A password will be e-mailed to you.

Vesmírna agentúra NASA poverila tri súkromné spoločnosti, aby vyvinuli lunárne pristávacie moduly, ktoré dopravia astronautov na povrch Mesiaca v roku 2024. Tri tímy, medzi ktoré patria Blue Origin, Space X a Dynetics, boli poverené skonštruovaním lunárneho pristávacieho modulu pre program Artemis agentúry NASA. Tieto systémy by mohli byť použiteľné aj v prípade budúcich misií.

Gateway Foundation: prvý vesmírny hotel postavia do roku 2025

Tieto nové vesmírne preteky pritiahli niekoľko významných miliardárov. Space X vo vlastníctve Elona Muska a zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa, ktorý do svojej spoločnosti Blue Origin investuje viac ako miliardu dolárov ročne. Tieto jeho investícii pochádzajú ako inak z akcií Amazonu.

Projekt Artemis a kolonizácia Mesiaca

Cieľom projektu Artemis je dosiahnuť trvalo udržateľnú, dlhodobú prítomnosť na Mesiaci. Ide o vybudovanie základného tábora Artemis, ktorý by sa mal nachádzať v kráteri Shackleton na južnom póle Mesiaca, uviedla agentúra NASA minulý mesiac. Základný tábor bude navrhnutý spôsobom, aby bolo možné uskutočňovať prieskumy Mesiaca. Zároveň bude slúžiť ako štartovacia platforma na prieskum planéty Mars ku ktorému by malo dôjsť v 30. rokoch 21. storočia, čiže približne o 10 rokov.

Od misie Appolo je to po prvý krát, čo sa vesmírnej agentúre NASA podarilo získať priame financovanie systémov na vykládku ľudí. Zmluvy o vykonaní prác pre jej program Artemis sú už na stole. Majú celkovú hodnotu 967 miliónov dolárov a vďaka nim sa USA posunie konečne vpred. Chýba už iba posledný krok v podobe návrhu systémov potrebných na vylodenie astronautov na Mesiaci.

SpaceX, Blue Origin, alebo Dynetics?

Spoločnosť Blue Origin vo vyhlásení uviedla, že jej koncept pristávacieho modulu vyvíja v spolupráci so spoločnosťami Lockheed Martin, Northrop Grumman a Draper. Podľa agentúry Space.com sa návrh spoločnosti SpaceX sústredí na jej kozmickú loď Starship, ktorá pomôže kolonizovať Mars. Bude vypustená zo Zeme na vrchole obrovskej rakety zvanej Super Heavy. Jej výhodou je schopnosť samostatného pristávania.

Koncept Blue Origin ráta s omnoho menším pristávacím modulom. Dynetics ponúka dvojstupňový systém pozostávajúci z výstupných a zostupných modulov.

Agentúra NASA uviedla, že v najbližších 10 mesiacoch bude spolupracovať s týmito tromi tímami, pričom bude vyhodnocovať pokrok pri vývoji pristávacích systémov. Následne agentúra rozhodne o tom, ktorý tím poverí počiatočným testovaním. Nakoniec sa rozhodne o tom, ktorý z týchto troch týmov sa stane jej dodávateľom.

Zdroj: robbreport.com