Kupujeme šperky pre radosť. S prehľadom, rýchlo a lacno

Náušnice, náhrdelníky, prívesky či náramky – tých nie je nikdy dosť. Ženy ich jednoducho milujú. Výber toho správneho šperku však môže predstavovať neľahkú úlohu. Ako vedieť, čo je to pravé, keď je ponuka taká veľká?

Pri výbere šperkov by ste sa mali zamyslieť nad tým, pre koho budú určené a z akého materiálu budú vyrobené. Môžete sa inšpirovať týmto článkom, ktorý vznikol v spolupráci s internetovým obchodom elbeza.sk.

Šperky sa zvyknú vyberať podľa vkusu ženy, jej veku a príležitosti. Muži vyjadrujú svoju osobnosť pomocou štýlových prsteňov, náramkov, retiazok alebo zdobených spôn na kravatu a manžetových gombíkov. Najtradičnejším detským šperkom sú náušnice, ktoré sa často dedia z generácie na generáciu. Deťom však môžete darovať aj retiazku či náramok.

Materiál a rýdzosť šperku

Medzi najluxusnejšie materiály patrí bezpochyby zlato. Ide o veľmi kvalitný a trvácny kov ktorý je k dispozícii v žltej, bielej alebo ružovej podobe. Zlaté šperky sa vyrábajú zo zliatiny rýdzeho zlata a ďalších prímesí, ako napr. striebra, medi či zinku. Nespôsobuje alergické reakcie a natrvalo zachováva svoj lesk.

Striebro je obľúbené najmä pre svoj decentný vzhľad. Bez povrchovej ródiovej úpravy však môže černieť, takže vyžaduje viac starostlivosti.

Pod pojmom bižutéria sa rozumie najlacnejší materiál v podobe zliatiny medi a zinku. Osoby s citlivou pokožkou alebo alergici ho nemusia dobre znášať. Chirurgická oceľ naopak dokáže veľmi dobre odolávať mechanickému poškodeniu a korózii. Vzhľadom pripomína striebro, je ale cenovo dostupnejšia. Šperky z chirurgickej ocele sú zdravotne neškodné a tak vhodné aj pre alergikov. Najtvrdším materiálom v šperkárstve je titan, ktorý sa vyznačuje veľmi dlhou životnosťou. Je hypoalergénny, odoláva korózii a je veľmi ľahký.

Rýdzosť sa vyjadruje puncom rýdzosti, ktorý sa označuje aj ako rýdzostné číslo. V prípade zlata je ukazovateľom počet karátov, ktorý udáva hmotnostný obsah zlata v šperku. Čím vyšší počet karátov, tým nižší obsah ostatných prímesí a tým hodnotnejší šperk. Jeden karát zodpovedá 1/24 hmotnosti kovu – rýdze zlato má teda 24 karátov. Pre ostatné kovy (striebro, platina) sa tento pomer vyjadruje v tisícinách.

Vyberáme šperk podľa tónu pleti, farby vlasov a očí

Kľúčom úspechu každého looku je správne zladené oblečenie, vlasy, make-up a doplnky. Týka sa to samozrejme aj výberu šperkov. Hoci si mnohí myslia, že klenoty sú neutrálne a je ich možné bez problémov kombinovať s akoukoľvek pleťou, nie je tomu tak. Rovnaký šperk môže na každom vyzerať trochu inak. Rôzne ušľachtilé kovy a drahokamy totiž inak vyniknú na pleti so studeným a  teplým nádychom. Studeným typom žien, ktorých tváre ľahko sfarbí rumenec, pristanú chladivo zafarbené kovy: striebro, biele a ružové zlato, platina. Sústreďte sa teda na: decentné šperky s bielymi perlami a diamantmi.

Teplým tónom pleti sa vyznačujú všetky ženy, ktoré sa zriedka sa na slnku spália, ľahko a rýchlo sa dokážu opáliť. Týmto dievčatám a dámam sadnú šperky z hrejivo sfarbených kovov, ako je: žlté zlato a ružové zlato. Zásahom do čierneho sú hrejivé farby perál.

Pokiaľ žena, ktorá bude šperk nosiť, nespadá ani do jednej z vyššie uvedených kategórií, potom sa teší z neutrálneho tónu pleti. Jej pokožka sa nevyznačuje ani výrazným olivovým, ani ružovým odtieňom, a preto si môže dovoliť širšiu škálu farieb a nemusí sa obmedzovať a zaťažovať akýmkoľvek delením. Najlepšie na nej budú vyzerať šperky z troch druhov zlata.

Využite ako vodidlo farbu vlasov

Pri pátraní po ideálnom šperku sa môžeme riadiť aj farbou vlasov, pretože tá pre klenoty nečakaným spojencom. Hoci sa odtieň vlasov často prehliada, tvorí veľkú časť celkového dojmu. Najľahšie to budú mať čiernovlásky. Ich temný odtieň vlasov im totiž dovoľuje užívať si tie naj žiarivejšie a najodvážnejšie kamene. Sýto-ružová, tmavočervená, svetlomodrá a zelená dokonale vyniknú, mäkšie zemité tóny by sa v záplave čiernej hrivy mohli utopiť.

Oslňujúce hnedo-vlásky majú pred sebou širokú paletu drahých kameňov, z ktorých môžu vyberať. Okrem slušivých modrých drahokamov im je možné odporučiť aj sýtočervené a okúzľujúce fialové diamanty, ktoré dokážu zvýrazniť farebné odtiene, ktoré sa im v svite slnečných lúčov odrážajú vo vlasoch. Perfektná symbióza rozžiari a podtrhne celú osobnosť. Modrooké brunetky prirodzene siahnu po zafíroch a modrých topásoch, ktoré prehĺbia odtieň ich očí. Skvelou voľbou sú aj jesenné tóny jantáru či neprehliadnuteľný oheň rubínu.

Ohnivým červenovláskam najlepšie pristanú neutrálne farby. Intenzívnu kontrastnú farbu vlasov sa hodí zjemniť tlmenými zemitými tónmi. Ryšavky vyniknú v tmavozelených, sýtomodrých a žltých drahokamoch, ako je smaragd, tanzanit, citrín, jantár, ohnivý opál a záhneda (smoky quartz). Kamene so šedým podtónom a v purpurovej, ružovej, jasne červenej a čiernej potlačia živosť červených vlasov a budú vyzerať mdlo.

Pred svetlovlasými kráskami sa rozkladá nepreberné množstvo možností. Väčšina farebných kameňov s blond vlasmi ladí, pretože sú univerzálne a nie tak úplne dominantné. Niektoré kombinácie odtieňov však dokážu pôvabom až omráčiť: modré zafíry, topásy, akvamaríny a tyrkysy dych berúcim spôsobom kontrastujú s blonďavými prameňmi.

Využite ako vodidlo farbu očí

Áno, aj oči hrajú pri výbere klenotu nezanedbateľnú úlohu. Správny odtieň kameňa dokáže farbu očí zvýrazniť, prehĺbiť, rozpáliť v nich iskru a z krásnych očí urobiť oči zvádzajúce, plné života a vášne. Pozrite teda hlboko do očí tej, ktorú bude šperk zdobiť, a rozhodnite, aký drahokam dokáže to, čo vedia len šťastie a radosť.

Ľadové trblietanie modrých očí dokáže zvýrazniť striebro, platina a biele zlato, Neutrálne odtiene ako hnedá, strieborná a šedá zdôrazňujú farbu očí a modrá má šancu naplno sa rozsvietiť. Iskru očiam dodá achát a quartz. K svetlejším očiam dobre vyzerajú akvamaríny, hlbšie modré podtrhnú zafíry. Ideálny kontrast tvoria rubíny a červené drahokamy alebo ružové zafíry a spinely, preto sa porozhliadnite po náhrdelníku alebo náušniciach, ktoré by nimi boli zdobené. Za zaujímavú a originálnu voľbu je možné označiť opály, ich hra farieb nechá očiam priestor, aby náležite vynikli.

Veľmi vzácne zeleným očiam pristanú teplé aj chladné odtiene ušľachtilých kovov, preto neurobíte chybu striebrom, platinou a ani akýmkoľvek sfarbením zlata. Zo širokej škály zelených drahokamov je možné vybrať ten, ktorý najlepšie odpovedá farbe očí: smaragd, ametyst, jadeit, olivín alebo snáď turmalín?

Orieškové oči sú nepopierateľne ohromujúce. S prvkami zelenej, hnedej, a dokonca aj modrej žiaria zakaždým inak. Nesiahajte po ponúkajúcej sa zelenej či hnedej, ale skúste ružovú a purpurovú. Tieto romantické odtiene dovolia orieškovej zažiariť v jej plnej kráse.

Hnedooké dámy ocenia šperky zo žltého a bieleho zlata, striebra alebo platiny. Ak chcete hnedé oči naozaj zvýrazniť, zvoľte zelené smaragdy alebo modré zafíry. Hodia sa aj červené kamene v širokej škále odtieňov: od ohnivých rubínov a tmavých granátov po nežné turmalíny a spinely. Porozhliadnuť sa môžete aj po teplo hnedých drahokamoch, ktoré oči efektne zdôraznia.

Využite ako vodidlo obsah šatníka

Už ste preskúmali tón pleti, pozreli sa na ladiacu ponuku podľa farby vlasov a očí, no aj tak váhate? Skúste nahliadnuť do šatníka vašej polovičky alebo chvíľu pozorovať, čo rada nosí a v čom sa cíti dobre. Pod pojmom neutrálny sa skrýva šatník, ktorý obsahuje decentné oblečenie prevažne v odtieňoch šedej, béžovej, hnedej, pieskovej, bielej a čiernej. Farby do neho zavítajú iba výnimočne, a to ešte skôr len vo forme doplnkov. Tento fakt treba prispôsobiť taktiež šperkom, ktoré by nemali byť príliš výrazné. Na druhej strane sa môžete o to viac zamerať na zaujímavé detaily šperku a striebro a zlato rôzneho typu doplniť originálnymi príveskami či prvkami, ktoré outfit len doladia a neprebijú.

Pokiaľ naopak obdarúvate ženu, ktorá farby miluje a dáva to patrične najavo, nemusíte sa báť zvoliť odvážnejší a výraznejší šperk. Stopercentne uspejete s neprehliadnuteľnými a statement kúskami. Zásahom do čierneho sú aj veľké žiarivé kamene.

A v neposlednom rade tu máme ženy, ktorých preferovaný štýl obliekania je kombinácia oboch predchádzajúcich. Tieto dámy s obľubou miešajú neutrálne kúsky oblečenia s tými farebnými. Prevažná väčšina žien spadá práve do tejto kategórie. Na mieste je teda vybrať taký šperk, ktorý bude relatívne decentný a zároveň dostatočne výrazný. Zamerajte sa práve na tie odtiene, ktoré si oblieka najčastejšie, a sústreďte sa na klenoty, ktoré najlepšie splynú a zdôraznia obľúbené farby.

Dobojované. Ostáva kúpiť prsteň a šperkovnicu

Teraz keď už máte jasno v tom, ktorým šperkom svoju drahú polovičku obdarujete, ostáva kúpiť prsteň a šperkovnicu do ktorej všetku tú nádheru uložíte. Šperkovnice sa vyrábajú z kovu, kože, alebo dreva a sú určené nielen pre dámy ale aj pre pánov a deti.

Takéto prstene môžeme rozdeliť na dve hlavné kategórie, a to prstene s kameňom, resp. kamienkami alebo bez kameňa. Mnohé prstene bez kameňa sú vyrobené v podobe jednoduchých obrúčok, iné sú zaujímavé svojím vzorom, prepletaním atď. Takéto prstene sú veľmi obľúbené aj vďaka jednoduchej starostlivosti a dlhej životnosti. Preto väčšina prsteňov pre mužov neobsahuje žiadne zdobenie kamienkami.

V ponuke internetového obchodu nájdete luxusné prstene s diamantmi, ktoré patria medzi veľmi hodnotné dary, ktoré sa dávajú predovšetkým k významným jubileám a výročiam. Jednoznačne najobľúbenejšie sú však prstene so zirkónmi alebo Swarovski krištáľmi. Tieto prstene sú cenovo dostupné a vďaka kvalitnému brúseniu kameňov sa pekne ligocú. Okrem toho môžete vybrať zo širokej ponuky farieb. Z materiálov sú najobľúbenejšie strieborné prstene, pre tých, ktorí preferujú zlatú alebo bronzovú farbu, dnes už výrobcovia ponúkajú prstene zo striebra aj v týchto variantoch.

Darčekové poukážky

Internetový obchod elbeza.sk ponúka možnosť zakúpenia darčekových poukážok, buď vo forme e-mailovej, alebo klasickej tlačenej poukážky. Pri ich objednávaní stačí zadať požadovanú sumu, pričom minimálna cena je 5 EUR. Potom môžete napísať venovanie, ktoré bude vytlačené na poukážke, poukážku vložiť do košíka a pristúpiť k objednávke. V prípade e-mailovej poukážke je možné platiť len platbou vopred, či už prevodom na účet alebo platobnou kartou. Hneď po pripísaní platby na účet, vám poukážku príde na e-mail. Stačí si ju vytlačiť a osobe ju niekomu podarovať. Pri tlačenej poukážke si môžete zvoliť dopravu kuriérom alebo poštou.

Zdroj: elbeza.sk

Tags from the story
,
Written By
More from redakcia

Porsche Taycan: Prvý elektromobil od Porsche už čoskoro!

Najnovší model od Porsche pre rok 2020, plne elektrický Taycan sedan príde...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *