Ako zistiť, či je pre vás výhodnejšia živnosť alebo s.r.o

živnosť

Rozhodli ste sa splniť si svoj podnikateľský sen či premeniť záľubu na podnikanie? V takomto prípade vás hneď na začiatku čaká jedno z veľmi dôležitých rozhodnutí. Musíte si vybrať či podnikať formou živnosti alebo si založiť spoločnosť s ručením obmedzeným.

Začíname podnikať – Informácie, bez ktorých sa nezaobídete

Obe formy sa od seba líšia v mnohých aspektoch, preto je správny výber mimoriadne dôležitý. Chybnou voľbou si môžete poriadne sťažiť plnenie si sna o veľkých zárobkoch.

Podľa čoho sa teda rozhodnúť medzi živnosťou a s.r.o?

Myslieť by ste mali predovšetkým na nasledujúce rozdiely medzi týmito formami podnikania:

  1. Vznik podnikania: Zatiaľ čo založenie živnosti trvá iba niekoľko dní, v prípade eseročky to zaberie asi 10 pracovných dní a rátať musíte s vyššími nákladmi.
  2. Riziko (ručenie): Zatiaľ, čo v prípade živnosti ručíte za svoje záväzky celým svojím majetkom, hlavnou výhodou eseročky je, že proti všetkým rizikám podnikania ručí spoločník (spoločníci) len do určitej sumy.
  3. Účtovníctvo: Pri podnikaní na živnosť si môžete viesť jednoduché účtovníctvo, v prípade eseročky musíte viesť podvojné účtovníctvo.
  4. Dane: Základný rozdiel je v tom, že ako živnostník pri malom príjme platíte daň len 19%, ale ak zarobíte viac, budete musieť platiť daň vo výške 25%. V prípade s.r.o je sadzba dane z príjmu 21 % a táto daň sa platí bez ohľadu na výšku príjmu.
  5. Odvody: V prípade živnosti prvý rok neplatíte odvody do Sociálnej poisťovne, ale len minimálne zdravotné odvody. V prípade s.r.o., ak ste jediným spoločníkom a konateľom v spoločnosti a nestanovíte si za úlohu konateľa žiadnu odmenu, či mzdu, nemusíte platiť odvody do Sociálnej poisťovne.

Toto je niekoľko z najhlavnejších rozdielov medzi dvoma formami podnikania. Zabudnúť by ste nemali ešte na jednu dôležitú vec– spôsob ukončenia podnikania. Na začiatku na to mnohí nemyslia, avšak ak sa vám prípadne nebude dariť a vytvoríte si dlhy, práve vtedy sa prejaví rozdiel medzi živnosťou a spoločnosťou s ručením obmedzením.

Ak vás téma zaujala a chcete zistiť viac nielen o ukončení podnikania, ale aj o ďalších rozdieloch, všetko podstatné nájdete na blogu onlineinvest.sk, v ktorom vám poriadia, či je pre vás výhodnejšia živnosť alebo  s.r.o..

Predaj firmy

Ak však chcete začať podnikať ešte dnes, môžete si jednoducho firmu kúpiť. Stačí si kliknúť na onlineinvest.sk, kde nájdete podrobnosti o predaji firmy. V prípade, že máte záujem o predaj vašej firmy, môžete sa tam bezplatne zaradiť do zoznamu spoločností na predaj.

Zdroj: onlineinvest.sk

Tags from the story
, ,
Written By
More from redakcia

Porsche Taycan: Prvý elektromobil od Porsche už čoskoro!

Najnovší model od Porsche pre rok 2020, plne elektrický Taycan sedan príde...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *