Trvalo udržateľný rozvoj ako hlavná vízia firmy Eco-logic zo Senca

Eco-logic

Firma Eco-logic zo Senca sa radí medzi najinovatívnejšie slovenské firmy. Ide o skôr menšiu firmu, ktorá sa zaoberá odbornou projekciou, dodávkami a inštaláciou energeticky úsporného osvetlenia. Za pomerne krátku dobu od svojho založenia v roku 2010 toho stihla naozaj veľa.

Halogénové žiarovky budú na Slovensku vyradené od 1. septembra 2018

Portfólio firmy tvoria komplexné konzultačné a projekčné služby v oblasti riešení rekonštrukcie, modernizácie a energetickej optimalizácie systémov osvetlenia.  Firma dodáva svietidlá s najvyššou účinnosťou, teda aj najvyššou úsporou pre Váš prevádzkový rozpočet. Oveľa dôležitejší ako ekonomický a energetický aspekt je celková kvalita životného a pracovného prostredia. Práve tu zohráva správne osvetlenie svoju kľúčovú úlohu. Firma získala certifikáty manažérstva kvality ISO 9001:2009. a enviromentálneho manažérstva ISO 14001:2005.

Čo vytvára kvalitu životného prostredia miest a obcí?

Kvalitu životného prostredia miest a obcí ovplyvňuje viacero faktorov, pričom verejné osvetlenie je jedným z najdôležitejších. Správne osvetlenie zvyšuje bezpečnosť, zatraktívňuje večernú atmosféru a celkovo prispieva k energetickej a ekonomickej úspore.

Medzi klientov firmy Eco-logic sa už stihli zaradiť samosprávy miest Senec, Šala, Malacky, Stupava, Bánovce nad Bebravou a Trenčín.

Tieto slovenské mestá a obce úspešne prevádzkujú 21.599 úsporných LED svietidiel a to s priemernou návratnosťou investície  3 roky a 5 mesiacov. Celková energetická úspora na úrovni 62 % ušetrila 4.301.521 Eur na prevádzkových nákladoch a 14.185 ton emisií CO₂ pre spoločné životné prostredie. Odovzdaním projektu sa však práca firmy neskončila.

Porealizačné meranie osvetlenia

Je dôležité, aby ukazovatele nového systému osvetlenia, akým sú spotreba, intenzita osvetlenia, chromatičnosť a index podania farieb boli v súlade s projektom. Po ukončení realizácie projektu firma vykonáva porealizačné meranie osvetlenia vrátane hygienických meraní pre potreby kolaudácie.

Pre tieto účely disponuje špičkovými certifikovanými a laboratórne kalibrovanými prístrojmi na meranie hodnotených veličín ako jasový analyzátor, spektrometer, luxmeter, laserový diaľkomer, elektronický multimeter a merač pozemných vzdialeností.

Maximálne šetrený prístup vo všetkých aspektoch podnikania

Vo firme veria tomu čo robia a to doslova. Snažia sa o maximálne šetrený prístup k prírode a to vo všetkých aspektoch podnikania. Na všetky tlačové výstupy od vizitiek, cez hlavičkový papier až po dokumentácie sa používa 100% recyklovaný papier s certifikáciou FSC a Der Blaue Angel.

Firemné vozidlá majú nízko emisné motory s technológiou BlueMotion a DieselUltra podľa noriem Euro 5 a Euro 6. Priemerná spotreba celého vozového parku je pod hranicou 5,9 l/100km (menej ako 120 g emisii CO2 / km). Do roku 2020 je naplánovaná výmena všetkých vozidiel za elektromobily. IT vybavenie a LED osvetlenie je nízkoenergetické, s priemernou dennou energetickou spotrebou na úrovni cca 6kW. Tlačové zariadenia majú ultra nízku spotrebou atramentu, ktorý sa jednoducho dolieva priamo do tlačových hlavíc.

Pitný režim je založený na vode z vodovodu, filtrovanej cez ulíkovo-kokosový filter. Balenú vodu v kancelárskych priestoroch firmy nepijú a papier, plasty a sklo recyklujú. Káva sa kupuje priamo z lokálnej pražiarne, ktorá odoberá surovú kávu od Fair-trade rodinných plantáží z celého sveta. Väčšina zamestnancov býva priamo v Senci, takže vzniká iba minimálna spotreba energií na presun do a z práce. Počas leta sa okrem toho v značnej miere využívajú bicykle.

Takýmito malými krokmi sa vo firme snažia prispievať k vízii znižovania spotreby energií a efektívneho využívania zdrojov.

Podnikateľská činnosť od založenia spoločnosti v roku 2010 ušetrila vďaka projektom 28 371 MWh energie, resp. 14 185 ton emisií CO2. Podnikanie firmy Eco-logic dokáže ušetriť mnohonásobne viac energie ako je jej prevádzková spotreba. Je jednou z mála spoločností s pozitívnym dopadom na životné prostredie.

Zdroj: ecologic.sk

Tags from the story
More from Marek Poleč

Qatar Airways je najlepšou leteckou spoločnosťou na svete

Letecká spoločnosť Quatar Airways sa stala po piaty krát najlepšou leteckou spoločnosťou...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *