Boháči si kupujú pandemické pasy. Sťahujú sa do bezpečnejších krajín

boháči

Keďže veľa krajín uzavrelo v súvislosti s pandémiou Covid-19 svoje hranice, nemali sa bohatí ľudia šancu dostať tam, kam by v skutočnosti chceli. Dnes už vycestovať môžu, ale môže ich to vyjsť poriadne draho. Počet žiadosti o trvalé pobyty sa od minulého roka zvýšili o 42 percent. Uvádza sa v správe obchodného makléra Henley & Partners.

Manželský pár si kúpil dva lístky prvej triedy vo výške 10 000 GBP (12 000 EUR), aby utiekol z Londýna na Barbados. Obavy však mal z toho, že spoločnosť British Airways zruší svoje lety a preto sa namiesto toho letelo súkromným lietadlom za 100 000 GBP (125 000 EUR). Mimochodom spoločnosť British Airways let uskutočnila..

Cena života, alebo všetko pre jeho záchranu

Teraz si boháči kupujú najvyššiu možnú poistku, aby sa ubezpečili, že sa budú môcť dostať do všetkých kútov sveta kde je vírus pod kontrolu. Začali si kupovať štátne občianstva v krajinách po celom svete..

Henley & Partners, britský sprostredkovateľ štátneho občianstva, je v tomto biznise jedným z najväčších hráčov. Podľa neho sa ročne vynaloží takmer 4 miliárd dolárov v súvislosti so správou identít občanov (pasov určených na predj). Posledné čísla poukazujú na 42 percentný medziročný nárast počtu ľudí, ktorí si v priebehu prvých troch mesiacov tohto roka podali formálnu žiadosť. Počet dopytov sa zvýšil o 25 percent.

Čo motivuje boháčov k tomu, aby získali únikový plán?

Investičná migrácia v podobe dovoleniek a služobných ciest sa zmenila na holistickejšiu víziu zahŕňajúcu zdravotnú starostlivosť a bezpečnosť. Čo teda motivuje jednotlivcov k tomu, aby získali únikový plán?

Podľa jedného talianskeho multimilionára, ktorý je kritický voči tomu, ako tamojšia vláda zvládla pandémiu, toto rozhodnutie ovplyvňujú dva faktory: biedne štátna zdravotníctvo a zatvorenie štátnych hraníc, ktoré rozdelilo rodiny.

Boháči chcú jednoducho veriť tomu, že existujú bezpečné miesta s dobrými lekárskymi službami, na ktoré sa môže v prípade potreby obrátiť celá rodina. Zaručiť to môže iba štátne občianstvo.

Boháči a ich najobľúbenejšie destinácie

Najobľúbenejšie pandemické pasy alebo programy trvalého pobytu sú tie z Austrálie, Antiguy, Svätého Krištofa a Nevisu, Tuvalu, Vanuatu, Rakúska, Švajčiarska, Portugalska, Cypru, Malty a Čiernej Hory.

Všetky ponúkajú štátnu príslušnosť alebo trvalý pobyt výmenou za priamy dar národnej pokladnici alebo za investície do miestneho majetku alebo podnikania. Môže to stáť iba 100 000 dolárov za jedného člena rodiny v Karibiku, pričom na Malte a na Cypre sa ceny pohybujú od 1 do 2 miliónov EUR a v Rakúsku to vychádza na 7 miliónov EUR.

Čo z toho majú jednotlivé krajiny?

Austrália a Rakúsko sú obzvlášť atraktívne, pretože majú nielen kvalitnú zdravotnícku starostlivosť, ale vlády každej krajiny konali rýchlo, aby obmedzili šírenie vírusu. Spojené kráľovstvo, ktoré bolo v posledných rokoch magnetom pre boháčov síce ponúka možnosť pobytu – ale nie cestovný pas.

Británia sa nepovažuje za bezpečné útočisko, pretože reakcie tamojšej vlády sú podľa kritikov nedostatočné a pomalé.

Možnosť kúpiť si viaceré občianstva za peniaze poskytuje bohatým ľuďom výhodu v ochrane ich zdravia a životného štýlu. Netreba však zabúdať na ani na poplatky a dane, ktoré sú potrebným zdrojom kapitálu pre vlády. Napr. taká Antigua je čisto závislá od cestovného ruchu a teraz tam žiadny nie je a nejaký čas ani nebude. Takéto krajiny preto potrebujú nové finančné zdroje a investičné občianstvo je jedným z nich.

Zdroj: robbreport.com

More from Marek Poleč

Elekrický crossover Ford Mustang Mach-E bude mať parádny dojazd

Potvrdili sa špekulácie o tom, že nový Mustang Mach-E automobilky Ford, bude...
Čítať ďalej