Štyri menej známe vychytávky pri fotení s P20 Pro

Posledná vlajková loď od Huawei je známa predovšetkým špičkovým trojitým fotoaparátom Leica a využitím umelej inteligencie. Tvorcovia P20 Pro nechali mozog smartfónu naštudovať niekoľko miliónov fotografií v 19 kategóriách a dnes tento prémiový model fotí jemu známe objekty s vynikajúcim vyladením. Čínsky výrobca však pridal aj niekoľko ďalších vychytávok, ktoré sú užitočné na ceste za dokonalou fotografiou, no často ostávajú v tieni hlavných čŕt.

Vyrovnajte horizont

V prípade nakloneného záberu vás umelá inteligencia v telefóne P20 Pro síce nebude automaticky korigovať, no upozorní vás na to, že ste nakrivo.  Telefón je schopný rozpoznať prírodné horizonty ako napríklad hladinu jazera či strechu domu a znázorní ich prerušovanou čiarou.

Zároveň zobrazí horizontálnu navádzaciu čiaru, ktorá predstavuje aktuálne naklonenie objektívu. Ak si želáte fotiť vo vodorovnej polohe, stačí mierne pootočiť fotoaparát tak, aby sa obe úsečky prekrývali a vyfarbili sa na žlto, a stlačiť spúšť.

Výrobca nás ale nechcel obmedzovať v kreativite, preto je táto funkcia len informatívna a rozhodnúť sa musíte sami

Skupinová fotografia bez odrezaných nôh

Na pomoc pri kompozícii prichádza opäť strojové učenie, ako podskupina umelej inteligencie. V prvom kroku rozpozná skupinu ľudí, preložené do jazyka umelej inteligencie: obrázok s viac než piatimi osobami.

V druhom kroku sa na obrazovke objaví rámček, ktorý udáva ideálny priestor, kde by sa mali objekty vyskytovať. Zachováte tak správnu kompozíciu a nikomu nebudú chýbať končatiny či prameň vlasov.

Rozostrenie pozadia

Známy bokeh (čítaj boké) efekt má japonský pôvod a veľmi prozaický význam: v preklade znamená rozostrenie. Kým bokeh bol dlho výsadou digitálnych zrkadloviek, v roku 2016 prenikol do sveta mobilných telefónov.

V smartfónoch sa o jeho realizáciu stará buď duálny fotoaparát, ktorý spája dve snímky, alebo softvérová úprava ex-post.

Treba priznať, že aj táto technológia musela trochu dozrieť, než sme sa dočkali prirodzene vyzerajúceho výsledku. No máme rok 2018 a mnohí odborníci priznávajú, že rozostrenie pozadia je pri špičkovom smartfóne Huawei P20 Pro porovnateľné so zrkadlovkou.

Na sociálnych sieťach bežných ľudí nie je bokeh ešte taký viditeľný a rozšírený. No ak máte telefón z radu P20 či Mate 10, delí vás od fascinujúcich fotografií iba jedno ťuknutie. Pretože práve tak sa táto funkcia zapína a platí pre snímky tak z predného fotoaparátu, ako aj zo zadných.

3D osvetlenie a modelovanie tváre

Pri portrétových snímkach s Huawei P20 Pro mnohokrát postačí, aby sa „okrášľovacia“ funkcia pohybovala okolo úrovne 1 či 2 z desiatich. Za krásne estetické výsledky aj pri nízkych úrovniach môže dvojitá virtuálna starostlivosť.

V prvom rade je to 3D portrétové osvetlenie, ktorému predchádza AI. Akonáhle AI identifikuje, kde na snímke sa nachádza tvár človeka, umožňuje nasvietiť cielene len jeho tvár akoby ste mali k dispozícii štúdiové svetlá či odrazky.

Dôležité je nielen vedieť, ČI je potrebné model dosvietiť, ale najmä AKO. Preto v druhej fáze nastupuje funkcia „Face modeling“, ktorá vylaďuje virtuálne osvetlenie tak, aby čo najviac lichotilo.

Najlepšie túto funkciu a jej výsledok uvidíte v oficiálnom videu od Huawei od 1:19

https://www.youtube.com/watch?v=R6e0zbPxac0

V oboch prípadoch ide o automatický proces, v ktorom sa musíme spoliehať na umelú inteligenciu a jej vyhodnotenie situácie. Na druhej strane AI rieši za nás nastavenia, v ktorých by sme bežne potrebovali mnoho vedomostí a skúsenosti.

Na koncept umelej inteligencie preto môžeme nazerať nie ako na ohrozenie, ale skôr rozšírenie kapacity vlastného mozgu. Ako na šikovného študenta, ktorý sa učí teóriu pokročilej fotografie, kým vy si pred spaním prečítate radšej beletriu.

About Author /

Keď som v roku 2017 zakladal 21stcentury.sk, mal som na mysli jedno. Aby to bolo veľkolepé a aby to vydržalo až do konca roka 2100. V roku 2021 sme zmenili meno. Teraz sme nezávislý a ambiciózny časopis, ktorý môžete vytvárať spolu s nami. Podporíte nás kúpou produktov z nášho e-shopu.

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search