A password will be e-mailed to you.

Tablety sú bezpochyby fenoménom súčasnej doby. Nie sú síce tak rozšírené ako notebooky či stolné počítače, ale ich zastúpenie v slovenských domácnostiach z roka na rok rastie.

Tablety ako také nie sú vyslovene potrebné na prácu. Tú si najlepšie odbijete na notebooku, alebo stolovom počítači. Populárne sa stali vďaka niečomu úplne inému.

Prečo si tablet Huawei MediaPad M5 zaslúži vašu pozornosť?

Tablet si môžete zobrať večer po práci na pohovku a iba tak s ním leňošiť a relaxovať. Povedali by ste, že toto zariadenie je na konzumáciu multimediálneho obsahu oveľa viac vhodnejšie ako napr. smartfón, alebo dokonca televízor?
Pokiaľ však budete na tablete veľa čítať a veľké množstvo funkcií by ste nevyužili, uprednostnite radšej čítačku elektronických kníh.

Vyberáme tablet, všeobecné pravidlá výberu

Vyberte účel, na ktorý budete tablet využívať a podľa toho sa zariaďte. Začnite výberom operačného systému, ktorý bude najviac vyhovovať vašim požiadavkám. Android je typický svojou otvorenosťou  a možnosťami úprav, iOS zase ponúka dobré zladenie s hardvérom.

Zamerajte sa na kvalitu displeja, zvoľte dostatočný výkon procesora, podľa účelu využitia, a tiež dostatočnú kapacitu operačnej pamäte RAM. Výkon procesoru determinuje jeho frekvencia, ktorá by mala byť v ideálnom prípade čo najvyššia. Pokiaľ nebude mať váš tablet dostatok výkonu, môžete mať problém pri spúšťaní náročných aplikácií alebo aj s celkovým chodom systému.

Zamerajte sa tiež na výdrž batérie, ktorá býva problematická predovšetkým v príp. lacnejších tabletov. Neustála nutnosť nabíjania je frustrujúca. Hoci fotoaparáty predstavujú skôr doplnkovú súčasť, pre niekoho môže byť ich kvalita dôležitým prvkom. Spravte si predstavu o cene a následne vyberajte podľa svojich možností.

Voľba operačného systému

Voľba operačného systému je najzákladnejším rozhodnutím, od ktorého sa bude odvíjať všetko ďalšie. V súčasnosti sú na výber tri druhy operačných systémov. Každý z nich má svoje nesporné výhody.

Google Android je operační systém ktorý používajú predovšetkým smartfóny. Tablety využívajú modifikovanú verziu tohto operačného systému.  Medzi hlavné výhody tohto systému sa radí široká škála dostupných aplikácií, ktorá sú väčšinou dostupné zadarmo. Ide o otvorený systém, ktorý dovoľuje svojim užívateľom vykonávať rôzne úpravy nastavení.

S otvorenosťou systému súvisí možnosť sťahovania aplikácií z alternatívnych zdrojov alebo možnosť rozšírenia pamäti pomocí pamäťových kariet.

To je na jednej strane výhodou, na strane druhej to znamená, že Android je tak univerzálny, že niekedy úplne správne nekomunikuje s hardvérom. To môže ale nemusí viesť  k spomaleniu systému a jeho zasekávaniu. Google Android využijete najmä vtedy, pokiaľ chcete zariadenie, ktoré by vám umožnilo vykonávať zásahy do jeho softvérového nastavenia a pokiaľ plánujete sťahovať veľké množstvo aplikácií.

Apple iOS

Tento operační systém je súčasťou zariadení vyrobených spoločnosťou Apple. V porovnaní s Androidom je iOS výrazne uzatvorený systém, ktorý svojim užívateľom neponúka toľko možností zmeny jednotlivých nastavení.

Tablety od Apple sú preto  vhodné predovšetkým vtedy pokiaľ už vlastníte iné zariadenia od rovnakého výrobcu (napr. Macbook alebo iPhone) s ktorými výborne komunikujú.

Všeobecne je iOS považovaný za to najlepšie čo je k dispozícii a preto sa vám nemôže stať, že by ste narazili na nekvalitní výrobok, ktorý bude využívať tento operačný systém. Všetky tablety vybavené týmto operačním systémem sú výborně odladené a ponúkajú svižný a bezproblémový chod. Za nevýhodu sa považuje najmä vysoká cena, ako samotného zariadenia ako aj doplnkového príslušenstva. Často sa tiež hovorí o menšom výbere aplikácií než v prípade Androidu, hoci sú takmer všetky aplikácie pre iOS veľmi kvalitné.

Tento operačný systém je preto vhodný predovšetkým pre užívateľov, ktorí sa nepozerajú na cenu a ktorí si chcú priplatiť za perfektné zladenie systému s hardvérom zariadenia.

Windows

Windows ponúka pre tablety veľmi zaujímavú verziu operačného systému, ktorá umožňuje spúšťať programy určené pre počítače, a dodáva tak tabletom nové možnosti. K týmto tabletom je možné pripojiť myš alebo klávesnici a v určitých situáciách sa tak stávajú plnohodnotnou náhradou za notebooky.

Sám Microsoft uvádza, že jeho tablety sú určené predovšetkým na pracovné využitie. Za nevýhodu tohto operačného systému možno považovať, rovnako ako v prípade iOS, vyššiu obstarávaciu cenu a často krát neprehľadné rozhranie. Čo sa týka uzatvorenosti systému ponúka Windows akýsi kompromis.

Windows preto volte vtedy, keď ste zvyknutý na rozhranie svojho počítača a plánujete využívať rovnaké aplikácie aj na tablete. Môže vám ponúknuť komfort v podobe plnohodnotných aplikácií, ale pokiaľ hľadáte napr. tablet na prehrávanie filmov alebo púšťanie hudby, volte radšej Android.

Ideálny tablet: Displej

Tablet sa zvykne vyberať v prvom rade podľa veľkosti displeja. Veľkosť displeja sa udáva v palcoch a vyjadruje diagonálnu vzdialenosť dvoch rohových bodov na displeji. Všeobecne panuje presvedčenie, že tablety s uhlopriečkami okolo 9“ a více jsou vhodné na pracovné účely. Horšie sa síce prenášajú, ale na druhej strane sú po pripojení klávesnice a myši takmer plnohodnotnou náhradou za počítač.

Druhou skupinou sú potom tablety s uhlopriečkou menšou ako 9 “, tie sú určené predovšetkým pre účely multimediálnej zábavy a pripojenie k internetu na cestách. Sú oveľa skladnejšie a často sa k nim pridávajú rôzne kožené alebo gumová puzdrá, ktoré umožňujú ešte jednoduchšie prenos a držanie. Tieto tablety sa tak viac blíži využitie ku smartphonom než k počítačom. Ich nevýhodou je potom to, že vďaka malej veľkosti na nich nie je možné príliš komfortne pracovať.

Technológie displejov

V súčasnosti je na trhu dostupných niekoľko technológií displejov. IPS displeje ponúkajú verné vykreslenie farieb a dobré pozorovacie uhly čo znamená, že tablet budete môcť používať aj vo svetelných podmienkach, kedy na neho svieti slnko a dopadá priame svetlo. Ide preavdepodobne o najvhodnejšiu technológiu čo sa týka pomeru výkon/cena a ktorá je okrem toho pomerne úsporná čo sa týka spotreby batérie týka.

AMOLED a Super AMOLED displeje ponúkajú ešte lepšie zobrazenie farieb ako IPS displeje. Okrem toho sľubujú lepší kontrast, veľmi rýchlu odozvu a dobré pozorovacie uhly. Ich nevýhodou je vyššia cena a horší jas.

Retina je technológia založená na IPS displejoch a ponúka rovnaké výhody aj nevýhody. Používa sa však iba v prípade tabletov od Apple.

TN displeje sú najmenej kvalitné. Ponúkajú horšie vykreslenie farieb, horšie pozorovacie uhly,  jas aj kontrast. Niektorí ľudia túto technológiu uprednostňujú z dôvodu nízkej ceny, ale určite by mali zvážiť investíciu do niektorej z pokročilejších technológií.

Čo sa rozlíšenia týka vyšší počet obrazových bodov  je vždy zárukou lepšej kvality.  Pre najmenších tablety s uhlopriečkou okolo 7 “vám postačí rozlíšenie 1024 × 600. Pre tablety s uhlopriečkou okolo 8 “odporúčame voliť pre dobré zobrazenie aspoň 1280 × 800. A u tabletov s uhlopriečkou okolo 9 “je už nutné voliť Full HD rozlíšenie aspoň 1920 × 1080.

Ideálny tablet: Procesor

Procesor je srdcom vášho tabletu a jeho frekvencia je kľúčová pre prevádzku zariadenia. Frekvencia procesora je uvádzaná v GHz a čím viac GHz, tým je procesor výkonnejší. Záleží však aj na počte jadier, ktorý procesor má, a predovšetkým na rôznych ďalších komponentoch tabletu.

Na účely zábavy a používanie bežných pracovných aplikácií na tabletoch s väčšími uhlopriečkami je vhodné voliť procesor s frekvenciou aspoň 2 GHz a dvoma jadrami.

Pre tablety v najvyššej cenovej kategórii, ktoré svojimi účel majú nahradiť počítača, potom odporúčame voliť procesory s kapacitou viac ako 2 GHz a minimálne 4 jadrami. Čo sa týka výberu výrobcu procesora je veľmi vhodné staviť na niektorú z osvedčených firiem ako je NVIDIA, Samsung, Qualcomm alebo Intel.


Operačná pamäť RAM

Operačná pamäť RAM spolu s procesorom výrazne ovplyvňuje výkon zariadenia. Jej výkon významnou mierou ovplyvňujú ostatné hardvérové a softvérové komponenty tabletu. Inú kapacitu budete potrebovať k fungovaniu tabletu s uhlopriečkou 7-palcov a inú (podstatne väčšiu) v prípade 10-palcového tabletu.

Pre najmenej náročné tablety by ste sa pri výbere mali držať spodnej hranice minimálne 2 GB RAM.

Ak plánujete tablet využívať ako náhradu za počítač odporúča sa min. 4 GB kapacita. Samostatnou kategóriou sú zariadenia od Apple, ktoré sú výborne zladené a nemôže sa vám tak stať, že kúpite zariadenie s nedostatočnou kapacitou operačnej pamäte. Pri výbere RAM je nutné tiež zohľadniť ich typ. Najstarším a najmenej výkonným typom sú RAM typu DDR2, nové tablety potom disponujú kvalitnejšími DDR3 alebo DDR4 SDRAM, pokiaľ teda vyberáte z cenovo vyššej kategórie, mali by ste tento štandard požadovať.

Užívateľská pamäť

Užívateľská pamäť vyjadruje kapacitu úložiska vášho tabletu. Najlacnejšie tablety dnes ponúkajú úložisko 8 GB. Je však dôležité vziať na vedomie, že veľkú časť pamäte vám môže zabrať inštalácia samotného operačného systému a veľa zariadení nepodporuje možnosť rozšírenia pamäťovými kartami.

Ak teda zvolíte tablet, ktorého pamäť nie je rozšíriteľná, mali by ste požadovať minimálne 32 GB pamäte, v opačnom prípade sa môžete veľmi skoro dostať do situácie, kedy bude pre vás tablet takmer nepoužiteľný, pretože v jeho úložisku nebude miesto pre ukladanie súborov. Najnovšie zariadenia v súčasnosti ponúkajú kapacitu až 1000 GB.

Ideálny tablet: Batéria

Batéria tabletu určuje výdrž tabletu, jej kapacita je vyjadrená v mAh (miliampérhodinách). Počet mAh však nemusí hneď nutne znamenať vyššiu výdrž tabletu, pretože každé zariadenie má úplne inú spotrebu určovanú veľkosťou displeja, výkonom procesora a inými premennými.

Našťastie väčšina výrobcov uvádza výdrž svojich modelov v ich špecifikáciách, takže počtom mAh sa nemusíte takmer vôbec zaoberať. Údaje o výdrži ale bohužiaľ nebývajú úplne presné, alebo berú do úvahy výdrž pri minimálnom použití tabletu. Najbližšie k udávanej výdrži sa tradične dostanete u tabletov Apple, kde udávaná výdrž zodpovedá aj pri normálnej záťaži tabletu.

Len pre upresnenie sa dá povedať, že najmenej výkonné batérie disponujú kapacitou okolo 2000 mAh a bežná kapacita pri modeloch strednej triedy sa potom pohybuje okolo 4000-5000 mAh. Pri výbere správnej výdrže samozrejme opäť veľmi záleží na vašich požiadavkách, ktoré na zariadení kladiete.

Fotoaparát

Tablet je možné používať aj na zhotovovanie kvalitných fotografií. Opäť však platí, že v najlacnejšej cenovej kategórii môžete na dobré snímky zabudnúť. Tablety všeobecne neponúkajú tak kvalitné fotoaparáty ako smartfóny, ale aj u nich sa dajú nájsť kvalitné foto zariadenia. Hlavným determinantom preto býva počet obrazových bodov fotoaparátu. Viac megapixelov prináša kvalitnejšie snímky. Pre sviatočných fotografov, ktorí občas niečo potrebujú odfotiť, postačí fotoaparát okolo 5 Mpx.

Pre náročnejších užívateľov, ktorí chcú robiť fotky v nadštandardnej kvalite, je vhodné voliť fotoaparáty s aspoň 10 Mpx, čo u tabletov väčšinou znamená zaradenie do vyšších cenových tried.

Bohužiaľ počet megapixelov nie je jediným určujúcim faktorom pre kvalitu fotoaparátu. Dôležitá je tiež tzv. ohnisková vzdialenosť objektívu, ktorú by ste pri výbere mali určite zohľadniť. Čím menšia je ohnisková vzdialenosť, tým je objektív širokoúhlejší. Na účely fotenia na tabletoch plne dostačuje ohnisková vzdialenosť okolo 25 mm. U tabletov strednej a vyššej cenovej kategórie je už štandardom blesk, ktorý by ste mali určite vyžadovať aj na účely bežného fotenie. 

Ideálny tablet: Konštrukcia

Tablety možno rozdeliť podľa materiálu na 3 hlavné druhy. Najčastejšie používanou a zároveň najlacnejším variantom sú prevažne plastové konštrukcie. Často môžeme na trhu nájsť aj zariadenia s kovovou alebo sklenenou konštrukciou.

Plastové konštrukcie sa vyznačujú nízkou cenou, relatívne vysokou odolnosťou proti pádom a pohodlným držaním. Za všeobecne najväčšiu nevýhodu sa považuje lacnejší vzhľad a to, že po čase používania dochádza k opotrebovaniu a vŕzganiu konštrukcie.

Sklenené konštrukcie sú väčšinou doménou drahších tabletov, ktoré síce vyzerajú elegantne, ale nie sú veľmi praktické. Sú na nich vidieť odtlačky prstov pri používaní a svojou krehkosťou je tento materiál náchylný na poškodenie.

Kovové konštrukcie sú veľmi pevné a odolné proti pádom. Rovnako ako sklenené materiály však priťahujú odtlačky prstov a ak nemajú povrchovú úpravu, bývajú pomerne kĺzavé a nepohodlné pre držanie. Veľmi populárne sú tiež odolné konštrukcie tabletov, spĺňajúce normu IP68, ktorá vyjadruje odolnosť konštrukcie proti vniknutiu cudzích telies (prachu a vody) za určitých podmienok.

Signál

Tablety sa okrem využívania na multimediálne účely tiež využívajú na pripojenie ku klasickým mobilným sieťam. Dá sa s nimi preto telefonovať, alebo pripájať cez mobilné siete na internet. Pri výbere tabletu, ktorý chcete používať na pripojenie k mobilným sieťam, je veľmi dôležité zistiť akú z mobilných sietí zariadenie podporuje.
V súčasnosti sa na trhu môžete stretnúť so štyrmi druhmi mobilných sietí, pričom rôzne zariadenia podporujú len určité siete.

Ideálny tablet: Ostatné

Posledná kapitola sa venuje niektorým technológiám, ktorých fungovanie môže byť pre váš tablet veľkým prínosom. Nasledujúce technológie významným spôsobom uľahčujú prácu s tabletom a ponúkajú nové možnosti pri jeho používaní.

Bluetooth

Bluetooth je technológia, ktorá umožňuje bezdrôtové pripojenie dvoch zariadení. V minulosti sa využívala hlavne na odosielanie súborov, dnes jej využitie spočíva predovšetkým v možnosti pripojiť k zariadeniu napr. bezdrôtovú klávesnicu alebo reproduktory. Najnovšou verziou bluetooth je v5.0. Pri modeloch strednej a vyššej cenovej triedy by mala byť minimom staršia verzia 4.0.

NFC

NFC je technológia, ktorá sa používa na rovnaké účely ako bluetooth. Vyžaduje takmer bezprostredný kontakt oboch zariadení, v ktorých prenos dát prebieha. V porovnaní s technológiou bluetooth je podstatne šetrnejšia k spotrebe batérie. Svoje uplatnenie nachádza pri bezkontaktných platbách, vďaka čomu ide o technológiu budúcnosti.

Wi-Fi

Wi-fi je úplným základom, ktorý by mal každý tablet obsahovať. Mali by ste sa však zamerať predovšetkým na rýchlosť. Súčasným štandardom je 600 Mbps a viac.

Možnosti pripojenia príslušenstva

Ako už bolo povedané, tablet môže byť plnohodnotnou náhradou za počítač alebo notebook. Je však k tomu potrebné, aby obsahoval možnosť pripojenia hardvérových komponentov. Určite oceníte, keď si budete môcť k tabletu pripojiť napr. myš, klávesnicu alebo aj tlačiareň. Tieto možnosti sú štandardne k dispozícii už u tabletov strednej triedy a ak sa vaše preferencie odvíjajú týmto smerom, určite sa na ne zamerajte. Ak by ste sa zaujímali o možnosť pripojenia tabletu k vašej TV, potom trvajte možnosti pripojenia prostredníctvom HDMI kábla, ktorý prenáša obraz aj zvuk z tabletu do televízie. Aj tu platí, že táto možnosť je dostupná aj v tabletoch nižších cenových kategórií.

GPS

GPS môže byť pre bežného užívateľa vítaným doplnkom. Tablety majú často veľmi kvalitné reproduktory a vďaka svojim veľkým displejom môžu ponúknuť plnohodnotnú náhradu za zariadenia určené priamo len k navigovaní. GPS navigácie sú zvyčajne súčasťou tabletov už v strednej cenovej triede, takže sú cenovo dostupné.

Žiadny ďalší článok