Trvalo udržateľný rozvoj ako hlavná vízia firmy Eco-logic zo Senca

Eco-logic

Firma Eco-logic zo Senca sa radí medzi najinovatívnejšie slovenské firmy. Ide o skôr menšiu firmu, ktorá sa zaoberá odbornou projekciou, dodávkami a inštaláciou energeticky úsporného osvetlenia. Za pomerne krátku dobu od svojho založenia v roku 2010 toho stihla naozaj veľa.

Halogénové žiarovky budú na Slovensku vyradené od 1. septembra 2018

Portfólio firmy tvoria komplexné konzultačné a projekčné služby v oblasti riešení rekonštrukcie, modernizácie a energetickej optimalizácie systémov osvetlenia.  Firma dodáva svietidlá s najvyššou účinnosťou, teda aj najvyššou úsporou pre Váš prevádzkový rozpočet. Oveľa dôležitejší ako ekonomický a energetický aspekt je celková kvalita životného a pracovného prostredia. Práve tu zohráva správne osvetlenie svoju kľúčovú úlohu. Firma získala certifikáty manažérstva kvality ISO 9001:2009. a enviromentálneho manažérstva ISO 14001:2005.

Čo vytvára kvalitu životného prostredia miest a obcí?

Kvalitu životného prostredia miest a obcí ovplyvňuje viacero faktorov, pričom verejné osvetlenie je jedným z najdôležitejších. Správne osvetlenie zvyšuje bezpečnosť, zatraktívňuje večernú atmosféru a celkovo prispieva k energetickej a ekonomickej úspore.

Medzi klientov firmy Eco-logic sa už stihli zaradiť samosprávy miest Senec, Šala, Malacky, Stupava, Bánovce nad Bebravou a Trenčín.

Tieto slovenské mestá a obce úspešne prevádzkujú 21.599 úsporných LED svietidiel a to s priemernou návratnosťou investície  3 roky a 5 mesiacov. Celková energetická úspora na úrovni 62 % ušetrila 4.301.521 Eur na prevádzkových nákladoch a 14.185 ton emisií CO₂ pre spoločné životné prostredie. Odovzdaním projektu sa však práca firmy neskončila.

Porealizačné meranie osvetlenia

Je dôležité, aby ukazovatele nového systému osvetlenia, akým sú spotreba, intenzita osvetlenia, chromatičnosť a index podania farieb boli v súlade s projektom. Po ukončení realizácie projektu firma vykonáva porealizačné meranie osvetlenia vrátane hygienických meraní pre potreby kolaudácie.

Pre tieto účely disponuje špičkovými certifikovanými a laboratórne kalibrovanými prístrojmi na meranie hodnotených veličín ako jasový analyzátor, spektrometer, luxmeter, laserový diaľkomer, elektronický multimeter a merač pozemných vzdialeností.

Maximálne šetrený prístup vo všetkých aspektoch podnikania

Vo firme veria tomu čo robia a to doslova. Snažia sa o maximálne šetrený prístup k prírode a to vo všetkých aspektoch podnikania. Na všetky tlačové výstupy od vizitiek, cez hlavičkový papier až po dokumentácie sa používa 100% recyklovaný papier s certifikáciou FSC a Der Blaue Angel.

Firemné vozidlá majú nízko emisné motory s technológiou BlueMotion a DieselUltra podľa noriem Euro 5 a Euro 6. Priemerná spotreba celého vozového parku je pod hranicou 5,9 l/100km (menej ako 120 g emisii CO2 / km). Do roku 2020 je naplánovaná výmena všetkých vozidiel za elektromobily. IT vybavenie a LED osvetlenie je nízkoenergetické, s priemernou dennou energetickou spotrebou na úrovni cca 6kW. Tlačové zariadenia majú ultra nízku spotrebou atramentu, ktorý sa jednoducho dolieva priamo do tlačových hlavíc.

Pitný režim je založený na vode z vodovodu, filtrovanej cez ulíkovo-kokosový filter. Balenú vodu v kancelárskych priestoroch firmy nepijú a papier, plasty a sklo recyklujú. Káva sa kupuje priamo z lokálnej pražiarne, ktorá odoberá surovú kávu od Fair-trade rodinných plantáží z celého sveta. Väčšina zamestnancov býva priamo v Senci, takže vzniká iba minimálna spotreba energií na presun do a z práce. Počas leta sa okrem toho v značnej miere využívajú bicykle.

Takýmito malými krokmi sa vo firme snažia prispievať k vízii znižovania spotreby energií a efektívneho využívania zdrojov.

Podnikateľská činnosť od založenia spoločnosti v roku 2010 ušetrila vďaka projektom 28 371 MWh energie, resp. 14 185 ton emisií CO2. Podnikanie firmy Eco-logic dokáže ušetriť mnohonásobne viac energie ako je jej prevádzková spotreba. Je jednou z mála spoločností s pozitívnym dopadom na životné prostredie.

Zdroj: ecologic.sk

Tags from the story
More from Marek Poleč

LG OLED opäť s najvyšším ocenením RED DOT DESIGN AWARDS

Spoločnosť LG si z tohtoročného udeľovania cien Red Dot Design odniesla spolu...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *