Stanú sa tieto luxusné vzducholode novými super jachtami na nebi?

Vzducholode si mnohí spájajú s tragickou nehodou Hindenburg, pri ktorej zahynulo 13 pasažierov a 22 členov posádky. Dnešné vzducholode používajú moderné (nehorľavé materiály) a niektoré sa snažia byť rovnako luxusné ako super jachty.

Tip redakcie: Ušľachtilé a nadčasové šperky zo zlata, striebra a diamantov

Pred necelým storočím bola vzducholoď symbolom elegantného cestovania a ticho kĺzala po oblohe. Výbuch Hindenburgu osud vzducholodí okamžite zmenil a stal sa akýmsi symbolomu lietajúcej bomby.

Tento šialený balón vás čoskoro dopraví až na okraj vesmíru

Mnoho spoločností v USA a Európe by si však prialo návrat týchto lietajúcich gigantov. Chceli by ich ponúkať nielen ako alternatívu voči hlučným lietadlám, ktoré produkujú emisie. Moderné vzducholode by mali ponúknuť oveľa civilizovanejší spôsob cestovania.

Airship 2.0 je určite iná vzducholoď ako Hindenburg spred 100 rokov. Posledná generácia sa spolieha na nehorľavé hélium a nepriestrelné materiály, ako je vectran, mylar a kevlar, vďaka čomu je balón ľahký a odolný.

Spoločnosti ako Flying Whale vo Francúzsku a americká spoločnosť Skunk Works, výskumná pobočka spoločnosti Lockheed Martin, navrhujú vzducholode na prepravu nákladu a zdravotníckeho materiálu do vzdialených miest po celom svete. Skunk Works tvrdí, že jeho vzducholode by sa mohli používať aj na osobnú dopravu, po určitých dizajnových úpravách samozrejme.

Spojené štáty plánujú lietať o tri až päť rokov

Vzducholoď ktorú navrhla spoločnosť Aeroscraft z Kalifornie má 67 metrov na dĺžku a na pohon používa slnečnú energiu. Možno ju použiť na rôzne výlety, alebo napr. na presun medzi havajskými ostrovmi. Aeroscraft predpovedá, že to bude trvať ešte ďalšie tri až päť rokov, kým jej vzducholoď získa potrebnú certifikáciu na prepravu súkromných osôb. Spoločnosť tiež pracuje na koncepte Neona, futuristickom lietajúcom tanier v tvare šišky. Viac informácií o tomto dopravnom prostriedku spoločnosť neposkytla a nezmienila sa ani o približnom čase, kedy by sa mohlo začať s výrobou.

Vzducholoď z Veľkej Británie vzlietne už čoskoro

Britská spoločnosť Hybrid Air Vehicles uviedla, že jej lietajúci goliáši ponúknu možnosť súkromného ​​cestovania od roku 2024. Tieto plne vybavené vzducholode budú mať salóniky, hlavné apartmány, kancelárie a kúpele. Spoločnosť tvrdí, že ponúkne aj pulty na sushi alebo chladničky na izbe v prípade letov na veľké vzdialenosti.

Spoločnosť HAV uviedla na trh plnohodnotný prototyp svojho Airlandera 10. Okrem toho existuje oveľa väčšia vzducholoď Airlander 60 určená na prepravu nákladu.

Airlander 10 má základnú cenu 50 miliónov dolárov, zatiaľ čo ostatné modely stoja o 10 až 20 miliónov dolárov viac. Spoločnosť tvrdí, že pre jej vzducholode už teraz existujú záujemcovia, ztaiľ však nebolo nič podpísané. Luxusné cestovné skupiny ich plánujú použiť na safari a na presun z jedného tábora do druhého, alebo na lety z nórskeho Svalbardu s pristátím blízko severného pólu.

Ideálne na kratšie lety, alebo na dopravu medzi súkromnými ostrovmi

Pretože vzducholode nepotrebujú vzletové a pristávacie dráhy, sú ideálne na cesty mimo cestu alebo na dopravu medzi súkromnými ostrovmi. Tieto levitujúce leviatany môžu dosiahnuť dĺžku 300 stôp a priestor v kabíne asi 150 stôp. Sú oveľa pomalšie ako lietadlá, aj keď stále jazdia rýchlosťou približne 80 km / h.

„Naša schopnosť pracovať bez vzletových a pristávacích dráh znamená, že môžeme lietať z bodu do bodu,“ uviedla pre Robb Report hovorkyňa spoločnosti Rebecca Zeitlin. „To znamená, že niekto, kto má nehnuteľnosť mimo Londýna a zámok na francúzskom vidieku, môže urobiť oveľa priamejšiu cestu ako Londýn do Paríža.“

Vzducholode sa dodávajú s héliom a dopĺňajú sa každý rok v rámci plánu pravidelnej údržby. „Sú skôr ako superjachta a vo vnútri majú rovnakú úroveň luxusu,“ hovorí Zeitlin. „Radi by sme to považovali skôr za rýchlu jachtu než za pomalé lietadlo.“

Zdroj: robbreport.com

Napíšte hľadané slovo / slová a stlačte ENTER