A password will be e-mailed to you.

Stratolaunch bude s rozpätím krídiel 117 metrov najväčším lietadlom na svete. Ide o o projekt spoluzakladateľa Microsoftu a jedného z najbohatších ľudí vôbec.

Spoločnosť oznámila, že nedávno úspešne dokončila prvú fázu testovania motorov. Teraz je o krok bližšie k tomu, aby začal poskytovať pohodlné, spoľahlivé a rutinné lety na nízku obežnú dráhu Zeme. Spoločnosť otestovala a spustila všetkých šesť prúdových motorov Pratt & Whitney, ktoré predtým poháňali Boeing 747.

Inžiniersky tím skontroloval palivový systém a potvrdil, že všetkých šesť palivových nádrží letúna funguje správne. Tiež sa začalo s testovaním systému riadenia letu. Pokračovať sa bude v testovaní motorov s použitím väčšej sily a pri rôznych konfiguráciách. Realizácia záverečných testov sa očakáva do konca roka. Prvý let by sa mal uskutočniť v roku 2019 a letún by mal začať fungovať do roku 2020.

Väčšinu satelitov v súčasnosti na obežnú dráhu vynášajú rakety, ktoré sú však veľmi nákladné. Okrem toho ich nemožno použiť opakovane. Spoločnosť SpaceX, ktorej šéfuje Elon Musk pracuje na tom, aby mohla svoje rakiety vužívať viackrát. Raketa Falcon 9 vyslala satelit na obežnú dráhu a potom pristála na vesmírnej lodi SpaceX v Atlantickom oceáne.

Stratolaunch umožní jednoduchšie vynášanie satelitov, pričom bude môcť vzlietnúť a pristáť priamo z letiska. Letún bude schopný dopraviť náklad až do výšky približne 30 000 stôp, kde ho dokáže veľmi rýchlo rozmiestniť. S užitočním zaťažením viac ako 227 000 kg a doletom približne 2 300 míľ, môže spoločnosť Stratolaunch v jednej misii dodať náklad určený pre viaceré obežné dráhy.

Lietadlo má okrem potrieb národnej bezpečnosti slúžiť aj na komerčné lety. Je už niekoľko rokov vo výstavbe v Mojave Air a Space Port v Mojave v Kalifornii. Projekt je financovaný spoluzakladateľom spoločnosti Microsoft Paulom Allenom.