Nedostatok laktázy ako jedna z hlavných príčin detskej koliky

coliprev

Detská kolika postihuje približne 20 – 25 % dojčiat, tak chlapcov ako i dievčat . Obdobie medzi 2. a 3. mesiacom veku je veľmi nepríjemné nie len pre dieťa, ale aj ich mamičky. Neželaným sprievodným javom bývajú záchvaty plaču, ktoré pretrvávajú bez zjavnej príčiny aj viac ako 3 hodiny denne.

Edukatívne hračky – to najlepšie čo môžete svojmu dieťaťu dať

Ťažkosti môžu súvisieť so stravou a výživou dojčiat ale aj matky. Príčinou môžu byť taktiež organické ochorenia (napr. napadnutie parazitmi) ale aj psycho-sociálne faktory v podobe napätia medzi matkou a dieťaťom, prílišná úzkostlivosť matky a pod. Častokrát býva príčinou koliky intolerancia laktózy. Bolesti bruška, ktoré sa opakovane vracajú, sú však častým problémom nielen v dojčenskom, ale aj v predškolskom a školskom veku.

Laktóza je hlavným cukrom každého mlieka

Hlavným cukrom každého mlieka je laktóza, ktorá sa skladá z dvoch molekúl: glukózy a galaktózy. Na to, aby tieto molekuly mohli byť črevami vstrebané, je potrebné, aby boli oddelené (hydrolyzované), čo zabezpečuje enzým známy ako laktáza. Keďže mnohé dojčatá prechodne trpia nedostatočnou produkciou enzýmu laktáza, dochádza práve ku spomínanej intolerancii laktózy, ktorá sa spája s detskou kolikou.

Nestrávená laktóza, ktorá prechádza črevami, spôsobuje nadúvanie, plynatosť, kŕče v bruchu a hnačku. Pridanie enzýmu laktáza do mlieka či dojčenskej stravy pomáha však týmto symptómom predchádzať.

U detí býva intolerancia laktózy zvyčajne len dočasná, vzhľadom k nedostatočnej produkcii laktázy počas prvých pár mesiacov života. Deti trpiace kolikou majú odlišné mikrobiálne osídlenie čriev, čo je dôvodom ich ťažkostí a nepokoja. Okrem toho ich často krát trápi aj gastroezofageálny reflux, ktorý môže súvisieť s nadmernou plynatosťou. Riziko dojčenskej koliky je vyššie v prípade, ak matka počas tehotenstva fajčí alebo je vystavená nadmernému stresu.

Pri podozrení na dojčenskú koliku vyhľadajte pediatra

Pri podozrení na dojčenskú koliku by mali kroky mamičiek viesť k detskému lekárovi, ktorý urobí dôkladnú anamnézu. Pediater na jej základe odporučí vhodnú liečbu alebo výživové opatrenia, príp. naordinuje ďalšie vyšetrenia. Precitlivené reakcie na stravu dojčiacej matky možno eliminovať vylúčením mlieka a mliečnych výrobkov.

Obmedziť treba aj nafukujúce druhy zeleniny (napr. karfiol, brokolicu, cibuľu a pod.) či silné potravinové alergény v podobe vajec, orechov, sóje a pod.

Pri intolerancii laktózy môže pomôcť aj zmena mlieka na bezlaktózové alebo podávanie výživových doplnkov, ktoré napomáhajú hydrolýze laktózy v mlieku. Jedným z nich je výživový doplnok ColiPrev s obsahom enzýmu laktáza od portugalskej spoločnosti Neosanté Health Solutions, S.A. Tento produkt na slovenský trh dováža spoločnosť VIVAX Pharmaceuticals, s.r.o.

ColiPrev je biotechnologický produkt vyrábaný v GMP certifikovanom prostredí. Certifikát GMP získajú iba takí výrobcovia, ktorí dodržiavajú tzv. podmienky správnej výrobnej praxe. Je zárukou toho, že daný výrobca spĺňa prísne kritériá uplatňované pri výrobe a kontrole liečiv. Certifikát GMP inými slovami zaručuje, že výživový doplnok nebol vyrobený v amatérskom prostredí, ale v starostlivo kontrolovaných výrobných podmienkach.

Enzým laktáza sa získava z huby Aspergillus oryzae, ktorá je stabilným a biologicky aktívnym zdrojom laktázy a je stabilný aj v pH žalúdočnej kyseliny. Ide o prírodný enzým, ktorý sa nachádza v tenkom čreve a ktorý pomáha tráviť laktózu, a to tak, že ju štiepi na 2 jednoduché sacharidy – glukózu a galaktózu ktoré sú priamo stráviteľné.

Pohodlné dávkovanie

S materským mliekom – tesne pred dojčením sa adekvátne množstvo kvapiek nakvapká na vopred sterilizovanú lyžičku a podá sa dojčaťu priamo do úst (treba nasledovať dávkovaciu tabuľku v príbalovom letáku). S dojčenskou výživou a tekutou stravou – adekvátne množstvo kvapiek (podľa dávkovacej tabuľky) sa nakvapká do vopred pripraveného vlažného pokrmu. ColiPrev by mal byť použitý vždy počas kŕmenia dieťaťa, a to najmä v prvých 3-4 mesiacov života, kým sa nezačne produkcia enzýmu laktáza v dostatočnom množstve.

More from Marek Poleč

Huawei predstavil novú generáciu skladacieho smartfónu Mate Xs

Spoločnosť Huawei predstavila Mate Xs, novú generáciu revolučného skladacieho smartfónu. Ide o...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *