Stravovať sa „bez“ je IN. Takáto diéta však nie je pre každého!

Z pojmu zdravé stravovanie sa v súčasnosti stal fenomén, ktorý sa rozhodlo aplikovať do svojho života množstvo ľudí. Vidina chudnutia alebo, naopak, pribratia na určitú hmotnosť vedie mnohých k mylným informáciám, ktoré aj napriek tomu využívajú a vylučujú tak zo svojho jedálneho lístka dôležité látky. Mnoho ľudí si dokonca „privlastní“ určité formy diétneho stravovania, ktoré však pre nich znamenajú skôr negatívne dosahy ako to, čo očakávajú.

Raňajková zmes HRYZKA:  zdravé, funkčné a bezlepkové potraviny zo Slovenska

Nie všetko „bez“ je zdravé

Zdravo sa stravovať a neoberať svoje telo o dôležité látky sa niekedy vylučuje, a preto je vhodné, ak sa pred zmenou životosprávy dobre pripravíte. Mali by ste vychádzať z relevantných a overených informácií o stravovaní a nenaletieť marketingovým stratégiám, ktorými sa obchodníci snažia „nabrať“ ľudí. Tí vo vidine pozitívnych vplyvov na svoj život „pokazia“ svoj jedálny lístok.

Diéta kvôli ochoreniu

Na druhej strane môžete trpieť ochorením, ktoré vám nedovoľuje stravovať sa tak ako predtým, a preto je nutnosťou upraviť vaše stravovanie. U niektorých sa ochorenie zistí v neskoršom veku a prechod na „inú“ stravu je ťažší, no nie nereálny. Dnes už na trhu nájdete množstvo alternatívnych a pritom zdravých potravín, ktorými môžete nahradiť to, čo by ste nemali jesť.

Celiakia alebo život bez lepku

Jednou z diagnóz, ktorú lekár u vás môže zistiť, je celiakia. Celiatik je človek, ktorého telo nemôže prijímať glutén, čiže lepok, ani potraviny, ktoré ho obsahujú, a to ani v minimálnom množstve. Je to genetická neznášanlivosť lepku, ktorá môže viesť k poškodeniu tenkého čreva. Pri tomto autoimunitnom ochorení je preto veľmi dôležitá zmena, najmä vášho jedálneho lístka.

Bezlepkové potraviny sú dnes bežné

Lepok sa nachádza vo veľkom množstve produktov, funguje aj ako aditívum do rôznych potravín. Môžete mať preto pocit, že prechod na tzv. bezlepkovú diétu nezvládnete. Opak je ale pravdou. Dnes už existujú alternatívy, ktoré lepok neobsahujú. V obchode tak môžete nájsť bezlepkové cestoviny či iné náhrady určené pre celiatikov.

Informácií o celiakii nie je nikdy dosť

Tak ako pri každom obmedzovaní v strave v dôsledku nejakého ochorenia, aj pri celiakii sú začiatky ťažšie. Človek musí vyjsť z každodennej rutiny a prisvojovať si návyky, ktoré mu boli doteraz cudzie. Často sa kvôli jednému takému členovi v rodine obracia celá domácnosť. Avšak neľakajte sa, aj na túto bezlepkovú cestu a jej správne fungovanie sa dá zvyknúť tak, že si ju osvojíte a stane sa pre vás rutinou. Dôležité je vedieť, čo pri takomto obmedzovaní smieme a čo by sme mali úplne vylúčiť.

Doplňte si deficit prirodzene a bezlepkovo

Pri bezlepkovom stravovaní sa stretnete s problémom deficitu niektorých živín. Tých, ktoré sú obsiahnuté práve v potravinách, ktoré sú v tejto diéte zakázané. Ide predovšetkým o vlákninu, železo či foláty. Nemusíte sa však obávať, keďže svojmu telu ich môžete dopriať aj v prirodzenej bezlepkovej forme. To znamená, že pri bezlepkovej diéte svojmu telu dodáte viac zeleniny, ovocia, strukovín či orechov.

Chutne a bezlepkovo

Na začiatku vám to „nemusí chutiť“, no existuje množstvo nápadov, ako si v kuchyni pripraviť bezlepkovú lahôdku. Príkladom je aj bezlepková granola, ktorá funguje ako alternatíva ku komerčným cereáliám. Vychutnať si ju môžete napríklad s jogurtom.

Prečo môžete pri celiakii pribrať

Čo môžete pri bezlepkovom stravovaní ďalej badať, je prírastok na hmotnosti. Viacerí celiatici uvádzajú, že na začiatku svojej cesty pribrali. Za následok to má fakt, že na to, aby bezlepkové potraviny neobsahovali lepok, musia ho obchodníci niečím nahradiť. To niečo býva zvyčajne cukor alebo tuk, a tak sa nie je čomu čudovať. Tento dokázateľný fakt takisto vyvracia mýty o tom, že bezlepková diéta vám môže pomôcť schudnúť. Dnes sa totiž mnohí neceliatici volia cestu bezlepkového stravovania.

Bezlepkové stravovanie ako trend

Stravovať sa „gluten free“ alebo nejesť nič, čo obsahuje lepok, sa v súčasnosti stalo obrovským módnym trendom v stravovaní. Mnohí prechádzajú na stravu bez lepku bez toho, aby im bola diagnostikovaná celiakia. Tento módny hit ich však môže stáť stratu dôležitých látok pre ich telo. Lepok totiž vo svojej podstate vôbec nie je škodlivý.

Kvalita sa zmenila

Na druhej strane aj tu platí staré známe: Už to nie je to, čo to bývalo. Najmä čo sa kvality lepku týka. To, že si neviete predstaviť život bez chleba, je zaužívaná vec v našich mysliach a hlavne v spoločnosti. Veď už naše prastaré mamy piekli chlieb a bol každodennou súčasťou ich jedálneho lístka.

Ak sa ale pozrieme na obilniny dnes a porovnáme ich s tými v minulosti, nájdeme veľa rozdielov. Pšeničné odrody sú dnes modifikované, aby sa tak zvýšili výnosy z poľnohospodárskej pôdy. Výnosy sú na porovnanie desaťkrát vyššie, ako to bolo kedysi.

Vlastnosti pšeničných odrôd boli zmenené a čo je najdôležitejšie, zvýšil sa v nich obsah gluténu nad hodnotu, ktorá je prirodzená. Aj tieto skutočnosti prispievajú k tomu, že mnohí si nasadia stravovanie bez lepku.

Chybu sme urobili aj my vtedy, keď sme klasický kváskový chlieb vymenili za biele pečivo.

Intolerancia na lepok

Lepok v strave môže aj pre človeka, ktorý nemá celiakiu, predstavovať určité ťažkosti. Mnohí ľudia majú po požití potravín s obsahom lepku tráviace ťažkosti, čo automaticky pripisujú celiakii. Tá je ale pri vyšetrení vyvrátená, a tak žijú v neistote. Existuje ale intolerancia na lepok, ktorá spôsobuje, že lepok proste vášmu organizmu nerobí dobre. Vtedy môžete siahať po bezlepkových potravinách, no vyberajte kvalitne, čo nie vždy musí znamenať aj viac financií.

Aj keď je bezlepkové stravovanie pre mnohých finančne náročnejšie, dnes máte k dispozícii mnoho alternatív a takisto existujú aj príspevky na takéto stravovanie. Je na vás, či sa na bezlepkové stravovanie dáte z dôvodu ochorenia alebo má vaše telo s lepkom jednoducho problém. Tak či onak, bezgluténovú diétu neskúšajte len preto, že je to „in“.

About Author /

Keď som v roku 2017 zakladal 21stcentury.sk, mal som na mysli jedno. Aby to bolo veľkolepé a aby to vydržalo až do konca roka 2100. V roku 2021 sme zmenili meno. Teraz sme nezávislý a ambiciózny časopis, ktorý môžete vytvárať spolu s nami. Podporíte nás kúpou produktov z nášho e-shopu.

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search