Vyberáme smarthodinky, alebo na čo si dať pozor pri ich kúpe

Smarthodinky sú v súčasnosti neodmysliteľným doplnkom každého moderného človeka, ktorý ide s dobou. Pri výbere smarthodiniek si v prvom rade premyslite účel, na ktorý ich budete používať. Skontrolujte, či sú kompatibilné s vaším mobilným telefónom. Svoju pozornosť predovšetkým zamerajte na výdrž batérie, ktorá býva u smarthodinkách kritická.

Tip redakcie: Mobilné telefóny, smart hodinky, tablety a príslušenstvo za akciové ceny.

Inteligentné hodinky, ktorým sa budeme venovať, majú väčšinou elegantný vzhľad a množstvo funkcií. Bezproblémová by mala byť aj ich konektivita a možnosť prepojenia s inými zariadeniami.

Smarthodinky vás dokážu informovať o prichádzajúcich hovoroch a SMS správach či e-mailoch. Ide teda o akúsi predĺženú ruku vášho smartfónu či počítača. Môžete s nimi aj surfovať po internete, merať rôzne pohybové aktivity a sledovať zdravie.

Športové hodinky a fitness náramky

Športové hodinky sú určené špeciálne na sledovanie a plánovanie športových aktivít. Sú akousi odnožou klasických smarthodiniek a bývajú vybavené zabudovaným GPS senzorom, dokážu zmerajať tepovú frekvenciu a mnoho ďalšieho.

Pre sledovanie a kontrolu pohybových aktivít niekedy postačia aj fitness náramky, ktoré sú veľmi populárne. Ponúkajú síce menej funkcií s obmedzenou presnosťou merania športového výkonu, dajú sa však podobne ako športové a inteligentné hodinky pripojiť napr. k mobilnému telefónu. Ide o základný produkt pre športových nadšencov, ktorí nepotrebujú utrácať za prepracovanejšie smarthodinky.

Pokiaľ chcete byť okrem času informovaný o všetkých svojich notifikáciách, vedieť o každom e-maile, ktorý vám príde, sledovať správy, počúvať hudbu a surfovať na internete – v takom prípade si zaobstarajte klasické smarthodinky. S pokročilejšími modelmi dokážete napr. telefonovať alebo písať SMS správy.

Operačné systémy

Smarthodinky podobne ako telefóny, tablety alebo počítače bežia na rôznych operačnćh systémoch. V súčasnosti sú najpoužívanejšie OS Android Wear, Tizen a watchOS. Tizen je operačný systém, ktory vyvíja spoločnosť Samsung a ktorý je dostupný na jej modeloch. Hodinky s týmto systémom logicky ponúkajú množstvo možností prepojenia s ďalšími zariadeniami od Samsungu. Za ich nevýhodu sa považuje pomerne nízky počet aplikácií, ktoré však pomaly ale isto pribúdajú. Naopak ich pozitívom je veľké množstvo senzorov a relatívne nízka cena.

Android Wear je modifikácia veľmi populárneho operačného systému pre telefóny, určeného pre inteligentné hodinky. Tento systém je kompatibilný so smartfónmi, ktoré fungujú na platforme Androidu verzie 4.3 a vyššie. Za najväčšie výhody Androidu sa považuje dostupnosť na modeloch rôznych značiek a cenových kategórií a veľký výber aplikácií. Staršie modely Androidu pre inteligentné hodinky boli všeobecne spájané s menšou výdržou batérie a s horšou funkčnosťou niektorých aplikácií.

WatchOS je operačný systém používaný na smarthodinkách spoločnosti Apple. Z AppStore je možné vyberať z viac ako 10 000 ďalších funkcií. Perfektne komunikuje s ďalším zariadeniami Apple, takže ak máte napr. iPhone, prepojenie s hodinkami bude bezproblémové a spoľahlivé. Treba si však dať pozor na to, že nie všetky hodinky sú kompatibilné s každým iPhonom. Prvé dve série vyžadujú minimalne model iPhone 5, tá najnovšie dokonca iPhone 5S s operačným systémom iOS11.

Súčasný trhu však okrem horeuvených operačných systémov ponúka aj ďalšie menej známyme platformy. Patrí medzi ne napr. Pebble, ktory je kompatibilný so zariadeniami od Apple aj s Androidom a je preslávený vďaka dlhšej výdrže batérie. Svoj vlastný operačný systém ponúkajú napr. aj firmy Alcatel či LG.

Smarthodinky a výdrž na batériu

Ako už bolo spomenuté, výdrž batérie býva aj u tých najlepších modelov kameňom úrazu. Pritom je to kľúčový faktor, ktorý musíte zohľadniť pri výbere akéhokoľvek multimediálneho zariadenia. Kapacita batérie sa určuje počtom miliampérhodin (mAh). Priemerné hodnoty sa pohybujú okolo 350 mAh.

Vyššia kapacita však nemusí nutne znamenať dlhšiu výdrž, pretože každé zariadenie je na spotrebu energie inak náročné. Preto sa tiež uvádza výdrž batérie v hodinách, podľa ktorej sa dá orientovať oveľa jednoduchšie. Pri klasických hodinkách platí, že je dobré voliť modely s výdržou aspoň 2 dni

Smarthodinky a funkcie

Cez veľkú ponuku funkcií existuje niekoľko základných parametrov, ktoré  v tejto podkategóriu môžete sledovať. Tieto funkcie vyjadrujú vlastne dôvod, prečo si inteligentné hodinky kupujete, a preto venujte ich rozboru zvýšenú pozornosť. Čo sa prepojenia s telefónom týka, ponúka sa viacero možností.

Niekedy medzi sebou hodinky komunikujú cez Wi-Fi, niekedy prostredníctvom Bluetooth, čo obmedzuje vzdialenost pripojenia. Dolezite je tiez skontrolovať či hodinky dokážu pracovať autonómne. Často sa totiž stáva, že síce ponúkajú mnoho funkcií, ale vacsina funguje iba po spárovaní s telefónom.

Upozorňovanie na prichádzajúce e-maily, správy či iné novinky zo sociálnych sietí sú určite veľkým prínosom. Rozdiel býva v tom, že zatiaľ čo niektoré modely vás na tieto novinky iba upozornia, iné s nimi dokážu rovno pracovať a to tak, že rovno z hodiniek môžete posielať správy a odpovede.

Volanie a odosielanie SMS správ

Notifikácie o prichádzajúcich hovoroch a SMS správach sú základnou funkciou smart hodiniek. Náročnejší užívatelia však iste ocenia aj možnosť uskutočňovať hovory priamo z hodiniek. Treba si však dať pozor na to, či majú hodinky zabudovaný mikrofón a reproduktor, pretože v opačnom prípade nebude volanie možné. U väčšiny prístrojov funguje telefonovanie a písanie správ na základe prepojenia telefónu a hodiniek cez Bluetooth.

Žiadanou funkciou je možnosť vloženia SIM karty priamo do hodiniek, čím sa zbavíte nutnosti pripájania k telefónu. To však prináša komplikácie, pretože v hodinkách musí byť slot pre SIM kartu, čo vyžaduje vačšie rozmery a vyššiu cenu.

Ďalšou, pomerne novou možnosťou je takzvaná eSIM, ktorá umožňuje využívať smarthodinky ako samostatný prístroj s vlastným telefónnym číslom. Ide o virtuálnu SIM kartu, ktorá je na Slovensku dostupná od roku 2018/2019. Zariadenie v sebe musí mať špeciálny čip, na ktorý nahrá virtuálnej SIM profil. Využitie eSIM je však stále pomerne komplikované, napr. nie je možné nahrať profil na viac zariadení a nie je ho možné striedať medzi rôznymi prístrojmi.

Platby

S niektorými smart hodinkami už nemusíte myslieť na to, či ste si nezabudli vziať peňaženku alebo platobnú kartu. S modernými smart hodinkymi, ktoré máte neustále na ruke, zvládnete aj zaplatiť. Najčastejšie sa k tomu využíva technológia NFC. Musíte si však zistiť, či túto platformu podporuje vaša banka. Jedná sa o veľmi užitočnú funkciu napr. ak idete von športovať a potom si chcete zájsť na nákup, alebo sa niekde občerstviť.

Pripojenie k internetu

Pripojenie k wifi je základnou výbavou, na ktorej by ste mali pri výbere rozhodne trvať. Pripojenie k internetu vám umožní nielen používať hodinky ako prehliadač internetových stránok a sociálnych sietí, ale predovšetkým výrazne rozširuje možnosti inštalácie aplikácií a všeobecne podstatným spôsobom ich funkčnosť. Ak disponujú hodinky možnosťou zapojenia SIM karty, určite oceníte aj možnosť pripojenia na internet prostredníctvom mobilných dát.

Fotoaparát

Kvalita fotoaparátu sa všeobecne vyjadruje v megapixeloch – čím viac megapixelov, tým kvalitnejšie fotografie zhotovíte. Fotoaparáty u smarthodinkých sú však zatiaľ veľmi výnimočné. Ide o doplnkovú funkciu, ktorá nie je príliš častá. Z toho vyplýva, že kvalita fotoaparátu u väčšiny modelov nie je príliš vysoká a výrobcovia často ani neuvádza jeho rozlíšenie.

Všeobecne sa dá povedať, že u smart hodinky mávajú najčastejšie fotoaparáty s kvalitou okolo 3 Mpx. Fotoaparátom na smarthodinkých preto netreba venovať veľkú pozornosť a skôr voľte smarthodinky bez tejto funkcie.

Senzory a doplnkové funkce

Ako už bolo povedané, smart hodinky využívajú pre prevádzku všetkých funkcií patričné ​​aplikácie. Ale možnosť ich fungovania podstatne ovplyvňujú rôzne senzorov, moduly a snímače vo vnútri. Nedá sa jednoznačne určiť, ktoré funkcie by mali jednotlivé cenovej triedy obsahovať, pretože ich výskyt je veľmi individuálny.

Základnými funkciami sú kalendár, budík alebo napr. stopky. Hodinky však dnes už tiež pomerne bežne dokážu zaznamenávať pohyby, takže môžete počítať s krokomery alebo meračmi najazdených kilometrov a spálených kalórií.

Predovšetkým u športovejšie zameraných modelov sa môžete stretnúť aj s meraním tepovej frekvencie. Túto funkciu je možné u bežných smart hodiniek využiť ako prevenciu stresu. Prístroj vás podľa tepovej frekvencie dokáže informovať, že ste určitú dobu v strese a odporučí napr. rôzne cvičenia. Často nechýbajú aj ďalšie základné meracie funkcie ako výškomer, barometer alebo teplomer. V prevádzkovanie na slnku tiež iste oceníte svetelný senzor, ktorý dokáže automaticky korigovať jas displeja podľa svetelných podmienok.

Veľmi žiadanou funkciou je tiež obsiahnutý GPS modul, ktorý umožní vaše hodinky používať ako skromnú náhradu za bežné navigačné zariadenie. Zaujímavou funkciou GPS navigácia je takzvaný backtracking, kedy hodinky sledujú váš pohyb a keď zistíte, že ste sa stratili, dokážu vás naviesť späť po trase, ktorú ste sa na miesto dostali.

V poslednej dobe sa môžete na trhu stretnúť aj s modelmi, ktoré sledujú kvalitu spánku a upozornia vás na potrebu prebudenie v najvhodnejších chvíľach spôsobom, aby ho príliš nenarušili. Užitočným pomocníkom je ešte funkcia Always On. Niektoré hodinky totiž pri nečinnosti kompletne zhasnú svoj displej a na zobrazenie základných informácií, ako je čas či dátum, je potreba stláčať tlačidlo. S týmto rozšírením sú tieto údaje viditeľné neustále.

Niekomu môže prísť vhod tiež možnosť prehrávania hudby alebo vibračný motorček, ktorý uvítajú najmä ľuďia s horším sluchom pohybujúcim sa v hlučnejšom prostredí.

Hardware

Kľúčovou vlastnosťou smarthodiniek je, aby dobre fungovali ako celok. Z užívateľského hľadiska je dôležité, aby rýchlo reagovali na zadávané pokyny, pracovali plynule a zvládali funkcie, ktoré majú. Odporúčame preto vyberať modely až po osobnom vyskúšaní, alebo min. po prečítaní niekoľkých recenzií na internete. Rôzna veľkosť operačnej pamäte a frekvencia procesora môže na odlišných modeloch spôsobovať absolútne iné vlastnosti. Preto správnu hodnotu týchto parametrov nie je možné určiť.

Smarthodinky: Dizajn a materiály

Napriek rôznym možnostiam ktoré smarthodinky poskytujú sú stále v prvom rade módnym doplnokom. Ich vzhľad je preto dôležitým faktorom pri výbere. Zatiaľčo hodinky s okrúhlym displejom môžu byť aj decentným doplnkom, ktorý nebudete musieť dávať dole ani na spoločenské udalosti, hodinky s hranatým displejom sú nápadnejšie, ale zato praktickejšie pre dotykové ovládanie. Je teda na vás, čomu dáte prednosť.

Nezanedbateľnú úlohu hrá tiež materiál, z ktorého sú hodinky vyrobené. Kombinácia skla a kovu pôsobí luxusnejším a trvanlivejším dojmom,  hodinky vyrobené z týchto materiálov sú preto zákonite drahšie. Lacnejšie modely bývajú vyrobené z umelých hmôt a plastov.

Dizajn, materiál a celková konštrukcia hodiniek súvisí tiež s vode odolnosťou. Ak plánujete hodinky nosiť na ruke aj do sprchy, pri plávaní alebo dokonca potápaní, overte si, do akej miery dokáže zvolený model odolávať vniknutiu vody. Naj funkčnejším zo všetkých materiálov je plast. Je veľmi ľahký a mäkký, zároveň však pomerne odolný proti pádom a nárazom. Všeobecne sa považuje za pohodlný a veľmi univerzálne využiteľný. Za jeho nevýhodu možno považovať pomerne lacný vzhľad.

Silikón je veľmi populárny materiál, ktorý nachádza v poslednej dobe širokú radu uplatnenia. Charakterizujú ho podobné vlastnosti ako plast. Je teda lacný, mäkký a veľmi pohodlný. Rovnako ako plastu je mu tiež vyčítaný lacnejšie vzhľad. Svojou praktickosťou je však stále obľúbený a rozhodne nie je zlou voľbou.

Nerezová oceľ predstavuje veľmi kvalitný materiál, ktorý pôsobí robustne a vznešene, pritom sa dá zaobstarať za relatívne priaznivú cenu. Je vode odolný a možno ho veľmi ľahko opravovať, takže prípadné škrabance na povrchu nepredstavujú žiadny problém. Za hlavnú nevýhodu nerezovej ocele sa považuje jej vysoká hmotnosť.

Titán je oproti nerezovej ocele výrazne ľahší a tvrdší. Vďaka týmto vlastnostiam sa často používa u športových modeloch, kde je nutné maximálne možné odľahčenie. Titánu sa často vyčíta, že veľmi ľahko poškriabateľný a oprava modelov vyrobených z titánu býva pomerne nákladná.

Materiály remienkov

Samostatnou kategóriou sú náramky hodiniek, ktoré bývajú pomerne často vyrobené z iného materiálu ako samotné hodinky. Nie je možné určiť, ktorý materiál je najlepší a záleží čisto na vašich vzhľadových i pocitových preferenciách. Naraziť možno na kožu a jej rôzne koženkové variácie, ktoré sú veľmi pohodlné, ale trochu horšie sa udržujú.

Bežné sú aj plastové alebo gumové pásky, ktoré sú ľahké a mäkké, ale pôsobia pomerne lacným dojmom a mnohí užívatelia sa sťažujú, že sa rýchlo trhajú a musia sa pravidelne vymieňať. V neposlednom rade aj u náramkov je k dispozícii početný zástup kovových materiálov od najlacnejších zliatin, ktoré obvykle neponúkajú vysoký komfort, až po drahé kovy tej najvyššej kvality.

Smarthodinky a displeje

Displej inteligentných hodiniek tvoria jednu z ich najdôležitejších častí. Konieckoncov je to práve displej na ktorý sa budete pozerať a s využitím ktorého budete smarthodinky ovládať. Detailné rozlíšenie tu síce nehrá až takú veľkú rolu ako napr. u mobilov, ale dobrá čitateľnosť na slnku býva na nezaplatenie.

Najpoužívanejším druhom displejov sú IPS displeje, pretože ponúkajú najlepší pomer ceny ku kvalite.

Majú veľmi dobré pozorovacie uhly a všeobecne dobré podanie farieb, sú celkovo odolné a pýšia sa dlhou životnosťou. Oproti OLED displejom ponúkajú horšie podanie čiernej farby. Naopak technológia OLED resp. AMOLED ponúka perfektné podanie čiernej farby, všeobecne veľmi živé zobrazenie farieb a tiež perfektné pozorovacie uhly. Za veľkú výhodu OLED displejov sa považuje aj ich šetrnosť k očiam používateľa. Najväčším problémom ostáva veľká spotreba a pomerne vysoká cena.

Smarthodinky a cena

Hoci pri inteligentných hodinkách nemusí byť vyššia cena vždy garanciou lepších technických špecifikácií, pretože stále ide predovšetkým o módny doplnok, je dôležité sa aspoň trochu orientovať v cenovej ponuke.

Cenu do 200 eur majú lacnejšie modely, ktoré spĺňajú predovšetkým estetickú funkciu a ponúkajú základné funkcie. Ideálne sú pre začiatočníkov, pre ktorých budú postačujúce. Cenová kategória od 200 do 400 eur je určená pre bežných užívateľov, ktorí si nepotrpia na značkových modeloch, ale chcú dizajnovo prepracovanejšie modely a väčšinu možných funkcií. Opäť je veľmi dôležité zamerať sa na výdrž batérie, pretože aj modely z tejto kategórie môžu mať s prevádzkou bez nabíjania problémy.

Hodinky ktoré stoja 400 a viac eur sú tie najlepšie modely, ktoré si môžete zadovážiť. Štandardom je unikátne dizajnové spracovanie a všetky možné funkcie. Bohužiaľ aj tu si musíte dávať pozor na kapacitu batérie, pretože s cenou úmerne nestúpa dĺžka jej výdrže. Najčastejšie ide o modely od veľkých svetových značiek, ktoré produkujú aj mobilné telefóny. Preto je ich kompatibilita s týmito zariadeniami na perfektnej úrovni.

Napíšte hľadané slovo / slová a stlačte ENTER