Dá sa svetlo počuť? Unikátny koncert dokázal, že áno!

Vedeli ste, že svetlo sa dá nielen vidieť, ale aj počuť? A nielen to – môže byť z neho dokonca pôsobivé hudobné dielo. Presvedčilo sa o tom vyše 300 hostí v slávnej viedenskej koncertnej sále Brahms Hall. Práve tam zažil svoju svetovú premiéru koncert Sound of Light, prvý projekt svojho druhu, ktorý transformoval severskú polárnu žiaru do dosiaľ nevídanej hudobnej podoby.

Vypočujte si jeden z najkrajších prírodných úkazov

Celý príbeh Sound of Light sa začal písať pred pár mesiacmi. Profesionálny “lovec polárnej žiary”, fotograf Kjetil Skogli strávil množstvo nocí pod holým nebom neďaleko mesta Tromsø na severe Nórska s jediným cieľom: natočiť zábery polárnej žiary.

Ostrieľaný majster objektívu následne zábery, ktoré zachytil, odoslal do zvukového laboratória. Tam sa ich skúmania ujal špeciálny systém s umelou inteligenciou, ktorý dokáže analyzovať farbu, tvar, veľkosť či rýchlosť. Na základe týchto vlastností vytvoril základnú hudobnú líniu, pričom vo finálnej fáze podal stroju pomocnú ruku skladateľ Mark Sayfritz.

Akonáhle bolo hudobné dielo hotové, ostával ešte posledný krok: predviesť ho pred živým publikom. Tejto úlohy sa zhostil James Shearman, uznávaný dirigent, ktorý symfóniu novej generácie odprezentoval v slávnej Brahms Hall vo Viedni.

“Mojou úlohou bolo zosilniť emócie z tohto konkrétneho predstavenia, takže divák môže mať pocit, že k nemu polárna žiara skutočne prehovára prostredníctvom hudby,” povedal James Shearman, dirigent koncertu Sound of Light.

Keď hudbu tvorí technológia

Ako teda znie polárna žiara? Odpoveď na túto otázku dostalo 300 pozvaných hostí z celej Európy priamo v slávnej Brams Hall vo Viedni, kde včera večer James Shearman v spolupráci s viedenským symfonickým orchestrom odohral jedinečný koncert Sound of Light. Inšpiráciou netradičnej myšlienky sa stali schopnosti top smartfónu značky Huawei, modelu Mate 20 Pro. Jeho pokročilé funkcie čoraz viac stavajú do popredia otázku: bude jedného dňa technológia schopná nahradiť ľudský talent?

Osobnosti, ktoré sa podieľali na projekte Sound of Light:

Kjetil Skogli, lovec polárnej žiary: fotograf, lovec polárnej žiary a sprievodca v Nórsku. Kjetil spolupracoval s televíznymi kanálmi ako BBC, 60 Minutes Australia, NRK a mnohými inými, pre ktorých natáčal a fotografoval polárnu žiaru. Zohral kľúčovú úlohu v Sound of Light ako sprievodca pri hľadaní nepolapiteľného prírodného fenoménu. Jeho vedomosti o sledovaní a pochopení polárnej žiary boli pre projekt zásadné.

Mark Sayfritz, skladateľ: jeden z najplodnejších umelcov, skladateľov a producentov hudobného priemyslu. Mark je držiteľom mnohých ocenení za svoje soundtracky a zvukový dizajn, vrátane práce s celosvetovo známymi značkami. Jeho úloha spočívala v “aranžovaní” prvkov zvuku, vytvorených špeciálnym systémom AI a štruktúrovaní týchto nových zvukov do originálnej symfónie. Jeho nadšenie pre spoluprácu, uchopenie technológie a skúsenosti so zvukom sa ukázali ako neoceniteľné.

James Shearman, dirigent: celosvetovo uznávaný britský dirigent, ktorý sa podieľal na hudbe k viac ako 80 celovečerným filmom vrátane Kráska a zviera, Manchester by the Sea a Harry Potter a Ohnivá čaša. Úloha Jamesa Shearmana ako aranžéra a dirigenta pre Sound of light bola neoddeliteľnou súčasťou konečnej realizácie.

Informácie zo sveta Huawei Consumer BG nájdete denne aktualizované na:

URL: https://consumer.huawei.com/sk/
Facebook: https://www.facebook.com/HuaweiMobileCZSK/
Twitter: https://twitter.com/HuaweiCZ_SK
Instagram: https://www.instagram.com/huaweimobileczsk
YouTube: https://www.youtube.com/huaweimobileczsk

O Huawei Consumer Business Group

Produkty a služby spoločnosti Huawei sú k dispozícii vo viac ako 170 krajinách a používa ich tretina svetovej populácie. V roku 2018 sa spoločnosť umiestnila na 2. mieste v dodávkach smartfónov. Šestnásť R&D (výskumných a vývojových) centier bolo založených v USA, Nemecku, Švédsku, Rusku, Indii a Číne. Huawei Consumer BG je jednou z troch business divízií spoločnosti a sústreďuje sa na smartfóny, PC a tablety, nositeľné zariadenia a cloudové služby. Globálna sieť Huawei je postavená na 20 rokoch bohatých skúseností v telekomunikačnom priemysle a jej cieľom je prinášať najnovšie technológie spotrebiteľom na celom svete.

More from Marek Poleč

Elekrický crossover Ford Mustang Mach-E bude mať parádny dojazd

Potvrdili sa špekulácie o tom, že nový Mustang Mach-E automobilky Ford, bude...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *