A password will be e-mailed to you.
ZenBook Flip S UX371E je prvý Intel EVO ultrabook
Výborný výkonIntel EVOElegantný dizajn
Vyššia cena
81%Celkové hodnotenie
Výkon90%
Dizajn82%
Vyhotovenie82%
Konektivita80%
Výkon/cena70%

Poškulujete po dobre vyváženom ultrabooku 2 v 1 s prémiovým dizajnom a konštrukciou, dotykovým OLED displejom, vysokým výkonom a dlhou výdržou na batériu? Tento ZenBook Flip S vás nesklame, pretože to všetko ponúka. ZenBook S Flip UX371 je prémiový konvertibilný notebook 2 v 1, ktorý je v obchodoch dostupný od konca roka 2020. Ide o prvý certifikovaný Intel Evo ultrabook, pričom certifikáciu Intel Evo obsahuje vybraná skupina prémiových notebookov postavená na hardvéri Intel Tiger Lake.

ZenBook S Flip UX371EA zdieľa množstvo prvkov s modelom ZenBook Flip UX363RA zo strednej triedy, ktorý sme už testovali. Ide o celkový dizajn, vstupy a výstupy, hardvér. Mierne vylepšené boli použité materiály, remeselné spracovanie, ako aj obrazovka, resp. dotykový panel 4K OLED so 100% farebným pokrytím DC-P3.

ZenBook Flip 13 UX371EA je dostupný v niekoľkých konfiguráciách s rôznymi veľkosťami pamäte a úložného priestoru. K dispozícii je platforma Intel i5-1135G7 alebo Intel i7-1165G7, buď s IPS, alebo OLED panelom, v oboch prípadoch s konvertibilnými dotykovými displejmi.

Dizajn a konštrukcia

ZenBook Flip S UX371 vyzerá veľmi podobne ako štandardný ZenBook Flip UX363, ktorý sme už testovali. V skutočnosti je tento model UX371 iba o niečo ľahší a o pár milimetrov menší. Stretávame sa tu s mierne odlišnou farebnou schémou v podobe tmavšieho vyhotovenia v odtieni modrošedej farby (Jade Black) a logom ASUS na veku. Táto tmavšia farba však viac priťahuje šmuhy, najmä na kryte veka.

Okrem toho je tento ZenBook Flip S konvertibilný notebook s 360-stupňovým displejom. To znamená, že sa dá použiť ako tablet, aj keď pomerne veľký. Väčšinu času ho budete používať normálnym spôsobom. Nechýba Ergolift pánt, ktorý už možno nájsť v rôznych formách na všetkých ZenBookoch. Zabezpečené je tak zvýšené prúdenie vzduchu pod počítačom a mierne naklonená pozícia pri písaní.

ZenBook Flip S UX371 charakterizujú dosť ostré hrany, ktoré síce vyzerajú skvele, ale pre zápästia to nie je príliš najpohodlnejšie, rovnako aj viac nevyužitého priestoru pod displejom, ktorý v dnešnej dobe vyzerá dosť zastaralo. Na strane druhej ide o funkčný prvok, ktorý funguje ako rukoväť pre prípad, že budete zariadenie používať ako tablet. Rovnako zabraňuje zahrievaniu displeja v režime notebooku.

Keď už hovoríme o odvode tepla, to je vyriešené podobne ako v prípade štandardného modelu ZenBooku Flip UX363. Mriežky chladenia na spodnom paneli sú skutočne zakryté, takže vzduch prichádza do chladiaceho systému cez malý prívod umiestnený medzi pántmi. Celkovo však nemožno hovoriť o vynikajúcom tepelnom dizajne. Pozitívne je, že tento ZenBook Flip S je vyrobený robustne, klávesnica a displej sa takmer vôbec neprehýbajú.

Použité dva pánty odvádzajú dobrú prácu, keď udržujú displej v polohe akej potrebujete, a zároveň sú dostatočne flexibilné, aby umožňovali nastavenie jednou rukou. Ďalej tiež oceňujeme priestrannú opierku rúk a clickpad, ktoré bežne nedostanete na kompaktnom 13-palcovom notebooku, akým je tento, ale má to háčik: Asus musel použiť klávesnicu menších rozmerov o ktorej si niečo povieme neskôr.

Konektivita

Čo sa týka portov, tie sú zastúpené v hojnom počte: dva porty USB-C s podporou Thunderbolt 4, jeden HDMI v plnej veľkosti, jeden USB-A v plnej veľkosti, jedna čítačka kariet microSD a stavové LED diódy. Nie je tu žiadny 3,5 mm jack, ale Asus ponúka v balení adaptér USB-C na 3,5 mm, rovnako ako adaptér USB-A na LAN a plátenný ochranný obal. ZenBook Flips S UX371 vyzerá a pôsobí vynikajúco a s najväčšou pravdepodobnosťou zanechá silný prvý dojem. Máme však pocit, že akonáhle ho začnete používať, začnete si všímať niektoré jeho chyby v podobe menej stabilných gumennými nožičkami a ostrejšími hranami okolo hlavného šasi. Tmavý povrch je okrem toho dosť náchylný na odtlačky prstov. Pri dlhodobom používaní môžete získať pocit, že ide o lifestyle hybrid, ktorý síce vyzerá efektne, ale nie je taký praktický, ako by ste od počítača na každý deň očakávali.

Klávesnica a trackpad

Asus použil na tomto 13-palcovom notebooku rovnakú kompaktnú klávesnicu, ako na svojich ultrabookoch ZenBook 13 a ZenBook Flip. To znamená, že hlavná sada klávesov má rozmery 16 x 13 mm pričom dostala dosť stiesňené rozloženie. Vďaka tomu môže byť pre niekoho menej presná, a preto je menej vhodná pre tých, kto má väčšie ruky (alebo možno dlhšie nechty na rukách).

Pokiaľ vám to neprekáža, pravdepodobne vám bude táto klávesnica vyhovovať. Ide o priemer, ktorý môžete od ultrabooku očakávať, čo sa týka spätnej väzby a skúsenosti z písania, ale určite ide o krok späť od toho, čo dnes Asus ponúka vo svojich 14-palcových ultrabookoch. Klávesnica je podsvietená, má jasné biele LED diódy a vyhradený Caps Lock. Systém osvetlenia je pomerne jasný a rovnomerný, ale spod krytov kláves vylieza veľa svetla a pri každodennom používaní si to všimnete.

K dispozícii je rovnaký, priestranný sklenený clickpad s ovládačmi Precision a sekundárnou funkciou NumberPad, ktorý je tiež súčasťou väčšiny ZenBookov 2020. Je to hladký, spoľahlivý a odolný povrch s dobrou podporou gest. Celkovo je to momentálne jeden z najlepších clickpadov na trhu. Pre túto sériu však nie je k dispozícii žiadny ScreenPad. Pokiaľ ide o biometriu, nie je tu žiadny snímač prstov, ale v hornej časti obrazovky máte infračervenú kameru.

Obrazovka

Tento ZenBook Flip S UX371 ako konvertibilný notebook dostal dotykovú obrazovku s 13,3-palcovým panelom, ktorý je k dispozícii buď ako FHD IPS so 100% pokrytím sRGB a jasom 450 nitov, alebo ako 4K OLED so 100% DCI-P3 a 500+ nitov jasu. Súčasťou balenia je aj pero. Na prvý pohľad je tento OLED panel úchvatný s vynikajúcim jasom, kontrastom, pozorovacími uhlami a farbami. Existuje však niekoľko ale, pokiaľ ide o OLED obrazovky. Po prvé, tento OLED panel je drahý a so svojím UHD rozlíšením potrebuje viac energie z batérie.

To znamená, že aj napriek vynikajúcemu pokrytiu farieb nemusí byť vhodný pre profesionálov, ktorí ho potrebujú práve pre farebnú presnosť a konzistenciu v rámci celého panela. Na záver je otázne, či sú OLED panely naozaj tým pravým, čo by ste od notebooku mali vyžadovať, okrem iného aj kvôli obavám, ako je napr. také vypaľovanie obrazu a mnohé iné neduhy OLED obrazoviek. Rozhrania Windows majú veľa statického obsahu a vypaľovanie môže byť z dlhodobého hľadiska problémom, aj keď sa OLED panely v tomto smere za posledné roky zlepšili.

Boli by sme mimoriadne opatrný v prípade používania zariadenia pri vysokých úrovniach nastavenia jasu, pretože to môže spôsobiť problémy s vypálením obrazu.

Ako už bolo spomenuté, Asus ponúka pre tento ZenBook UX371 aj možnosť IPS obrazovky, ktorý dosuje jas 450 nitov a 100% pokrýva sRGB. Nebude to vyzerať tak krásne a bohato, ale určite ide o dostupnejšiu voľbu bez všetkých tých problémov, ktoré spomíname vyššie.

Hardvér a výkon

Testovaný ZenBook Flip S UX371EA bol vybavený špičkovou konfiguráciou v podobe procesora Intel Tiger Lake Core i7-1165G7 a grafiky Intel Iris Xe, 16 GB pamäte LPDDR4x 4266 MHz a rýchleho 1 TB WDC SN730 SSD. Grafika je hlavnou novinkou tejto platformy Tiger Lake a i7-1165G7 dostane najschopnejšiu verziu Iris Xe iGPU s 96 výkonnými jednotkami s taktom až 1300 MHz.

Čo sa pamäte týka, k dispozícii sme mali 16 GB LPDDR4x 4266 MHz RAM, v dvojkanálovom prevedení, a WD SN730 PCIe x4 SSD. Jednotku môžete vymeniť po odstránení zadného panela pomocou niekoľkých skrutiek Torx.

CPU a pamäť sú spájkované na základnej doske a nie je možné ich možné vymienať. Vnútrajšok vo veľkej miere zaberá predovšetkým batéria. Zvyšné miesto zaberá relatívne malá základná doska a SSD disk. Pokiaľ ide o softvér, k dispozícii je štandardná aplikácia MyAsus, ktorá umožňuje kontrolu nad napájacími profilmi, nastaveniami batérie a obrazovky, aktualizáciami atď., Zatiaľ čo zvuk sa ovláda v aplikácii AudioWizard.

Na výber sú tri výkonnostné / tepelné profily:

Výkon – umožňuje CPU bežať na 13 + W pri trvalom zaťažení s rýchlosťou ventilátorov až 38 – 39 dB;
Standard – umožňuje CPU bežať na 12 + W pri trvalom zaťažení s rýchlosťou ventilátora až 35-36 dB;
Šepot – obmedzuje CPU na 8 + W, aby podporil nižší hluk ventilátorov pod 30 dB.

Profil Standard je vyvážený a udržuje ventilátor pri voľnom použití na voľnobehu a pri väčšom zaťažení tichý. Ako sa dozviete nižšie, notebook sa cíti svižne aj s každodenným multitaskingom, streamovaním videa, úpravami textu a podobne. Avšak v porovnaní so štandardným ZenBook Flip UX363 má tento UX371 tendenciu bežať tichšie a mierne teplejšie pri každodenných prácach.

Záverom možno povedať, že pokiaľ hľadáte najlepší výkon na notebooku s Tiger Lake, tento ZenBook Flip S UX371EA nie je pre vás. V skutočnosti ide o jeden z najpomalejších ultrabookov založených na Tiger Lake na trhu, ale zároveň je na tom veľmi dobre čo sa týka vyváženia teploty a hlučnosti.

Hluk, teplo, konektivita, reproduktory a ďalšie

Asus v tomto prípde ponúka základný tepelný modul, s jednou heatpipe a jedným ventilátorom, podobne ako v prípade väčšiny iných modelov ZenBook a ExpertBook. Ďalej sa tu stretávame s uzavretým dizajnom, rovnako ako v prípade štandardného ZenBook Flip UX363. Tento ZenBook Flip S UX371 však beží o niečo tichšie ako iné, čo je možno požiadavka na to, aby získal Evo certifikáciu. Vnútorné ako ja vonkajšie teploty sú úplne v poriadku a to aj v režime Performance. Ventilátor sa v režime Performance otáča primerane ticho, na úrovni 40 – 41 dB.

Prepnutie do štandardného režimu umožňuje ventilátorom pracovať ešte tichšie, ale s ďalším dopadom na výkon.

Na druhej strane, tento ZenBook Flip beží pri každodennom používaní oveľa tichšie, pretože ventilátor väčšinu času odpočíva na voľnobehu a naštartuje sa iba v prípade intenzívnejšieho multitaskingu.

Pre pripojenie je na tomto notebooku k dispozícii najnovšia generácia WiFi 6 s modulom Intel AX201. O zvuk sa stará sada stereofónnych reproduktorovs pomerne kvalitnými reproduktormi umiestnenými na spodnej strane prednej hrany. To umožňuje odraz zvuku od stola bez výrazného skreslenia, ale všimli sme si pomerne veľkých vibrácií v lakťovej opierke pri vyšších hlasitostiach. Kvalita zvuku je priemerná, ktorú by ste od tejto triedy mali očakávať, vynikajúca pre filmy a hudbu, ale s minimom basovej zložky.

Životnosť batérie

Vo vnútri ZenBook Flip S UX371 je 67 Wh batéria, väčšia ako to, čo by ste bežne dostali v 13-palcovom ultrabooku. Nezabudnite, že táto konfigurácia obsahuje panel UHD OLED, ktorý si vyberá svoju daň v podobe vyššej spotreby. Z tohto dôvodu tento ZenBook Flip S vydrží pomerne dlho vďaka svojej mohutnej batérii a pri príležitostnom použití s ​​možnosťou IPS FHD panela by sme očakávali ešte dlhšej doby chodu. Asus sa nabíja kompaktnou 65W nabíjačkou, ktorá sa pripája cez USB-C. Úplné nabitie trvá asi 2 hodiny, ale rýchle nabíjanie umožňuje nabiť až 60% batérie za menej ako hodinu.

Cena a dostupnosť

ZenBook Flip S Evo UX371EA vo svojej najvyššej konfigurácii s procesorom i7-1165G7, 16 GB RAM, 1 TB úložného priestoru SSD a dotykovou obrazovkou 4K OLED sa predáva za cenu približne 2 000 EUR. Štandardný ZenBook Flip UX363 je k dispozícii za oveľa menej, a to od 1000 EUR za konfiguráciu Core i5 na základnej úrovni s obrazovkou IPS.

Záverečný verdikt

Keď sme tento ZenBook Flip S UX371 používali posledné týždne, mali sme pocit, že existuje niekoľko dôležitých aspektov, ktoré by ste mali vziať do úvahy ešte predtým než si ho kúpite. Najprv si musíte položiť otázku, či naozaj potrebujete OLED displej, mali by ste tiež porozumieť jeho osobitostiam a tiež sa zmieriť s prípadnými problémami vyplývajúce z vypaľovania obrazu.

Mali by ste sa tiež zmierniť s chybami charakteristickými pre OLED panely všeobecne. Pre tých z vás, ktorý máte väčšie ruky, tento utrabook nemusí byť vhodný vzhľadom na subtílnejšiu klávesnicu. Tento systém je primárne optimalizovaný pre tichý každodenný zážitok a nezodpovedá celkovému výkonu ostatných moderných ultrabookov, bez ohľadu na to, či sú postavené na hardvéri Intel alebo AMD.

Zároveň však stále ide o veľmi svižné zariadenie na každodenné používanie, ktoré sa môže pochváliť veľmi tichým chodom, ktoré je pomerne chladné aj pri vysokej záťaži a ktoré vydží pracovať veľmi dlho na batériu. Náročnejšie úlohy (napríklad strih videa) jednoducho nezvládne. Ak teda hľadáte výkonný ultrabook, nie je to pre vás, ale ak hľadáte vyvážený prenosný počítač 2 v 1, mohlo by to byť pre vás.

Pokiaľ ide o konkurenciu, existuje veľa ďalších prémiových zariadení 2 v 1 , napríklad HP Spectre, Dell XPS 13 2 v 1 alebo niekoľko modelov Lenovo Yoga. Tento ZenBook má veľkú batériu, vynikajúcu konštrukciu a OLED panel, ktorý väčšina konkurentov v tomto segmente neponúka, ale možno to nebude stačiť na to, aby ste si ho chceli kúpiť.