Chceme na Slovensku liberalizmus alebo tradičné hodnoty?

Už o dva dni budeme poznať výsledok parlamentných volieb na Slovensku. To o čo sa tu bojuje je nasledovné. Existujú dve barikády. Liberalizmus a kapitalizmus na jednej strane a na strane druhej umiernený socializmus s ľudskou tvárou, konzervatizmus, tradičné hodnoty.. Ide preto o hodnotové smerovanie, reprezentované jednotlivými stranami a o to akým smerom sa Slovensko vydá na ďalšie štyri roky.

Predtým ako si povieme niečo viac o jednotlivých politických stranách, chcel by som sa dotknúť predvolebného moratória.

Zbytočné moratórium na volebné prieskumy

Pre parlamentné voľby v roku 2020 bolo v parlamente navrhnuté predĺženie 14-dňovej lehoty na 50-dňovú. Za hlasovali všetci poslanci Smeru, SNS a ĽSNS, traja odídenci zo Sme rodina, traja bývalí poslanci ĽSNS a poslanec Eduard Adamčík z Mosta-Híd. Prezidentka Zuzana Čaputová zákon nepodpísala a vrátila ho do parlamentu.

Parlament veto prelomil, no Ústavný súd do konečného rozhodnutia o novele pozastavil platnosť 50-dňového moratória na volebné prieskumy, a tak pred parlamentnými voľbami v roku 2020 naďalej platil zákaz zverejňovania volebných prieskumov 14 dní pred voľbami.

Bol som vždy zástancom toho, že žena na vysokej pozícii akou je prezidentská funkcia nemá čo robiť. Doterajšie pôsobenie pani prezidentky totiž nenasvedčuje tomu, že by bola silnou prezidentkou s vyhraneným názorom – to od ženy ani nemožno očakávať. Nehovorím to však v súvislosti ani tak s moratóriom (ktoré nás už dnes nemusí zaujímať), ale najmä v súvislosti so zahraničnou politikou kde sa pani prezidentka nechytá…

Silný alebo slabý prezident?

Otázka preto stojí. Potrebujeme, resp. mal by mať prezident vyhranený názor na rôzne témy s ktorými je konfrontovaný? Odpoveď je – áno mal v každom prípade a za každých okolností. Pretože ak ho nemá, stáva sa vazalom, odkázaným na názor iného. Vypočítavý kalkul vychádzajúci z vyčkávacej taktiky z nej robí nesvojprávneho prezidenta a o tomto je dnes Čaputová.

Spomeňte si na moje slová, keď bude potrebné zaujať okamžité stanovisko napr. v súvislosti so zahraničnou politikou a z pozície vrchného veliteľa ozbrojených síl.

Slovenský národ je raz takí. Myslí si, že keď raz dosadí na post prezidenta ženu – razom sa z neho stane moderný a nekonvenčný národ. Lenže to je krátkozraké. Tak ako existujú iba dve pohlavia a to ženské a mužské, tak do vrcholovej politiky sa to ženské jednoducho nehodí. Nehovorím to teraz v súvislosti s tým že by som bol nejakým odporcom alebo nepriateľom žien.

Zvážme členstvo v EÚ po vzore Británie

Milí čitatelia, tieto voľby sú v prvom rade o tom či ostaneme alebo odídeme z EU a NATO, v organizáciách ktoré sa aj tak do 5-10 rokov rozpadnú alebo rozpustia. Či otvoríme dvere utečencom, či si zachováme svoju identitu ako silný národ s vlastným názorom a presvedčením, alebo ostaneme vazalmi a v područí iných silnejších národov, organizácií a paktov, ktoré si určujú vlastné pravidlá podľa seba a robia to tak sofistikovane, že ma možno bude niekto považovať za blázna.

Všetko so všetkým totiž súvisí a na to aby ste sa rozhodli pre tú ktorú stranu nepotrebuje čítať ani ich programy, ani každý deň sledovať politiku. Stačí sa pozrieť na jednotlivých hlavných predstaviteľov jednotlivých strán a vytvoriť si obraz tak.

Uvidíte hneď, kto to so myslí naozaj vážne a úprimne a kto iba hraje divadlo. Bývalí predseda vlády a terajší poslanec pán Fico začína byť už aj mizerným hercom. Jeho problém spočíva(l) v tom, že za dlhé roky vládnutia jeho strany sa v dostatočnej miere nezaujímal o Slovensko a jeho občanov. Nebolo v jeho záujme skutočne pomáhať a spraviť zo Slovenska druhé Švajčiarsko. Mohol to spraviť, ale nespravil – a prečo tak nespravil, alebo čo mu v tom bránilo sa už (možno) nikdy nedozvieme.

Politológia ako jedna z najnudnejších disciplín

Politika je špinavá vec a politológia jedna z najnudnejších disciplín čo sa študijných odborov týka. Keď som sa rozhodoval na aký odbor sa dať a mal som na výber medzi politológiou a filozofiou volil som to druhé. Je to niečo podobné a nudné ako štúdium ekonómie (príp. matematiky na základnej a strednej škole), alebo práva. Umelé vedné odbory vytvorené človekom… Štúdium dejín, histórie alebo filozofie je úplne o niečom inom.

Chcel som vlastne niečo povedať o jednotlivých politických sranách, ale nakoniec ma prešla chuť. Nejdem nikoho povyšovať ani kritizovať a keď sa vám zdalo že som to spravil v súvislosti s prezidentkou nebol to zámer, ale iba konštatovanie a prejavenie vlastného názoru. Napriek tomu pani prezidentke prajem aby si zachovala vlastnú tvár a Slovensko reprezentovalo najlepšie ako vie. Presne tak ako prisahala, keď skladala prezidentský sľub.

Dnes už poznáme víťaza

(Doplnené dňa 02.03.2020)

Stal s ním človek s ktorým nikto nepočítal – možno ani Matovič sám. To, že tento pán z Trnavy tak hlboko zaťal vyplýva z jeho samotnej povahy. Dostal však iba to čo chcel… A nám ostatným neostáva nič iné ako sledovať, čo sa bude diať…. S výsledkom môžme byť zatiaľ spokojní a zo Slovenska sa zatiaľ vysťahovať neplánujeme. Otázka z úvodu či chceme na Slovensku liberalizmus alebo tradičné hodnoty však nemusí byť pre Matovič ústredná. Skôr či neskôr si na ňu bude musieť odpovedať a niekam sa zaradiť. Uvidíme ako sa s tým vysporiada, akým bude politikom, diplomatom a človekom…

About Author /

Keď som v roku 2017 zakladal 21stcentury.sk, mal som na mysli jedno. Aby to bolo veľkolepé a aby to vydržalo až do konca roka 2100. V roku 2021 sme zmenili meno. Teraz sme nezávislý a ambiciózny časopis, ktorý môžete vytvárať spolu s nami. Podporíte nás kúpou produktov z nášho e-shopu.

Start typing and press Enter to search