Spor v rodine či biznise nemusí ísť na súd. Efektívne ho vyrieši mediácia

mediácia

Každý z nás sa občas dostane do konfliktu s rodinou pri dedičskom konaní či rozvode alebo s obchodným partnerom či susedom. Niekedy to prerastie do sporov, ktoré už nie sme schopní vyriešiť sami. Mnohí z nás sa preto obrátia na súd. Táto cesta je však dlhá, náročná a zvyčajne nenávratne poznačí medziľudské vzťahy. Dobrou správou je to, že existuje spôsob, ako vyriešiť problémy efektívne bez súdnych pojednávaní a ušetriť tak nemalé peniaze, nervy a drahocenný čas. Nazýva sa mediácia – teda alternatívne riešenie sporov.

Ako funguje mediácia

So svojím sporom sa namiesto na súd obrátite na jedného z mediátorov. „Cieľom každej mediácie je, aby smerovala k vyriešeniu problému. Je dobrovoľná a nie je k nej možné prinútiť ani jednu stranu. Na začiatku mediačného procesu si vypočujem všetky dotknuté strany sporu. Každý dostáva rovnaký priestor, popíše svoj problém a možné návrhy na jeho riešenie,“ vysvetľuje Jaroslav Brezina, skúsený mediátor z Bratislavy.

„Dôležité je, aby sa hľadalo také riešenie, ktoré bude prínosné pre všetky zainteresované strany. Mojou úlohou je identifikovať, ktoré z navrhovaných riešení je prínosné pre vzájomnú dohodu a bude viesť k spokojnosti všetkých zúčastnených strán,“ pokračuje mediátor a dodáva: „V prípade, že je mediácia úspešná, pripravím mediačnú dohodu, ktorú zúčastnené strany sporu podpíšu. Dohoda je konečným výsledkom úspešnej mediácie a je právne záväzná.“

Aké spory možno vyriešiť

Alternatívne riešenie sporov má veľmi široké uplatnenie. Dosiahnuť vďaka nemu možno pokoj v rodinných, obchodných, občianskych aj obchodných sporoch.

Ako hovorí mediátor Brezina, za 9 rokov svojej praxe úspešne vyriešil najrozličnejšie spory „pri rozvode manželstva, delení majetku, dedičstve, neplatení výživného, zverení dieťaťa do osobnej starostlivosti, ale aj v prípade exekúcií, riešenia pohľadávok, nevyplateného odstupného v práci“. Pomáha tiež pri riešení sporov a s nastavením vzťahov s ich dodávateľmi a odberateľmi a v iných situáciách, ktoré si vyžadujú pomoc mediátora.

Výhodou mediácie je ušetrený čas. Súdne procesy sa môžu naťahovať roky, naproti tomu mimosúdna dohoda za pomoci skúseného mediátora urýchli vyriešenie sporu. Veľkým benefitom mediácie je mimoriadne vysoká efektivita. Ako uvádza Brezina, úspešne riešenie sa mu darí dosiahnuť až v 90 % prípadoch.

Ako začať mediáciu

Alternatívne riešenie sporov je začať veľmi jednoduché, naproti súdu nemusíte na nič dlho čakať. Stačí kliknúť na stránku venovanú mediácii a vyplniť online formulár alebo napísať e-mail. Mediátor vám už do 24-hodín odpovie na vaše otázky a navrhne postup spolupráce. Alebo mu môžete rovno zavolať na číslo uvedené na internetovej stránke a dohodnúť si konzultáciu.

Zdroj: spor.sk

Tags from the story
, ,
More from Marek Poleč

Komplexné fulfilment služby pre Vašu firmu a podnikanie

Fulfilment je pojem, s ktorým sa budeme v blízkej budúcnosti stretávať čoraz...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *