Horský, cestný, alebo elektrický bicykel? Sprievodca výberom a kúpou

Výber vhodného bicykla býva často krát tvrdým orieškom. Na trhu totiž existuje niekoľko typov, ktoré sa líšia svojím konštrukčným vyhotovením, veľkosťou a zameraním. Treba si položiť pár zásadných otázok tohto typu – Na akom povrchu budem najčastejšie jazdiť? Čo od svojho bicykla očakávam z pohľadu vyhotovenia, výdrže a komfortu? Postupujte podľa uvedených bodov a na konci budete  mať jasno v tom, aké bicykel je ideálny práve pre vás.

Bicykel a voľba správneho typu

Súčasný trh je zaplavený množstvom rôznych typov bicyklov, pričom každý z nich je vhodný do iných špecifických podmienok. Ujasnite si preto najprv v akom teréne budete bicykel používať. Pokiaľ ho chcete do ostrejšieho terénu, vyberte horský,  pokiaľ bicyklujete veľa a často na spevnených cestát jasnou voľbou bude cestný bicykel.

Detský cyklovozík. Sprievodca výberom a kúpou

Kompromis medzi oboma variantmi predstavujú trekingové bicykle. Každý typ má svoje špeciálne charakteristiky, čo sa týka rámu, kolies, plášťov, pedálov, bŕzd a príslušenstva. Vedľa tohto základného rozdelenia možno naraziť aj na špecifickejšie druhy ako BMX bicykle pre freestyle, detské bicykle alebo napr. elektrobicykle. Verte, že aj v rámci jednotlivých typov kolies narazíte na ďalšie delenie.

Tu je výpis všetkých najpoužívanejších typov bicyklov.

    • horské bicykle
    • trekingové bicykle (krosové bicykle)
    • cestné bicykle
    • BMX bicykle
    • detské bicykle
    • elektrobicykle
    • Kto bude na bicykli jazdiť?

      Po výbere správneho typu bicykla musíte brať ohľad na to, kto bude tento dopravný prostriedok využívať. Zamerajte sa na pohlavie a tiež výšku jazdca. Bicykle sa delia na mužské a ženské (existujú aj unisex varianty), výška ovplyvňuje to, ako veľký rám a kolesá by ste si mali zaobstarať pre pohodlnú jazdu. Špecificky vyberajte bicykle pre deti.

      Koľko chcete investovať?

      Zvyšok parametrov, ktoré ovplyvňujú pôžitok z jazdy, závisí na tom, koľko ste ochotní za bicykel zaplatiť. So stúpajúcou cenou získate všetky komponenty z kvalitných, odolných a ľahkých materiálov, ktoré vám potom dovolia náročnejšiu jazdu a prekonávanie svojich limitov. Zamerajte sa na materiál rámu, kľuky a pedále (prípadne cyklistické topánky), typ bŕzd, odpruženia, kvalitu prevodového ústrojenstva (vrátane celkového počtu prevodov) a ďalšie komponenty s príslušenstvom.

      Pozrite sa na najdrahší na Slovensku dostupný bicykel. Je ním Scott Spark RC 900 SL AXS 2020

       

      Horské bicykle

      Horské bicykle sú určené do náročnejšieho terénu. Tomu zodpovedá aj samotná stavba. Širšie pneumatiky horských bicyklov s vyšším dezénom zlepšujú prejazdnosť nespevneným cestami a dôraz je kladený na celkovej vystuženie konštrukcie rámu. Aj napriek tomu je hmotnosť kolies vcelku prijateľná. Horské bicykle si veľmi ľahko poradia s lesnými cestami, bahnitým terénom a so šotolinovými chodníkmi. Výhodou horského bicykla je možnosť použitia aj na bežnej asfaltovej ceste, kde však môže do určitej miery strácať na jazdnom komforte.

      Trekingové bicykle

      Trekingové bicykle často krát označované aj ako krosové, sú odnožou horských bicyklov. Možno ich označiť za najobľúbenejšie modely, pretože ponúkajú dostatočné pohodlie ako na ceste, tak v ľahšom teréne. Práve slovo „ľahší“ tu hrá podstatnú úlohu. Ich rám a pneumatiky už nie sú tak masívne, ako u kolies horských, napriek tomu ale prekonávajú stavbu kolies cestných.

      Trekingové bicykle vynikajú svojou univerzálnosťou, vďaka stavbe rámu majú celý rad najrôznejších doplnkov, ktoré sa dajú využívať pri krátkodobé či dlhodobé cykloturistike.

       

      Cestné bicykle

      Ak vás nezaujíma prechádzanie terénom a patríte medzi zberateľov kilometrov na ceste, voľte cestný bicykel. Ten je skonštruovaný tak, aby sa ním dala dosiahnuť vyššia rýchlosť, komfortný posed pri jazde a celková aerodynamika. Tejto charakteristike zodpovedá aj celková stavba bicykla so stávkou na tenšie materiály a nižšiu hmotnosť. Ich neprehliadnuteľným prvkom sú špeciálne riadidlá zatočená dole, ktorá mnohí poznajú pod ľudovým označením „barany“. Práve tie upravujú jazdcom posed tak, že je možné dosiahnuť vyšších rýchlostí vďaka zlepšenej aerodynamike.

      BMX bicykle

      Ide o špecifickú kategóriu bicyklov, ktoré nie sú primárne určené pre bežné jazdenie na ceste. Tieto bicykle sa využívajú na uzavretých tratiach a rampách, kde sú s nimi vykonávané najrôznejšie triky. V tomto prípade ide o bicykle maximálne jednoduché bez zbytočných prevodov. Na druhej strane musia byť BMX bicykle pevné a odolné pri doskokoch.

      Detské bicykle

      Kapitolou samou o sebe sú detské bicykle, ktoré sú svojou stavbou a veľkosťou určená deťom vo veku od 2 do 14 rokov. Niektoré modely disponujú aj bezpečnostnými prvkami prispievajúcimi k výučbe jazdy. V tomto smere nie sú na bicykle kladené žiadne väčšie požiadavky.

      Elektro bicykle

      Elektro bicykle sú výdobytkom nedávnej doby. Na prvý pohľad ide o klasické typy bicyklov, ktorých neoddeliteľnou súčasťou sú elektromotory a batérie pomáhajúci jazdci pri šliapaní. Elektropohon je dnes montovaný najčastejšie do horských a trekingových bicyklov. Ich veľkou výhodou je výpomoc pri jazde, ktorá má samozrejme obmedzenú životnosť podľa toho, s akou intenzitou túto technológiu využívate. Medzi zápory patrí vyššia hmotnosť, ktorej okúsite v situácii, keď sa vám pri výlete vybije batéria.

      Ideálny bicykel a veľkosť

      V okamihu, kedy si ujasníte, aký typ bicykla vám bude vyhovovať najviac, musíte prejsť k otázke týkajúcej sa veľkosti. Tá totiž v plnom rozsahu rozhoduje o vašom jazdnom komforte a je zárukou toho, že vám bicykel vydrží dlhšiu dobu. Pristupujte odlišne k výberu bicykla pre dospelého a pre dieťa, v ponuke určite objavíte veľa modelov určených pre mladých začínajúcich cyklistov.

      Z pohľadu veľkosti možno najčastejšie objaviť dvojaký delenie, v závislosti na konkrétnom výrobcovi alebo predajcovi bicyklov.

          • veľkosti podľa rámu
          • veľkosti podľa rozmeru kolesa

      Veľkosť podľa rámu

      Rozmery rámu, resp. veľkosť sa najčastejšie udáva v palcoch. Naraziť samozrejme môžete na písmenové označenie podobne ako pri oblečení, výšku postavy človeka alebo na vzdialenosť od zeme k rozkroku. Práve optimálna veľkosť  bicyklov s pánskym rámom by sa mala pohybovať okolo 5 cm od rozkroku človeka k rámu.

      Vzhľadom k tomu, že bicykle nie sú univerzálnym dopravným prostriedkom a ponúka nespočetné množstvo podôb a typových úprav, nemožno v podstate určiť žiadnu univerzálnu veľkosť.

      Veľkosť podľa rozmeru kolesa

      Popri veľkosti rámu sa možno stretnúť aj s rozmerovým delením aj podľa veľkosti kolies. Aj v tomto prípade je využívané merné jednotky v palcoch. Priemer kolesa od 10- 24-palcov je určený pre detské bicykle. Od 26 – 29-palcov pre bicykle horské a od 27 – 28-palcov pre bicykle trekingové, krosové a cestné.

      Ideálny bicykel a rám

      Pri výbere bicykla možno naraziť na dve podoby rámov. Sú to pánske rámy a dámske rámy, ktoré sú po väčšinou znížené. Ich výskyt však nie je tak častý a týka sa skôr niektorých trekingových bicyklov. Aj ženy volia v dnešnej dobe skôr pánske rámy.

      Aj napriek tomu máte možnosť objaviť odlišnosti rámov hlavne z hľadiska ich výrobného materiálu:

          • Oceľové rámy sú súčasťou najlacnejších bicyklov, ktorých nevýhodou je predovšetkým vyššia hmotnosť.
          • Hliníkové rámy sú na rozdiel od oceľových podstatne ľahšie, ale menej pružné.
          • Horčíkové a karbónové rámy sú pružné, pevné a celkovo sa vyznačujú nízkou hmotnosťou.
          • Titánové rámy sú technologicky pomerne nákladné, sú však najlepšie, ale aj najdrahšie.

      Ideálny bicykel a odpruženie

      Odpruženie bicykla sa úmerne premieta do jazdných vlastností konkrétneho modelu. Pod pojmom odpruženie si možno predstaviť v podstate tri varianty produktov, ktoré možno na súčasnom trhu zakúpiť.

          • pevná vidlica
          • predná odpružená vidlica
          • celo odpružený bicykel

      Najčastejšie narazíte pravdepodobne na modely s odpružením prednej vidlice. Bicykle s pevnou vidlicou nemajú žiadny prvok odpruženie. Predná vidlica je pevná a priamo spojená s rámom bicykla. Výhodou je určite nízka obstarávacia cena. Nevýhodou zhoršený jazdný komfort. Cítiť budete pravdepodobne každý prejazd nerovnosti.

      Predná odpružená vidlica

      Predná odpružená vidlica predstavuje zlatú strednú cestu. Poskytuje totiž príjemné odpruženie v prednej časti a prejazdy nerovnosťami sú roznášané a vaše ruky pri jazde nedostávajú toľko zabrať. Na trhu samozrejme existujú rôzne typy predných vidlíc s odpružením, ktoré sa líšia hlavne cenou, použitými materiálmi a možnosťou nastavenia.

      Celo odpružený bicykel

      Pomyselným vrcholom z pohľadu odpruženie sú celo odpružené bicykle. V ich prípade nájdete nielen odpruženú prednú vidlicu, ale aj zadnź časť. To prináša jazdcovi max. pohodlie, či už v príp. stúpania alebo zjazdu terénom. Toto riešenie sa týka hlavne horských bicyklov, kde tento mechanizmus využijete najviac.

      Celo odpružené vyhotovenie filtruje akékoľvek nárazy, čím šetríte hlavne ruky, chrbát a ostatné oblasti svojho tela. Táto verzia je spojená s vyššími obstarávacími nákladmi.

      Ideálny bicykel a brzdy

      Brzda sú neoddeliteľnou a hlavne veľmi dôležitou súčasťou bicykla. Ide vo svojej podstate o bezpečnostný prvok, vďaka ktorému ste schopní zabrzdiť a zastaviť na mieste. Aj v tejto oblasti máte na výber z dvoch najčastejších mechanizmov, ktorých kvalita úmerne súvisí s cenou.

          • brzdy čeľusťové
          • brzdy kotúčové

      Čelusťové brzdy

      Zvyčajne sa s nimi stretnete pod názvom brzdy ráfikové alebo v-brzdy. Pozná ich bezpochyby každý cyklista z dôb minulých. Ide o špeciálne čeľuste, na ktorých sú umiestnené brzdové doštičky zhotovené z najrôznejších materiálov, ktoré pri brzdení tlačia na ráfik kolesa. Ide o tú lacnejšiu variantu, ktorá však môže byť vykúpená zhoršeným brzdným účinkom, a to predovšetkým za mokrého a rozbahneného počasia.

      Kotúčové brzdy

      Tie je možno považovať za prvotriednu výbavu súčasnej doby, samozrejme v závislosti na tom, aký mechanizmus zvolíte.

          • mechanické brzdy
          • hydraulické brzdy

      Technológia brzdenia je obdobná ako u osobných automobilov, len s tým rozdielom, že v tomto prípade ide o zmenšenú podobu určenú pre bicykel. Kotúčové brzdy sa pýšia svojou vysokou účinnosťou v akomkoľvek teréne. Na druhej strane musíte počítať aj s vyššími obstarávacími nákladmi, hmotnosťou a zároveň nutnosťou ich nastavovania.

      Ideálny bicykel a prevody

      Jedným z dôležitých prvkov bicykla sú prevody, ktorých môže byť hneď niekoľko. Správne odstupňovanie vedie k ďaleko lepším jazdným vlastnostiam, a to platí tak pre bicykle cestné, horské aj trekingové.

      Vpredu sa zvyčajne stretnete s dvomi až tromi prevodníkmi (umiestnenými pri pedáloch), ktorými sú ovládajú prehadzovačky. Zadná časť (čiže kazeta) sa líši model od modelu a prevody na nej sa menia prehadzovačkou. Všeobecne možno za štandardnú považovať nasledujúce výbavu.

          • horské a krosové bicykle– 24 až 30 prevodov
          • cestné bicykle– 18 až 30 prevodov
          • zjazdové bicykle– 9 až 27 pevodov

      K tomuto číslu sa vždy dopracujete vynásobením  predného a zadného prevodníka. Výraznou výnimkou nie sú už ani kolesá s jedným prevodníkom a kazetou desiatich prevodov. Znížením počtu prevodníkov sa dá docieliť nižšia váhy celého bicykla a menšieho rizika technické závady.

      Ďalšie komponenty a príslušenstvo

      Okrem už spomínaných dôležitých súčastí bicyklov je dobré spomenúť aspoň pár ďalších komponentov, bez ktorých by zážitok z jazdenia bol nemožný alebo dosť ochudobnený

      Riadidlá a gripy
      U riadidiel môžeme nájsť rôzne druhy, ktoré sa hodia pre odlišný spôsob jazdy. Môžeme si vybrať buď lomenú alebo rovnú variantu. Líšia sa tiež zakončenie riadidiel, kde máme napríklad barany (často u cestných bicyklov), rohy (horské a trekingové bicykle), prípadne zakončenie chýba. S výberom riadidiel súvisí aj výber gripov, teda úchytov pre ruky. Tie môžu byť z rôznych materiálov, najčastejšie z gumy. Každý cyklista by si mal najskôr vyskúšať, či mu vybraný model sedí a dobre sa drží. Gripy sa buď nasúvajú, alebo upevňujú aretačnou skrutkou.

      Kľuky a pedále
      Nepostrádateľná časť bicykla. Kľuky prenášajú energiu cyklistu, ktorú vyvíja do pedálov. Môžu byť zhotovené z rôznych zliatin kovov, ideálne je pevnosť a zároveň nízka hmotnosť. Čo sa týka pedálov, odporúčame sa vyhnúť umelohmotným variantom. Existujú v zásade dva základné typy – platformové (široká základňa s výstupkami proti pošmyknutiu) a nášľapné (špeciálny mechanizmus zámkov, do ktorého sa zamkne cyklistická obuv) pedále. Raritou sú potom magnetické pedále.

      Sedlá
      Majú veľký vplyv na pohodlie pri jazde. Určite je nutné brať ohľad na šírku sedla, líši sa u mužov a u žien. Pre športovú jazdu sa používajú tvrdšie, užšie a ľahší sedla, pre rekreačné a pohodlnú jazdu sú vhodné skôr širšie a mäkká (gélové).

      Plášte a duše
      Medzi samotnými dušami veľké rozdiely nenájdete, v niektorých bicykloch dokonca nie sú. Musí sa dbať na veľkosť a šírku. Dôležitým faktorom pri jazde je ale správne vyhotovenie plášťa. Široké plášte s drsným povrchom a výraznou vzorkou sú vhodnejšie do ťažšieho terénu, naopak úzke plášte s minimálnym dezénom sa používajú na cestných modeloch. Existujú aj kompromisné varianty, najčastejšie ich nájdeme na trekingových bicykloch.

      Blatníky
      Blatníky sú schopné ochrániť cyklistu aj jeho bezprostredné okolie od následkov zlého počasia. Existujú pevné alebo voľné varianty, prípadne sa blatníky líšia materiálom.

      Príslušenstvo
      Medzi základné prvky cyklistického príslušenstva a doplnkov môžeme spomenúť napríklad tieto:

      Cyklistické tretry
      Ide o pevne padnúce obuv, ktorá má na spodnej strane špeciálny zámok, ktorý presne zapadá do konkrétneho pedálu. Existuje viac variantov, preto pri výbere dávajte pozor na kompatibilitu.

      Cyklistické svetlá a odrazky
      Cyklista by mal vždy dbať na bezpečnosť a dobrú viditeľnosť. K tomu mu v zhoršených svetelných podmienkach pomôžu cyklistické svetlá. Aby cyklistu dobre videli aj ostatní účastníci premávky, je dobré používať aj odrazky.

      Cyklistická prilba
      Základný bezpečnostný prvok, na ktorý by nemal nikto zabúdať najmä pri jazde v cestnej premávke alebo ťažšom teréne.

      Tašky
      Tašky špeciálne upravené na pripevnenie ku konštrukcii bicykla.

      Držiaky na fľaše
      Konštrukcia na ľahko prístupnom mieste, kam si cyklista umiestni fľašu s nápojom tak, že na ňu môže dosiahnuť aj za jazdy.

      Cyklistický odev
      Oblečenie z kvalitných materiálov, ktoré odvádza pot a dokáže udržať telo športovca v optimálnej teplote. Cyklistické kraťasy sú navyše vybavené mäkkou výplňou v mieste, ktoré je v kontakte so sedlom.

      Stojan
      Jednoduchý pomocník, vďaka ktorému nemusíte opierať koleso o stenu alebo o strom.

      Náradie
      Vybavenie, s ktorým zvládnete základné opravy rôznych súčastí kolesa. Pár kľúčov, záplaty a lepidlo, prípadne náhradnú dušu je dobré mať pri sebe priamo na vychádzke.

      Ceny

      Vyberať možno z troch cenových hladín. Pokiaľ nechcete za svoj nový bicykel utratiť veľa vyberajte z tej najlacnejšej. Najviac zastúpené sú tu samozrejme trekingové a horské bicykle. Cestné modely tu nájdete skôr výnimočne. Najväčšie zastúpenie majú modely s pevnou a prednou odpruženou vidlicou. Počet prevodov je okolo 21 až 24, hmotnosť sa pohybuje medzi 14 až 15 kg a v niektorých prípadoch sú k dispozícii aj kotúčové brzdy.

      Stredná cenová kategória je možno najrozšírenejšia. Bicykel v tejto hodnote je už zárukou toho, že sa jazdeniu môžete oddať naozaj vo veľkom a vždy budete mať pod sebou komfortný dopravný prostriedok. Takmer každý model za túto cenu má odpruženú prednú vidlicu a kotúčové brzdy. S hmotnosťou bicykla sa dostanete pod hranicu 13 kg a aj počet prevodov sa bude blížiť hodnote 27. Svoje pevné zastúpenie tu majú aj najrôznejšie modely bicyklov cestných, nielen tých horských a krosových.

      Bicykle pre tých, ktorí veľmi dobre vedia, čo chcú. S nárastom cien totiž nedostanete iba lepšiu výbavu v podobe prevodov či bŕzd, ale hlavne kvalitu jednotlivých komponentov a nízku hmotnosť. Najväčšie zastúpenie tu majú bicykle horské a cestné. V prípade tých terénnych jasne víťazia celo odpružené mechanizmy, váha býva pod 12 kg pri použití väčších priemerov kolies – najobľúbenejšie sú 27,5 a 29-palcové.

      Či už sa rozhodnete pre akúkoľvek cenovú hladinu, vždy sa stretnete s radom preverených značiek, medzi ktoré patrí Cannondale, Giant, Author, Trek, Superior, Rock Machine, Merida, Maxbike a mnohé ďalšie.

Napíšte hľadané slovo / slová a stlačte ENTER