osobné váhy, ktoré dokážu bez problémov zvážiť človeka s hmotnosťou nad 220 kg.

Nosnosť by ste mali voliť predovšetkým na základe toho, kto všetko sa bude na váhe vážiť s prihliadnutím na toho najťažšieho člena vašej rodiny. S meraním tiež súvisí presnosť predkladaných hodnôt. U väčšiny váh je definovaná istá odchýlka, a to v závislosti na tom, aké meracie senzory sa používajú a o aké prepracované zariadení ide. Tie najlepšie váhy na trhu majú presnosť s odchýlkou ​​cca do 5 g až 50 g. Väčšina štandardných váh meria s presnosťou do 500 g. Len tie najlacnejšie a skôr mechanické osobné váhy môžu mať odchýlku merania až 2 kg.

Funkcie

Táto kapitola je primárne zameraná na inteligentné osobné váhy. Okrem základnej telesnej hmotnosti dokážete s inteligentnými váhami zmerať aj veľa ďalších vecí.

Svalová hmota – Váha zmeria podiel vašej svalovej hmoty v tele, a to u priečne pruhovaných i hladkých svalov.

Obsah vody – Zistíte obsah vody vo svalstve.

Viscerálny tuk – Osobná váha dokáže zmerať množstvo viscerálneho tuku človeka. Ten sa zvyčajne ukladá v brušnej dutine a obaľuje vaše vnútorné orgány.

Hmotnosť kostí – Prepracovaná analýza zobrazujúci celkovú hmotnosť kostí v tele.

Bazálna metabolická spotreba – Tento údaj je známy pod skratkou BMR a prezentuje množstvo kalórií vhodných pre výmenu základných látok.

Fyzická kondícia – Údaj skrývajúce sa za známou skratkou BMI, ktorá berie do poťah pomer medzi vašou svalovou hmotou a telesným tukom.

Metabolický vek – Skúmanie bazálneho metabolizmu na základe veku človeka.

Ovládanie – Väčšina osobných váh je ovládaná za pomoci stlačení príslušného tlačidla, prípadne všetko vyhodnocujú automaticky. Výnimkou nie sú ani niektoré drahšie modely umožňujúce hlasové ovládanie.

Interná pamäť – Drahšie váhy disponujú vlastnou pamäťou pre viac viažucich sa osôb. Pod svojím profilom si uložíte fyzické parametre, váhu a ostatné údaje. Pri vážení si potom vyberiete iba vlastný profil a namerané dáta sa budú ukladať priamo k nemu.

Konektivita – Ako už bolo spomenuté v niektorej z predchádzajúcich kapitol, osobné váhy je možné prepojiť aj s ostatnými zariadeniami, a to napríklad prostredníctvom technológie Bluetooth a Wifi. U mobilné telefónov sú podporované operačné systémy iOS a Android.

Indikátory – Pri vážení budete na najrôznejšie situácie a namerané hodnoty upozornení prostredníctvom farebných indikátorov.

Oddeliteľný displej – Modernejšie osobné váhy vám umožní oddeliť z hlavného tela magnetický displej. Ten si pripevníte napríklad do výšky pred sebou.

Ako sa správne vážiť

Ak chcete, aby bolo váženie vašej telesnej hmotnosti a pridružených údajov efektívne, mali by ste vedieť, ako a kedy sa vážiť. Pravidlo číslo jedna hovorí, že váha by mala byť postavená na rovnom a dostatočne pevnom povrchu.

Váženie vykonávajte ideálne v rovnakom čase, a to najlepšie ráno hneď po toalete, a ešte pred tým, než zjete prvé jedlo. Vážiť by ste sa mali len v spodnom prádle a bez akejkoľvek obuvi. Frekvencia váženie záleží podľa toho, s akou presnosťou a pravidelnosťou chcete telesné hodnoty sledovať.

Cena

Obstarávacie náklady na osobné váhy zvyčajne zodpovedajú tomu, ako kvalitný výrobok si chcete zaobstarať. Pri výbere novej váhy sa treba zamerať hlavne na osvedčené značky, medzi ktoré patria Beurer, Omron, Sencor, Tanita, Nokia, Salter, Medisana, Bravo, Radwag, Soehnle, Gallet, Xiaomi, Xavax.

Najlacnejšie váhy toho neponúkajú veľa. Ide zvyčajne o mechanické váhy, príp. lacnejšie digitálne váhy. Ich primárnou úlohou je iba merať telesnú hmotnosť. K dispozícii je bohatší výber digitálnych váh s moderným dizajnom a nosnosťou okolo 150 kg. Presnosť váženia týchto produktov sa pohybuje okolo 300 g až 500 g, takže docieliť môžete aj lepšie výsledky.

Niektoré drahšie váhy sú schopné zmerať tuk v ľudskom tele. Váhy zo strednej cenovej kategórie sú predovšetkým inteligentné digitálne váhy s nosnosťou až 160 kg. Očakávajte celú radu funkcií ako aj min. odchýlku pri meraní, ktorá sa pohybuje okolo 50 g až 200 g. Veľký dôraz je kladený na jednoduché ovládanie, možnosť ukladania výsledkov merania viacerých osôb naraz a originálny vzhľad.

Najdrahšie váhy sú skutočne profesionálne zariadenia, ktoré dokážu zmerať množstvo údajov od množstva tuku v tele, cez hmotnosť kostí, až po vodu vo svaloch alebo bazálny metabolizmus. Ponúkajú vysokú nosnosť až 220 kg, minimálnu odchýlku 5 g a možno ich prepojiť s počítačom a smartfónom.

About Author /

Keď som v roku 2017 zakladal 21stcentury.sk, mal som na mysli jedno. Aby to bolo veľkolepé a aby to vydržalo až do konca roka 2100. V roku 2021 sme zmenili meno. Teraz sme nezávislý a ambiciózny časopis, ktorý môžete vytvárať spolu s nami. Podporíte nás kúpou produktov z nášho e-shopu.

Start typing and press Enter to search