Výkonný, tenký a ostrý ako žiletka. Taký je nový Asus ZenBook 14

Tento ZenBook 14 je vynikajúci prenosný notebook na každý deň. Dostal prémiovú kovovú konštrukciu, kompaktné a ľahké telo, dobrú konektivitu a vylepšenú výdrž na batériu. Ide tiež o cenovo dostupnejší notebook v porovnaní s modelmi založenými na architektúre Intel. Na rozdiel od nich sa však nedodáva sa s rovnakou klávesnicou, rovnakým displejom a rovnakou konektivitou.

Tip redakcie: Mobily, PC, Hry a kancelária za super ceny od overeného obchodníka

Testovali sme Asus ZenBook 14 UM425 v konfigurácii UM425IA založenej na hardvérovej platforme AMD Ryzen 4000 + Radeon Vega. Práve teraz je tento ZenBook jedným z najzaujímavejších ultrabookov, ktorý sa predáva za cenu nižšiu ako 1 000 EUR.

Predstavuje cenovo dostupnejšiu a výkonnejšiu alternatívu za Intel Ice Lake ZenBook 14 UX425 variantu. Tieto dve rady zdieľajú väčšinu svojich vlastností, ako napr. celokovové prevedenie, konektivitu, displeje a veľké 67 Wh batérie.


UM425 však ponúka vyšší výpočtový a grafický výkon, beží efektívnejšie a stojí menej, zatiaľ čo verzia Intel UX425 si zachováva vynikajúcu klávesnicu, podporu Thunderbolt 3 a lepší displej.

Asus ponúka sériu UM425 v niekoľkých konfiguráciách, s rôznymi veľkosťami RAM (8 – 32 GB) a úložiskom (až do 2 TB a Intel Optane), dvoma typmi procesorov AMD Ryzen (Ryzen 5 4500U, Ryzen 7 4700U). Vyberať možno z dvoch displejov v podobe štandardného 250-nitového IPS panela, alebo s efektívnejšieho 1W panela, ktorý ponúka až 400-nitov. Oba displeje dosahujú rovnaký kontrast 1000+: 1 s takmer 100% farebným pokrytím sRGB.

ROG Zephyrus je najvýkonnejší štrnásť palcový notebook na svete

Ide o celokovový notebook s tmavosivou farebnou schémou a kompaktným tvarom. Ide o veľmi ľahké a tenké 14-palcové zariadenie. Hmotnosť iba 1,13 kg pri hrúbke 14,3 mm hovoria za všetko. Hlavná konštrukcia je pomerne pevná, ale celkovo pôsobí notebook subtílnejšie. Pokiaľ by vám tento notebook nedajbože padol na zem, zrejme by to neprežil. Rovnako ako všetky posledné ZenBooky, aj tento obsahuje Ergolift pánt, ktorý efektným spôsobom nadvihne notebook od stola. Cieľom je zlepšiť chladenie a znásobiť zážitok z písania na pomerne kvalitnej klávesnici.

ZenBook 14: Konektivita

Konektivita je pozitívnym, ale aj kontroverzným bodom tohto notebooku. Dobrou správou je, že notebook ponúka dva porty USB-C gen2, jeden USB-A gen1 plnej veľkosti, HDMI 2.0 a čítačku kariet micro SD. Porty USB-C podporujú dáta, DisplayPort a napájanie, ale nie Thunderbolt 3, ktorý zostáva vyhradený pre notebooky založené na procesoroch Intel. K dispozícii nie je ani 3,5 mm jack, výrobca však v balení prikladá adaptér USB-C na 3,5 mm.

Nakoniec, čo sa týka každodenného používania, oceňujeme priestrannú opierku rúk s jej hladkým zakončením. Spodná strana notebooku je dostatočne pevná a pri položení notebooku na stôl aj mimoriadne stabilná. Veko displeja je možné ľahko otvoriť aj jednou rukou, ale vyklápa sa iba do 145 stupňov, a nie úplne plocho ako v prípade modelu ExpertBook B9.

ZenBook 14: Klávesnica a trackpad

Boli sme sklamaný, keď sme zistil, že UM425 nedostal rovnakú klávesnicu, ako podobne vybavený model s Intel UX425. Tieto klávesnice sú identické z pohľadu rozloženia a veľkosti, obsahujú klávesy plnej veľkosti s extra funkčnými klávesmi so špeciálnymi klávesmi Home, PgUp, PgDn a End, avšak iba s miniatúrnymi klávesmi so šípkami.

Použitá klávesnica nebola zlá, ale nie je tak spoľahlivá, pohodlná a presná ako klávesnica, ktorou je vybavený Asus UX425. Táto klávesnica je podsvietená, s bielymi LED diódami a tromi úrovňami intenzity. Spod krytov klávesov síce vychádza nejaké svetlo, ale klávesy sú celkovo rovnomerne osvetlené.


Dole bol implementovaný priestranný sklenený clickpad s ovládačmi Precision a sekundárnou funkciou NumberPad. Do činenia sme mali s hladkým, spoľahlivým a odolným povrchom s dobrou podporou gest. Pokiaľ ide o biometriu, v Zenbooku UM425 nie je žiadny snímač prstov, ale v hornej časti obrazovky sa nachádza infračervená kamera s podporou Windows Hello.

ZenBook 14: Displej

Asus ponúka pre sériu ZenBook 14 UM425 notebookov dve možnosti displejov. Ide o matné nedotykové 14-palcové IPS panely s rozlíšením FHD, pričom jeden je štandardný s maximálnym jasom zhruba 250 nitov a druhým je novšia generácia s efektívnejším 1W panelom a max. jasom 400 nitov.

My sme mali k dispozícii štandardný panel, ale väčšina variantov sa dodáva s 1 W displejom, vďaka čomu je notebook univerzálnejší za jasnejších dňa a pozitívne ovplyvňuje výdrž batérie pri normálnej záťaži. Okrem toho tento ZenBook UM425 neobsahuje panel Chi Mei implementovaný v základnej verzii UX425, ale panel CEC PA o niečo nižšej úrovne, ktorý Asus implementuje aj do svojich rozpočtových sérií VivoBook S14.

Cenovo dostupný notebook s takmer 100% farebným pokrytím sRGB a dobrým kontrastom je bude isto žiadaný. Ponúka ale obmedzenejšie pozorovacie uhly a maximálny jas, ktorý nemusí byť v svetlejších podmienkach dostatočný. Väčšina modelov ZenBook 14 UM425 sa napriek tomu dodáva s panelom vyššej kvality 1 W 400 nitov.

Hardvér a výkon

Náš testovací model Asus ZenBook 14 UM425IA  obsahoval špičkovú konfiguráciu s procesorom AMD Ryzen 7 4700U a grafickou kartou AMD Radeon Vega 7, 16 GB pamäte LPDDR4x 3200 MHz a 1 TB Intel 660p PCIe x4 SSD.

O grafiku sa stará integrovaný čip AMD Radeon Vega 7 so 7 výpočtovými jednotkami a frekvenciami až do 1,6 GHz. Naše konfigurácia tiež obsahovala 16 GB LPDDR4x 3733 MHz RAM v Dual Channel zapojení, ako aj SSD disk Intel 660p PCIe x4.

Tip redakcie: Mobily, PC, Hry a kancelária za super ceny od overeného obchodníka

V porovnaní s modelmi UX425 založenými na procesoroch Intel obsahoval náš testovací model rýchlejší disk Samsung PM981 SSD s možnosťou úložiska Intel Optane. Intel 660p by však mal byť dostatočne rýchly na každodenné použitie, pričom ho môžete v príp. potreby upgradovať na rýchlejšie disky PCIe x4. CPU a pamäť sú pevne umiestnené na základnej doske a nie je ich možné upgradovať. Vnútrajšok notebooku zaberá z veľkej časti batéria, takže miesto ostalo iba pre malú základnú dosku.

Pokiaľ ide o softvér, dostávate štandardnú aplikáciu MyAsus, ktorá umožňuje získať plnú kontrolu nad napájacími profilmi, nastaveniami batérie a displeja a pod. Notebook odporúčame mať spustený vo vyváženom profile, ktorý udržuje ventilátor iba ťažko počuteľný a tichý aj pri vyššej záťaži a bez toho, aby sa obetoval výkon. Notebook je tiež svižný pri každodennom multitaskingu, streamovaní videa, úpravách textu a podobne.

ZenBook 14 UM425 v tomto smere výrazne prekonáva modely ZenBook 14 UX425 a 13 UX325 založené na Intel IceLake.

Iste, platformy Ryzen sú významným krokom vpred od hardvéru Intel 10. generácie v tomto druhu požiadaviek s viacerými vláknami, ale je potrebné si uvedomiť, že tento Ryzen 7 UM425 prekonáva Ryzen 7 v ZenBook 14 UM433 o 15-18% v tomto teste a prekonáva ho aj model Ryzen 5 4500U v Lenovo IdeaPad 5 , pretože oba umožňujú procesorom bežať na vyšší výkon.

Vďaka 15W napájaniu je Ryzen 7 APU v tomto notebooku úzkym miestom, pretože pri trvalej záťaži sa využíva iba asi 80% jeho potenciálu. Pri každodennom používaní si toho však nevšimnete. Všimnúť si toho môžete vtedy ak spustíte náročné úlohy využívajúce procesorový výkon.

Konektivita, reproduktory a ďalšie

Čo sa konektivity týka, k dispozícii je najnovšia generácia WiFi 6 s modulom Intel AX20. O zvuk sa stará sada stereofónnych reproduktorov, ktoré vyžarujú smerom dole na spodnej strane notebooku. Prepracovaný dizajn notebooku umožňuje odrazu zvuku od stola bez skreslenia a vibrácií pri vyšších hlasitostiach. So zvukom sme boli mimoriadne spokojní.

ZenBook 14: Životnosť batérie

Vo vnútri ZenBooku UM425 je 67 Wh batéria, ktorá je väčšia ako to, čo by ste bežne dostali na 14-palcovom notebooku.  Asus spomína až 22 hodín s 1 W panelom, ale testovali sme iba štandardnú panelovú verziu a od týchto čísel sme ďaleko. Tento 1W displej potrebuje približne 1,75 W energie pri 150 nitoch jasu. V porovnaní s procesorom Intel IceLake UX425 bežal tento Ryzen 7 UM425 v našich testoch efektívnejšie. Notebook je dodávaný s kompaktnou 65W nabíjačkou, ktorá sa pripája cez USB-C. Jedná sa o jednodielny dizajn s kompaktnou tehlou a dlhým a hrubým káblom. Plné nabitie trvá približne 2 hodiny, ale rýchle nabíjanie umožňuje nabitie až 60% za menej ako hodinu.

Cena a dostupnosť

Záverom možno povedať, že ZenBook 14 UM425 je všestranný ultrabook a lepšou alternatívou ako Intel IceLake UX425 notebooky. K dispozícii sú na predaj po celom svete. Najlacnejšia konfigurácia začína na cene 900 EUR za model i5 so 16 GB RAM, 512 GB úložiskom a 1W 400-nitovou obrazovkou. Táto nižšia konfigurácia je k dispozícii za rôzne ceny v rôznych štátoch. Predáva sa za približne 650 EUR v Holandsku a za 800 GBP vo Veľkej Británii.

Napíšte hľadané slovo / slová a stlačte ENTER