Diamantové šperky – najtvrdšie, najvzácnejšie a najvyhľadávanejšie zo všetkých drahokamov

Diamanty sú legendárnym symbolom moci. Kameň ostrý ako britva dokáže rozrezať ostatné kamene, a sám všetkým odolať. Len málo ľudí zostane chladných pri pohľade na tento predmet večnej túžby.

História diamantov sa začala písať roku 400 p.n.l. v Indii, kde sa začalo po nich po prvýkrát systematicky pátrať. Do Európy sa dostali omnoho neskôr – v skutočnosti až v 17. storočí. V tom čase kupec Jean-Baptiste Tavernier predal francúzskemu kráľovi Ľudovítovi XIV. niekoľko kúskov pochádzajúcich z ďalekých výprav.

Krátka história diamantov až po súčasnosť

Do 18. storočia zostali diamanty výsadou mužov a zdobili iba koruny, žezlá, prstene a meče kráľov a dvornej šľachty. Každý diamant potrebuje byť presne vybrúsený, aby sa v celej kráse dúhovo rozžiaril. Brusičské techniky vyspeli až ku koncu 18. storočia, kedy bol vyvinutý fazetový briliantový výbrus. Ten umožnil vyniknúť  ozdobnej stránke diamantov, a veľmi skoro si našiel cestu aj do dámskych šperkovníc.

Diamant tvoria kryštály uhlíka, ktorý sa vyskytuje v dvoch formách. Takmer denne sa s ním stretávame ako s grafitom, tmavosivým, nepriehľadným nerastom používaným ako tuha do ceruziek. Keď je však uhlík v útrobách zeme vystavený výnimočne vysokému tlaku a teplote, atómy sa začnú zoskupovať do tvrdých priesvitných kryštálov. Erupcie v sopečných oblastiach vytláčajú vzniknuté drahokamy na povrch, čo umožňuje geologické výskumy.

diamonds

Najväčšie diamanty sveta pre kráľov z Británie

V minulosti bola hlavným exportérom diamantov India. V súčasnosti sa o čelné pozície delia Brazília, Juhoafrická republika, Čína, Rusko a Sierra Leone, ale ťažba prebieha aj v ďalších afrických štátoch, v Kanade a v Austrálii.

Najväčším doteraz nájdeným diamantom je slávny „Cullinan“ objavený v roku 1905 pri Pretórii v Južnej Afrike. Jeho hmotnosť bola 3 106 karátov (620 gramov) a dostal ho do daru britský kráľ Edward VII. Na jeho príkaz ho brusiareň v Amsterdame rozrezala na 9 veľkých a takmer 100 menších kusov. „Cullinan I“, ktorý s hmotnosťou 530 karátov zostáva najväčším briliantom sveta, sa roku 1910 dočkal vsadenia do kráľovského žezla, menší „Cullinan II“ ozdobil korunu kráľovnej.

Brúsenie diamantov je mimoriadne namáhavá práca, vyžadujúca majstrovskú presnosť a roky skúseností. Hodnota briliantu sa posudzuje na základe hmotnosti udávanej v karátoch, výbrusu, jasnosti a farebnosti. Jeden karát (skratka „ct“) sa rovná 200 miligramom.

diamant

Ktoré diamanty sú najvzácnejšie a najcennejšie?

Z diamantu robí diamant brúsenie do faziet (hladkých políčok) a uhlov, ktoré dokonale odrážajú svetlo. Až diamant vybrúsený do 56 faziet možno nazývať briliantom. Neznamená to však v žiadnom prípade, že iné druhy výbrusov nie sú rovnocenné. Najdôležitejšou požiadavkou ostáva, aby dal výbrus čo najlepšie vyniknúť kameňu a vyhovoval klenotu, v ktorom zažiari.

Jasnosť závisí na čistote kameňa. Tu sa hodnotí počet, veľkosť a umiestnenie prípadných uzavrenín, priesvitnosť a štrukturálne nepravidelnosti. Najvyššie ocenenie, označované „FL“ (flawless), získavajú iba kamene bez jedinej vnútornej a vonkajšej nedokonalosti, ktoré pod mikroskopom preukážu absolútnu čírosť. Označenie „IF“ (internally flawless) znamená, že mikroskop neodhalil žiadne vnútorné uzavreniny. Nasledujú stupne „VVS“  (very very sligthly imperfect) a „VS“ (very slightly imperfect), ktoré pod pod mikroskopom zahŕňajú sotva viditeľné nedokonalosti.

Najcennejšími a najvyhľadávanejšími sú „obyčajné“ bezfarebné kamene. Svetlo do nich dokáže bez zábran preniknúť a rozohrať úchvatnú dúhu. Väčšina diamantov sa označuje písmenom „D“ (bezfarebné kamene) a písmenom „Z“ (žlté alebo nažltlé odtiene). Dostupné sú taktiež ružové a hnedé odtieňe a obzvlášť za modré, červené, zelené a takmer čierne diamanty (nazývané čarovné alebo fantastické) platia zberatelia obrovské sumy.

Šperky z diamantov sú najcennejšie a najžiadanejšie

Internetový obchod Ardiama.sk sa špecializuje na predaj, ale aj zákazkovú výrobu kvalitných diamantových šperkov. Sortiment obchodu tvoria originálne zásnubné prstene, svadobné obrúčky, luxusné diamantové náušnice, náhrdelníky a náramky.

Nádherné diamantové prstene z e-shopu Ardiama.sk sú kvalitné, majú originálny dizajn a kvalité spracovanie. K dispozícii sú diamantové prstene z bieleho, ružového i žltého zlata. Ochotní poradcovia vám pomôžu pri určovaní veľkosti prsteňa ako aj pri výbere diamantu. Obchod poskytuje k diamantom vyššej váhy certifikát organizácie GIA (Gemological Institute of America).

Pravdepodobne aj vy ste nosili náušnice už od vášho detstva. Náušnice patria medzi šperky, ktorými sa ženy zdobia odpradávna. Rozhodne by nemali chýbať ani vo vašej šperkovnici. Noste ich každý deň, pri každej príležitosti. Sú klasickým šperkom, pričom sú dostupné vo vyhotovení ako drobné napichovačky až po veľké a masívne kúsky. Ideálne náušnice sú také, ktoré vhodne zvýraznia vašu tváre, podtrhnú farbu očí, alebo odvedú pozornosť od prípadných nedostatkov. Šperky vo forme náušníc sú vhodným darom pre vašu milovanú osobu či rodinného príslušníka. Náušnice z e-shopu Ardiama.sk sú malým umeleckým dielom, ktorý okamžite zaujme vaše okolie a rozžiari vašu tvár.

Zdroj: ardiama.sk

Tags from the story
,
Written By
More from redakcia

Pandora Alarm: komplexné zabezpečenie s pokročilými funkciami

Chceli by ste aby motor vášho automobilu bežal dlhé roky ako švajčiarske...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *