Ako vybrať proteín

Na prvý pohľad môže výber správneho proteínového prípravku znamenať hotovú vedu. Keď, ale do problematiky preniknete hlbšie, zistíte, že nie je tak náročná, ako sa zdá. V prvom rade by ste ale mali vedieť, čo vlastne proteín je a na čo slúži. Pri samotnom výbere hrajú rozhodujúcu úlohu hlavne druh doplnku stravy a jeho potrebné množstvo.

Tip redakcie: Pomôžeme vám začať cvičiť a nevzdať to

Každý človek potrebuje inú dávku podľa stavby tela a charakteru tréningov. Rozhodne tiež starostlivo prejdite informácie uvedené na obale tovaru.

V tomto článku vás zoznámime s typmi a formami proteínov a tiež pravidlami, čo sa doby použitia týka. Povieme si niečo aj o zložení a chuti, tá síce nemá na výsledný efekt príliš veľký vplyv, kto by však chcel konzumovať niečo, čo mu nechutí?

Zameriame sa aj na finančnú náročnosť proteínov a rozdelíme ponúkané prípravky do niekoľkých cenových pásiem. Ľahko teda zistíte, akú kvalitu môžete za svoje peniaze očakávať.

Ako vybrať proteín stručne:

  • Zvoľte typ proteínu podľa zdroja bielkovín – Vyberať môžete medzi mliečnymi, vaječnými, hovädzími a rastlinnými produktmi. Do úvahy berte intoleranciu laktózy či lepku.
  • Proteín vyberte i podľa jeho formy – Na trhu sú v súčasnosti najrozšírenejšie  práškové prípravky, ale nájdete aj instantné, ktoré sa lepšie rozpúšťajú, ďalej proteíny v tabletkách alebo nápojoch.
  • Záleží aj na dobe používania – Väčšinu proteínov je vhodné konzumovať kedykoľvek počas dňa, záleží na ich stráviteľnosti. Kazeínové prípravky sa však užívajú výhradne na noc alebo pri odpočinku.
  • Určite svoju dennú dávku – Tu sa odlišuje potrebné množstvo pre začiatočníka v chudnutí alebo naopak profesionálneho športovca. V tejto súvislosti potom vyberte zodpovedajúcu veľkosť balenia, existujú tiež ochutnávkové balíčky.
  • Dbajte na zloženie a chuť – Prevažovať by mali bielkoviny, sacharidov a tukov by malo byť naopak pomenej. Vyhnite sa tiež ochuteným prípravkom s nadbytkom cukru.
  • Vyberajte podľa sumy, ktorú do proteínu chcete investovať – ​​Lacnejšie proteíny mávajú väčšinou menej bielkovín a viac sladidiel. Kvalita by mala rásť s cenou.

Čo je proteín?

Ešte predtým, než sa rozhodnete pátrať po svojom ideálnom proteíne, mali by ste vedieť, čo to vlastne proteín je a na čo slúži. Väčšine z vás iste napovie slovenský názov tejto látky – bielkovina. Keďže funguje ako hlavný stavebný kameň svalov, potrebujete ju mať pri posilňovaní dostatok. Inak sa môže stať, že aj napriek veľkému úsiliu na tréningoch, sa rast svalovej hmoty nedostaví.

Zodpovedajúci príjem bielkovín je významný aj počas chudnutia, látka totiž zohráva dôležitú úlohu pri odbúravaní tukov. Pri chudnutí chcete iste spaľovať tuky, nie svaly, a práve proteínový prípravok nielen po tréningu sa postará o to, aby svalom dodal látky na ich regeneráciu a rast.

Proteíny sa nachádzajú aj v bežnej potrave, pričom najviac ich obsahujú vajcia, mäso, prípadne mliečne výrobky. Z rastlinných zdrojov vymenujeme predovšetkým strukoviny. Ak týmto potravinám zo zdravotných či etických dôvodov neholdujete, využitím proteínových prípravkov sa zrejme nevyhnete. Aj pre zarytých mäsožravcov môžu byť proteíny nápomocné po akomkoľvek tréningu ako rýchly zdroj bielkovín.

Druhy proteínových prípravkov

V poslednej dobe sa doslova rozsypalo vrece s proteínmi, získanými z rôznych zdrojov. Pri prechádzkach v obchodoch alebo surfovaním stránkami e-shopov sa môžete stretnúť hneď s niekoľkými rôznymi typmi prípravkov:

  • srvátkové proteíny
  • kazeínové (nočné) proteíny
  • hovädzie proteíny
  • vaječné proteíny
  • sójové, hrachové, ryžové, konopné a iné rastlinné proteíny
  • viaczložkové proteíny

Každý z nich má svoje špecifiká a je určený pre inú klientelu. Hlavný účel – doplnenie potrebných bielkovín. Vždy, ale záleží na tom, v akej kvalite, a hlavne za akú cenu.

Srvátkové proteíny

Proteín zo srvátky je asi najbežnejší doplnok stravy, ktorý dlhé roky predstavoval jediný variant. Stále si udržuje svoju obľubu a býva hlavným pomocníkom pri budovaní svalov začiatočníkov i profesionálnych kulturistov. Získava sa z mliečnej srvátky a okrem rastu svalov prispieva aj k redukcii tukov, záleží však na jeho typu.

V črevách sa ľahko a rýchlo vstrebáva, takže sa nemusíte báť, že by vám bolo ťažko od žalúdka, pokiaľ teda netrpíte na laktózovú intoleranciu. V takom prípade radšej siahnite po inom type proteínu. Srvátkový proteín je vhodné užívať po tréningu aj kedykoľvek počas dňa. Kvôli svojej rýchlej vstrebateľnosti sa však neodporúča pred spaním.

Rozlišujeme hneď niekoľko poddruhov srvátkových proteínov. Líšia sa technológiou prípravy a vlastnosťami, ktoré od nich môžete očakávať:

Srvátkový hydrolyzát je považovaný za najkvalitnejší typ. Pýši sa najrýchlejším vstrebávaním, skvelou stráviteľnosťou a vysokým zastúpením aminokyselín BCAA. Má vôbec najvyššie množstvo bielkovín, za to takmer žiadne sacharidy ani tuky, hodí sa preto predovšetkým do diéty. Je spracovávaný kvalitne, ale finančne náročnou metódou, preto je jeho cena vyššia. 

Srvátkový izolát je taká zlatá stredná cesta. Obsahuje stále veľký podiel bielkovín (aj 90%) a výrazne menšie množstvo sacharidov a tukov ako koncentrát. Nájdete v ňom navyše vôbec najväčšie množstvo aminokyselín BCAA. Stráviteľnosť je stále skvelá, je vhodný do rôznych diét. Nedostatkom môže byť vyššia cena.

Srvátkový koncentrát je vhodný predovšetkým pre začiatočníkov. Jeho najväčším benefitom je určite nízka cena. Obsahuje síce najmenej bielkovín, ich podiel sa drží medzi 60 a 85%, ale stále je lepšie aj takýto prísun proteínov ako žiaden. Vyrába sa v mnohých variantoch príchutí, takže by mal chutiť naozaj každému. Kvôli tomu má, ale väčší obsah sacharidov i tukov, a vo väčšom množstve môže byť horšie stráviteľný. Je preto vhodný skôr do objemového obdobia, kedy nie je vaším cieľom striktná redukcia tuku.

Pre zjednodušenie sa dá povedať, ak chcete schudnúť, vyhnite sa lacným srvátkovým koncentrátom. Mávajú síce lepšiu chuť, ale obsahujú nie práve malé množstvo sacharidov a tukov, po ktorých budete kilá skôr naberať. Ak sa aj napriek tomu pre koncentrát rozhodnete, strážte si zloženie. Naproti tomu nákupom drahších hydrolyzátov alebo izolátov svojmu telu prospejete oveľa viac. Len sa pripravte na nie príliš lákavú chuť.

Kazeínové (nočné) proteíny

Vzhľadom k tomu, že sa kazeín tiež vyrába z mliečnej srvátky, mohli by sme ho teoreticky považovať za jeden z poddruhov srvátkových bielkovín. Svojimi vlastnosťami sa však od klasiky výrazne líši.

Najväčším prirodzeným zdrojom kazeínu je tvaroh. Táto bielkovina sa vyznačuje extrémne pomalým procesom vstrebávanie. V ideálnom prípade sa preto odporúča jeho využívanie pred spánkom, od toho tiež nesie názov nočný proteín. Pri požití príslušnej dávky sa totiž bude rozkladať po celú noc, minimálne 6-8 hodín. Je tiež vhodný napríklad pri cestovaní, všeobecne pri dlhých pauzách medzi jedlami.

Medzi jeho nevýhody však patrí vyššia cena a hustá konzistencia, môže tiež spôsobovať zažívacie problémy. Rozhodne by ste nemali prekračovať odporúčanú dennú dávku. Niektoré prípravky aj cez svoje označenie môžu obsahovať prímes srvátkového proteínu, čo vyjde výrobcu lacnejšie. Také proteíny potom nie sú 100% kazeínové a sú považované za menej kvalitné.

Hovädzie proteíny

Určitú dobu sa veľkej obľube tešili proteíny získané filtráciou tuku a hydrolýzou z hovädzieho mäsa. Ich výhodou je ľahká vstrebateľnosť, stráviteľnosť a veľký obsah proteínov. Na druhej strane však počítajte s tým, že nezanedbateľnú časť obsahu tvorí kolagén. Ten síce zdanlivo zvyšuje percentuálne zastúpenie bielkovinovej zložky, neposkytuje však väčšie benefity ako napríklad proteín zo srvátky, vždy sa jedná len o hydrolyzovaný kolagén. Nedostatkom je tiež veľmi vysoká cena.

Tento proteín sa hodí predovšetkým pre vytrvalostných športovcov, pretože vďaka kolagénu obsahuje aminokyseliny, ktoré prispievajú k regenerácii kĺbov a celého pohybového aparátu. Je vhodný aj pre alergikov alebo tých z vás, ktorí trpíte laktózovou intoleranciou.

Vaječné proteíny

Vajíčka, respektíve bielky, patria medzi najlepšie zdroje bielkovín vôbec. Proteíny sa vyrábajú extrakciou bielkov, takže asi nikoho neprekvapí, že sa jedná o jednu z tých drahších možností na trhu. Kvalita bielkovín je najvyššia zo všetkých a môžete si byť istí, že obsiahnuté množstvo sa bude pohybovať nad 80%. Po kazeíne sa jedná o proteín s najdlhšou dobou trávenia, takže je vhodný pre konzumáciu na noc.

Problém spočíva hlavne v jeho dlhej a pomerne ťažkej stráviteľnosti. Citlivejší jedinci sa môžu stretnúť aj s drobnejšími tráviacimi problémami.

Rastlinné proteíny

Odmietate jesť doplnky stravy živočíšneho pôvodu? Nie je problém, pretože v dnešnej dobe výrobcovia myslia aj na vás a ponúkajú širokú ponuku prípravkov z prírodných zdrojov. Medzi tie najrozšírenejšie rastlinné proteíny sa radí sójový, hrachový, ryžový, konopný, ale existuje tiež napríklad proteín z quinoa, tekvice či slnečnice. U týchto proteínových prípravkov je však nutné strážiť pomer bielkovín, nebýva totiž príliš vysoký.

Rastlinné proteíny neobsahujú laktózu, ich spoločným znakom sú však tiež väčšinou nekompletné aminokyseliny BCAA, preto sa rastlinné proteíny najčastejšie predávajú ako viaczložkové proteíny, aby bolo toto spektrum pokryté. Jednotlivé zdroje bielkovín sa potom líšia svojimi vlastnosťami. Rovnako ako srvátkové proteíny sa aj rastlinné delia podľa technológie prípravy na koncentráty, izoláty a hydrolyzáty, pričom za kvalitnejšie sú považované izoláty a hydrolyzáty. 

Sójový proteín

Má ako jediný rastlinný proteín kompletné BCAA, vďaka čomu ponúkne telu komplexnú výživu. Vďaka pomerne ľahkej metóde spracovania sa tu dočkáte aj prívetivej ceny a v dnešnej dobe je už na trhu aj niekoľko ochutených variantov. Tieto proteíny sú všestranne využiteľné a disponujú dobrou stráviteľnosťou, v niektorých prípadoch môžu spôsobovať tráviace ťažkosti. Obsahujú navyše izoflavóny, látky podobné estrogénom, ktoré môžu vyvolávať paniku.

Je síce potvrdené, že abnormálne vysoké dávky sójového proteínu či sóje všeobecne môžu znižovať hladinu testosterónu v krvi, pri zachovaní správneho dávkovania sa však nemusíte ničoho báť. Pre ženy v menopauze, keď hladina estrogénov v tele klesá, sa naopak konzumácia sóje odporúča, pretože dokáže udržať kvalitu kostného tkaniva a pôsobiť tak proti osteoporóze.

Hrachová bielkovina

Druhým rastlinným variantom sú proteíny získané zo žltého hrachu. Vyznačujú sa výbornou stráviteľnosťou a efektivitou sa rovnajú tým srvátkovým. Obsah bielkovín sa tu pohybuje medzi 60 – 85%. Obávať sa nemusíte ani alergických reakcií, u niekoho však hrachový proteín môže spôsobiť tráviace ťažkosti.

Tento typ proteínu sa predáva samostatne, ale tiež často v kombinácii s ryžovým či iným rastlinným proteínom, aby bolo vyrovnané aminokyselinové spektrum. Strukoviny všeobecne sa totiž vyznačujú nižším množstvo sírnych aminokyselín. Keďže sa z pohľadu efektivity radí hrachová bielkovina k najlepším, zodpovedá tomu aj ich vyššia cena. Na oplátku máte istotu ľahkej stráviteľnosti a využiteľnosti bielkovín.

Ryžový proteín

Ryžový proteín získal obľubu predovšetkým pre svoju hypoalergénnosť a bezproblémovú stráviteľnosť. Vyrába sa z bielej či hnedej ryže a obsahuje viac vlákniny. Pri jeho konzumácii by vás nemali stretnúť žiadne tráviace ťažkosti, a to aj v prípade, že trpíte na laktózovú intoleranciu a nesedia vám ani strukoviny. Ryžový proteín je totiž vegánsky. Vstrebáva sa navyše pomalšie, takže je vhodné ho užívať aj na noc.

V ryžovom proteíne sa však nestretnete so všetkými BCAA aminokyselinami, preto sa tieto proteíny často predávajú zmiešané s iným typom rastlinných proteínov. Nedostatkom proteínu čisto z ryže je však vyšší podiel sacharidov, a to predovšetkým v ochutených variantoch, preto starostlivo kontrolujte nutričné ​​informácie na konkrétnom produkte.

Konopný proteín

Jeden z najdrahších proteínov sa získava rozdrobením semienok konope. Extrakciou dôjde k vylúčeniu THC, nemusíte sa teda obávať halucinogénnych účinkov. Konope má okrem rastu svalovej hmoty aj rad pozitívnych účinkov na metabolizmus, krvný tlak alebo srdce, pomáha napríklad v podpore imunity. Bohužiaľ však pre potreby stavania svalov neponúka dostatočný obsah bielkovín, ktorý bežne býva výrazne nižšia ako 80%.

Doba stráviteľnosti je stredná, takže ho môžete využiť ako univerzálny doplnok stravy kedykoľvek počas dňa. Obsahuje všetky aminokyseliny, ktoré ľudské telo potrebuje, vrátane tých esenciálnych. Býva teda často pridávaný do rastlinných proteínových zmesí, aby bolo dosiahnuté uceleného spektra BCAA.

Forma proteínov

Pod pojmom proteín si asi väčšina z vás predstaví proteínový prášok. Je to najčastejšia a najobľúbenejšia forma týchto prípravkov, pretože ponúka všestranné využitie. Existujú však aj proteíny vo forme tabliet, v tekutej alebo instantnej podobe.

Práškové proteíny

Ide vôbec o najrozšírenejší variant. Mixuje sa s vodou alebo mliekom. U srvátkových a kazeínových proteínov, ktoré sú z mlieka, sa však miešanie s mliekom neodporúča, pretože sa tým predĺži doba vstrebávania a nápoj môže byť horšie stráviteľný. Výhodou práškových proteínov je to, že okrem samostatného použitia ich môžete použiť tiež do rôznych pokrmov. Tie ochutené napríklad pri zdravom pečení. Skvele sa hodí do palaciniek či lievancov, kde čiastočne nahradí múku a cukor a pridajú do jedla nevyhnutné bielkoviny.

Proteíny v tabletách

Praktickou formou sú proteínové tablety. Ich použitie je veľmi rýchle, stačí ich len zapiť vodou. Ide tak o riešenie vhodné napríklad na cestovanie, za to je jeho použitie iba jednostranné.

Tekuté proteíny

Na trhu sú k dostaniu tiež najrôznejšie už hotové proteínové nápoje. Ich výhodou je to, že sami nemusíte nič pripravovať alebo baliť dávky proteínu na cesty. Cielia však skôr na chuťové bunky než na nutričné ​​informácie, preto u každého takéhoto nápoja odporúčame čítať zloženie, aby ste neboli nepríjemne prekvapení nadbytkom cukrov a tukov nad bielkovinami.

Instantné proteíny

Na prvý pohľad sa instantné proteíny nijako nelíšia od tých v prášku. Ich sypká forma ich predurčuje na miešanie, tu však nastáva podstatný rozdiel. Instantné proteíny sa na rozdiel od tých práškových v tekutine okamžite rozpustia, a to vďaka nízkemu obsahu lecitínu. Umožňujú tak rýchlejšie a pohodlnejšie konzumáciu v prípade, že vám hustejšia konzistencia práškových prípravkov nevyhovuje.

Doba použitia

Pri výbere z vyššie uvedeného prehľadu by ste sa mali riadiť aj tým, kedy si chcete dávku bielkovín dopriať. Profesionálni výživoví poradcovia totiž vedia, že denná doba a prípadná tréningová záťaž významne ovplyvňujú efekt prípravku na váš organizmus. Všeobecne rozlišujeme niekoľko dôb použitia, podľa ktorých sa líšia aj vhodné proteíny:

Ráno po prebudení – dobre stráviteľné prípravky s rýchlym vstrebávaním (srvátkové, sójové, hrachové, …)

Pred tréningom – ľahko stráviteľné a rýchlo sa vstrebávajúce (izoláty)

Po tréningu – okamžitá vstrebateľnosť, obsah bielkovín nad 80%

Počas dňa – pomalšia vstrebateľnosť, dobrá stráviteľnosť, môže byť vyšší obsah sacharidov pre dodanie energie a pocitu plnosti (ryžový proteín, kazeín)

Pred spaním – veľmi pomalé vstrebávanie, dobré trávenie (kazeín, vaječný, ryžový proteín)

V zásade platí, že okrem kazeínu môžete väčšinu druhov využiť kedykoľvek. Len je potrebné sledovať, aký je pomer bielkovín a ďalších látok. Oplatí sa tiež vedieť o alergiách alebo intoleranciách na niektorý druh potravín, aby ste zamedzili nepríjemným zdravotným komplikáciám.

Potrebné množstvo

Nemenej dôležité kritérium, ktoré rieši každý začínajúci konzument potravinových doplnkov, predstavuje dávkovanie. Všeobecne sa rozlišuje množstvo potrebné pre zaistenie efektívneho chudnutia a dávka bielkovín potrebná na vybudovanie svalov.

Pokiaľ máte pokojný životný štýl so sedavým zamestnaním, bude vášmu telu stačiť dávka 0,8 g na kilogram telesnej hmotnosti. Ak užívate proteíny ako podporu pri chudnutí, odporúča sa dávka asi 1,4 g na jeden kilogram telesnej hmotnosti. Pre príklad, osoba vážiaca 100 kg by mala spotrebovať za deň 140 g bielkovín.

Pri tvrdom trénovaní zameranom na rast svalov by mala byť dávka vyššia. Pohybuje sa v rozmedzí od 1,5 až do necelých 3 g na 1 kg váhy. Nad túto hranicu by ste už nemali ísť, ak nie ste skúsený kulturista a nepoznáte skvele svoje telo. Príliš veľké dávky môžu v konečnom dôsledku skôr uškodiť a viesť k spomaleniu nárastu svalovej hmoty. Nezabudnite tiež, že iba stravou nedocielite svoje vysnívané postavy, vždy je k nej nutné pridať aj dostatok pohybu.

Zloženie a chuť

Pri výbere prípravku si dobre skontrolujte informácie uvedené na obale. Správny proteín by nemal obsahovať mnoho substancií navyše, najväčší podiel by mali tvoriť bielkoviny. Strážte, aby všetky sladidlá a ďalšie doplnkové látky boli výhradne prírodného pôvodu, každá chemická substancia totiž zbytočne rozhodí váš organizmus. Čím menej látok v zložení, tým lepšie.

Obsiahnuté látky

Rastlinné, najmä konopné výrobky často obsahujú okrem bielkovín i ďalšie látky, ako sú minerály alebo vláknina. Tie sú samozrejme dôležité pre správne fungovanie organizmu, preto nie je ich prítomnosť na škodu. Žiadne živiny, ani potrebné sacharidy a tuky by však svojím množstvom nemali presiahnuť zastúpenie najdôležitejšie látky, teda samotných bielkovín. Vo všetkých druhoch proteínov by súhrnný obsah tuku a sacharidov nemal presahovať hranicu 30% v jednej dávke (15 g na 20 g bielkovín).

Čo keď mi proteín bez sladidiel nebude chutiť? 

Takáto otázka je hlavne u začiatočníkov veľmi častá. Nikto však po vás nechce, aby ste konzumovali prášok samostatne, hoci tak je najviac efektívny. Veľmi obľúbené sú rôzne koktaily, v ktorých sa menej príjemná chuť stratí. Prípadne sa môžete poobzerať po výrobkoch ochutených rôznymi príchuťami prírodného pôvodu.

Metóda CFM

Najlepšie produkty bývajú vyrobené využitím metódy CFM. Táto skratka slovensky znamená „mikrofiltrácia skríženým tokom“. Mikrofiltrácia predstavuje spôsob výroby, ktorý zanecháva plnú nutričnú hodnotu proteínových prípravkov. Ide o šetrnú separáciu bielkovín zo srvátky. Výsledný proteín tak obsahuje len zanedbateľné množstvo mliečneho tuku aj cukru. Ako asi správne tušíte, označenie CFM sa tak dočkáte u proteínov vyrobených z mlieka, ktoré týmto nesú známku najvyššej kvality.

Aminokyseliny BCAA

Je dôležité, aby boli v proteíne všetky tri aminokyseliny BCAA, čo býva problém predovšetkým u rastlinných proteínov. Z toho dôvodu sa rastlinné proteíny často predávajú ako viaczložkové, aby bolo spektrum pokryté. Čo to vlastne tie aminokyseliny BCAA sú?

Aminokyseliny sú základným prvkom všetkého živého, nájdeme ich predovšetkým vo svaloch, kde je najviac bielkovín. Rozdeľujú sa na neesenciálne a esenciálne, druhé spomínané si telo nedokáže vytvoriť samo, a práve sem patrí skupina BCAA. Celkovo ich je však okrem troch BCAA ešte päť.

Pod touto skratkou nájdete valín, leucín a izoleucín, ktoré tvoria celú jednu tretinu všetkých bielkovín v ľudskom tele. Spoločne v správnom pomere tvoria nenahraditeľnú trojicu, ktorá prispieva k rastu svalovej hmoty. Preto by kompletné BCAA aminokyseliny mali byť súčasťou každého proteínu, môžete ich však zakúpiť a dopĺňať tiež zvlášť.

Výrobca

Pri každom proteíne odporúčame dôkladne naštudovať zloženie a vybrať ho podľa vašich preferencií. Niekomu môže vyhovovať vyšší obsah sacharidov, pretože potrebuje hmotnosť skôr nabrať, iný používateľ siahne výhradne po prípravkoch určených do diéty.

Pokiaľ nájdete dobré zloženie u menej známeho výrobcu, neznamená to, že je proteínový prípravok zlý, a nie je teda dôvod sa ho strániť. Medzi preverené značky s kvalitnou ponukou však patrí Reflex, BioTech USA, MyProtein, GymBeam, aktínu či Prom-IN.

Cena

Najdôležitejšie hľadisko, podľa ktorých sa líši cena jednotlivých proteínov, sú množstvo a druh. V prípade srvátkových produktov je ešte vhodné brať ohľad na technológiu výroby. Na základe analýzy proteínov na trhu sme našli tri cenové pásma, z ktorých každé ponúka trochu odlišný sortiment.

Cena do 10 €

V najnižšej kategórii do 10 € dominujú najlacnejšie srvátkové proteíny. Štandardne sa jedná o koncentráty s pomerne nízkym obsahom bielkovín. Stretnúť sa môžete aj s malými baleniami kvalitnejších mliečnych, ale aj vegánskych proteínov. Ich gramáž však nepresahuje hranicu 500 g.

Cena od 10 € do 30 €

Stredné pásmo ponúka oveľa širší výber. Výnimkou nie sú ani väčšie balenia kvalitných srvátkových proteínov. Mnohé prípravky sú navyše vyrobené za použitia mikrofiltrácie, takže sľubujú oveľa lepšie vlastnosti. Výrazne širšia je aj ponuka bielkovín získaných z iných zdrojov. Veľkosť ich balenia nezriedka presahuje 1 kilogram, čo je množstvo, ktoré už nejakú tú dobu vydrží.

Cena nad 30 €

Najdrahšími proteínmi bývajú výhradne izoláty, prípadne hydrolyzáty, vyrobené technológiou mikrofiltrácie (CFM). Očakávať môžete veľmi vysokú kvalitu. Mnohé balíčky sú vyrobené s ohľadom na jedinca trpiaceho celiakiou. Voliť môžete zo všetkých zdrojov proteínov, hmotnosť začína na 1 kg pri kvalitnejších produktoch a končí pri niekoľko kilogramových baleniach lacnejších koncentrátov.

Často kladené otázky k proteínom

Aký proteín je vhodný pre bežného užívateľa?

Pre nenáročných užívateľov či začiatočníkov bez najrôznejších preferencií a potravinových intoleranciou sú najvhodnejšie srvátkové proteíny, konkrétne postačia koncentráty. Vyznačujú sa predovšetkým nízkou cenou a mnohých variantmi príchuťou. Je však nutné strážiť si zloženie, aby neobsahovali málo bielkovín a naopak zbytočne veľa tukov alebo sacharidov vrátane cukrov, a boli tak naozaj nápomocné pri budovaní svalovej hmoty.

Sú proteíny vhodné aj pre celiakov?

Väčšina proteínových prípravkov je bezlepková, a je teda vhodná aj pre ľudí s celiakiou. Každý proteín by mal mať na obale informáciu, či obsahuje lepok, alebo nie. Čisté proteíny v zásade lepok neobsahujú, a to bez ohľadu na druh. U ochutených variantov už ho ale môžete nájsť. Vždy preto odporúčame riadiť sa zložením.

Kedy je vhodné proteín užívať?

Proteín je najvhodnejšie telu dodať po tréningu, kedy je jeho využitie na rast a regeneráciu svalov najvyššia. V závislosti na konkrétnom prípravku ho ale väčšinou môžete konzumovať kedykoľvek počas dňa, pridávať do najrôznejších pokrmov, napríklad lievancov či buchiet. Špecifické užívanie majú predovšetkým kazeínové prípravky, ktoré je pre ich pomalú vstrebateľnosť najlepšie konzumovať pred spaním alebo ak nie ste práve aktívny a máte dlhú pauzu medzi jedlami (pri cestovaní, v škole).

Ako proteínový prípravok dávkovať?

Množstvo proteínu, ktoré by mal daný užívateľ konzumovať, sa líši podľa telesnej stavby aj životného štýlu. Ak máte sedavé zamestnanie, nie ste celkovo príliš aktívny, a napriek tomu chcete telu dodať viac bielkovín, postačí dávka okolo 0,8 g na kilogram telesnej hmotnosti. Bežný užívateľ so snahou o chudnutí či inú zmenu postavy by nemal prekračovať dávku 1,4 g / kg váhy, potrebné množstvo pre aktívnych športovcov sa môže vyšplhať až na 3 g / kg.

...

Napíšte komentár

Napíšte hľadané slovo / slová a stlačte ENTER