Gateway Foundation: prvý vesmírny hotel postavia do roku 2025

vesmírny

Užívať si dovolenku mimo našej planéty môže byť čoskoro skutočnosťou. Je to preto, že v našej galaxii pribudne prvý vesmírny hotel. Stanica Von Braun bude luxusným miestom na trávenie voľného času vo vesmíre s kapacitou pre 100 hostí.

Vesmírna agentúra NASA umožní civilným astronautom výlet na ISS

Špeciálne pre tento účel bola založená nadácia Gateway, ktorá tento kozmický prístav vybuduje do roku 2025. Pôjde o prvý kozmický hotel a pravdepodobne aj prvú komerčnú vesmírnu stanicu v histórii ľudstva. Nakoniec bude vesmír iba ďalšou možnosťou, ktorú si ľudia vyberú pre svoju dovolenku, rovnako ako ísť na okružnú plavbu alebo do Disney Worldu,” povedal Tim Alatorre, hlavný návrhár architektúry stanice.

Obrovské koleso s umelou gravitáciou

Vesmírny hotel bol navrhnutý na základe konceptu Wernhera von Brauna z päťdesiatich rokov, pričom bude pozostávať z rotačného kolesa s priemerom 623 stôp, ktoré vytvorí gravitačnú silu podobnú tej na Mesiaci. Stanica bude disponovať rovnakou technológiou, akú používa Medzinárodná vesmírna stanica, ale jej umelá gravitácia bude oveľa príjemnejšia v príp. dlhších a krátkodobých pobytov.

Rotujúce koleso Von Braun sa bude skladať z 24 samostatných modulov, ktorých súčasťou budú systémy na podporu života, ubytovanie a pokojného spánku. Nadácia Gateway Foundation očakáva, že stanica ponúkne postupom času až 400 miest. Moduly budú k dispozícii ako súkromné rezidencie a budú sa  prenajímať ostatným vládam na výskumné účely. Zvyšné priestory sa premenia na luxusný hotel s rovnakým vybavením aké majú špičkové nehnuteľnosti v New Yorku, Tokiu alebo Paríži. Nebudú chýbať reštaurácie, bary, hudobné koncerty, premietania filmov či možnosť vzdelávania a seminárov.

Gateway Foundation: odvážne plány do budúcna

Gateway Foundation očakáva, že hotel, ktorý po uvedení na trh ubytuje 100 hostí týždenne, bude viac ako iba dobre miestom. Okrem úchvatných výhľadov bude umelá gravitácia na stanici zárukou toho, že sa tam budú plnohodnotné jedálne, kúpeľne, toalety a sprchovacie kúty. S možnosťou zahrať si basketbal pri nízkej gravitácii, skákať na trampolínach alebo využívať zariadenia na horolezectvo. Skupina tiež dúfa, že nakoniec ponúkne aj exkurzie do iných vesmírnych staníc alebo na mesiac.

Von Braun je iba začiatkom plánu Nadácie Gateway, ktorá chce organizovať život vo vesmíre. Do roku 2030 sa počíta s tým, že na obežnej dráhe pribudnú ďalšie dve vesmírne stanice s kapacitou až 10 000 vesmírnych návštev ročne. Gateway Foundation iba verí že pre svoj projekt  získa podporu od spoločnosti SpaceX alebo Virgin Galactic aby sa mohli stať komerčné cesty do vesmíru skutočnosťou.

Tags from the story
, , ,
More from Marek Poleč

Virtual Palm Beach, alebo miliónové jachty z pohodlia vášho domova

Virtual Palm Beach je najväčšia virtuálna prehliadka jácht na svete. Otvorená bola...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *