Srdiečka či pusinky. Aké emotikony posielame najčastejšie?

V Európe si lásku cez telefón vyznáva takmer 80 percent ľudí a smartfón sa stal bežným doplnkom alebo sprostredkovateľom vzťahu. Známy výrobca mobilných telefónov v rozsiahlom európskom prieskume zmapoval, či sa pri vyznaniach citov cez telefón spoliehame na smajlíkov alebo sa držíme skôr slov. Zisťoval tiež, pod akým menom má väčšina z nás uloženého svojho partnera v kontaktoch a či si ešte stále smskujeme.

Najviac Európanov, zhruba polovica, siahne v smskách či online chatoch po klasickom „milujem ťa“. Podľa prieskumu, ktorý zadala spoločnosť Huawei, sa tomuto vyznaniu vyhýbajú najviac v Slovinsku. Ak by Slovinec tvoril pár s príťažlivou Rumunkou, mohlo by dôjsť k mnohým nedorozumeniam. V krajine pri Čiernom mori sú totiž správy so slovami lásky najbežnejšie.

Omnoho menej než “milujem ťa” si píšeme do správ „chýbaš mi“. Asi najmenej si takto slovne “chýbajú“ u našich susedov – v Poľsku, Česku, Maďarsku aj Rakúsku, kde toto slovné spojenie veľmi populárne nie je. Slovensko sa do prieskumu síce nezapojilo, ale môžete si porovnať, či sa v tomto zhodujete s okolitými krajinami.
Emotikony alebo slová? Smajlíkov síce poznáme od roku 1972, ale až s rozvojom internetových sietí sa stali takmer súčasťou národných slovníkov. Vo vekovej kategórii 18-45 rokov si však veľký priestor vo veciach lásky nevydobili a zaostávajú za slovami.

Používanie znakov pre srdiečko <3 a bozk :* hlási menej než 10 % ľudí, no keď si už musíme vybrať, tak bozky hrajú prím. V tých sú majstrami Česi, kde si virtuálne pusinky posiela 24 %. Na srdiečkové emotikony sú zas zaťažení v Dánsku, ktorí stoja vysoko nad európskym priemerom.

Od krátkych ľúbostných správ sa úplne dištancovalo až 17 % Európanov, ktorí si, žiaľ, žiadne takéto správy neposielajú.

SMS stále kraľujú

Úplne prvá krátka mobilná správa bola poslaná v Británii v roku 1992 a aj keď bol len 3. december, písalo sa v nej v preklade „Veselé Vianoce“. Esemesky oslávili pred pár mesiacmi jubileum 25 rokov a patria ku komunikačnej klasike týchto dekád. Aj keď sú už pomaly na ústupe asi od roku 2012, stále sú na starom kontinente najvyužívanejšou formou digitálneho vyjadrenia lásky.
Kým v Poľsku s klasickou náturou smskuje až 68 % zamilovaných a chatuje len 23 %, v modernejšom Rakúsku je situácia úplne opačná a väčšina párov si píše cez mobilné aplikácie.

Ako sa volajú naši partneri v telefóne?

Ako Európania sme pomerne konzervatívni v tom, že si naše drahé polovičky najčastejše ukladáme pod ich skutočnými menami a bez citového zafarbenia. Ak viete, o čom hovoríme, patríte medzi viac než tretinu Európy. Svojou vrúcnosťou prekvapili českí susedia, kde si rovnaké množstvo ľudí nazve kontakt ako „láska“, „miláčik“ a podobne.

Pod prezývkou, ktorú máte ešte zo strednej, by si vás pravdepodobne uložil maďarský priateľ alebo priateľka. Ostatné národnosti tento zvyk neprebrali. Takisto „manžel“ alebo „žena“ je v mnohých krajinách na mizivom jednom percente a celokontinentálny priemer zdvihli na 6 % len tradiční Poliaci.

Smartfón je podľa viac než polovice Európanov dobrým pomocníkom pri budovaní vzťahov. No na druhej strane až 70 % ľudí neznáša, keď si pri nich smskujete a priližne polovica párov sa kvôli používaniu telefónov už dokonca aj pohádala. Pre smartfón teda platí rovnaké príslovie ako pre oheň – dobrý sluha, zlý pán.

Prieskum z januára 2018, ktorý spracovala pre Huawei spoločnosť Ipsos, zahŕňa viac než 6-tisíc respondentov z 12 krajín strednej a východnej Európy. Zapojili sa: Dánsko, Rakúsko, Poľsko, Česká republika, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, Grécko a Turecko.

O Huawei Consumer Business Group

Produkty a služby spoločnosti Huawei sú k dispozícii vo viac ako 170 krajinách a používa ich tretina svetovej populácie. V roku 2016 sa spoločnosť umiestila na 3. mieste v dodávkach smartfónov. Šestnásť R&D (výskumných a vývojových) center bolo založených v USA, Nemecku, Švédsku, Rusku, Indii a Číne. Huawei Consumer BG je jednou z troch business divízií spoločnosti a sústreďuje sa na smartfóny, PC a tablety, nositeľné zariadenia a cloudové služby. Globálna sieť Huawei je postavená na 20 rokoch bohatých skúseností v telekomunikačnom priemysle a jej cieľom je prinášať najnovšie technológie spotrebiteľom na celom svete.

Informácie zo sveta Huawei Consumer BG nájdete denne aktualizované na:

URL: https://consumer.huawei.com/sk
Facebook: https://www.facebook.com/HuaweiMobileCZSK
Twitter: https://twitter.com/HuaweiCZ_SK
Instagram: https://www.instagram.com/huaweimobileczsk
YouTube: https://www.youtube.com/huaweimobileczsk

Tags from the story
Written By
More from redakcia

HyperX Cloud Alpha: najlepší analógový headset do 100 EUR

HyperX Cloud Alpha je jednoznačne najlepším analógovým headsetom v cenovej kategórii do 100...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *